Miliony Indů se během nejsvětějšího dne ponoří do Gangy

ČTK ČTK
10. 2. 2013 7:39
Hinduisté věří, že koupelí v posvátné řece Ganze ze sebe smyjí hříchy
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Iláhábád - Více než 30 milionů Indů se dnes podle očekávání ponoří do soutoku řek Gangy a Jamuny během dne, který je v rámci konání tradičního hinduistického svátku Kumbh mélá považován za nejsvětější.

Hinduisté věří, že koupelí v posvátné řece Ganze ze sebe smyjí hříchy. Svátek, který začal 14. ledna a potrvá do 10. března, je označován za největší shromáždění lidí na světě.

Více než osm milionů lidí vykonalo očistnou koupel během prvního dne Kumbh mélá a celkem se odhaduje, že se letos do vod řeky ponoří až 100 milionů poutníků, napsal zpravodajský server BBC News.

Na dnešek bylo na místě konání rozmístěno více než 14 tisíce policistů a příslušníků polovojenských i speciálních jednotek. Pomáhat se zajištěním bezpečnosti bude i 30 tisíc dobrovolníků.

Podle pořadatelů je letošní účast "bezprecedentní". Ti zveřejnili i další číselné údaje týkající se Kumbh mélá.

Pro poutníky je podle nich nachystáno 80 milionů litrů pitné vody, 35 tisíc toalet a na jejich zdraví dohlíží 243 lékařů ve 14 nemocnicích. Tam bylo od začátku svátku ošetřeno více než 152 tisíc lidí a dalších 40 tisíc se v davu ztratilo a policii se je opět podařilo spojit s příbuznými či přáteli. Svátek si zatím vyžádal dva mrtvé.

Dnešní koupel se bude konat na 18 různých místech podél břehu řeky. Rádžkumár Singh, vládní úředník ze státu Paňdžáb, BBC řekl: "Cestoval jsem tři dny autobusem, vlakem i pěšky, abych se sem dostal. Věřím, že koupel v nejposvátnější den mě zbaví všech mých hříchů a pomůže mi zajistit budoucnost pro mě i mou rodinu."

Kumbh mélá svůj původ odvozuje z mytologického boje mezi bohy a démony o pohár s nektarem nesmrtelnosti (kumbh znamená hindsky pohár, mélá slavnost, trh).

Podle legendy se při potyčce o číši několik kapek vylilo na čtyři místa u soutoku řek Ganga, Jamuna a mytologického podzemního toku Sarasvatí - na Iláhábád, Nášik, Udždžain a Hardvár. Svátek se slaví každé tři roky postupně na zmíněných čtyřech poutních místech, v Iláhábádu tedy vždy po 12 letech.

 

Právě se děje

Další zprávy