Miliony Brazilců zvolí prezidenta, parlament a guvernéry

ČTK ČTK
Aktualizováno 5. 10. 2014 18:41
Z prvního kola prezidentských voleb by měla postopit současná prezidentka Dilma Rousseffová a Aécio Neves z Brazilské sociálnědemokratické strany či socialistka Marina Silvaová.
Brazilci čekají na otevření volební místnosti.
Brazilci čekají na otevření volební místnosti. | Foto: Reuters

Brasília - V Brazílii se konají parlamentní volby a první kolo prezidentských voleb. Zhruba 143 milionů oprávněných voličů bude mít zároveň možnost vybrat guvernéry všech sedmadvaceti federálních států.

Volební místnosti se otevřely v 8:00 místního času (13:00 SELČ) a poslední z nich se zavřou ve 23:00 SELČ. První předběžné výsledky se čekají kolem půlnoci.

Podle průzkumů se nedá očekávat vítězství žádného z kandidátů na prezidenta hned v prvním kole, k němuž je zapotřebí zisk více než padesáti procent hlasů.

Očekává se, že do druhého kola, které by se konalo 26. října, by nejspíše postoupila úřadující prezidentka Dilma Rousseffová. Jejím protivníkem by podle průzkumů měl být buď kandidát za opoziční Brazilskou sociálnědemokratickou stranu (PSDB) Aécio Neves, nebo socialistická kandidátka Marina Silvaová. Jejich šance na postup jsou téměř vyrovnané.

Nerozhodní voliči

Rousseffová si držela náskok nad svými konkurenty ve všech třech posledních průzkumech veřejného mínění. Ani ona však neočekává, že by získala absolutní většinu hned v prvním kole.

"Nepracuji s touto myšlenkou, pracuji s myšlenkou, že bude další kolo," řekla Rousseffová před tím, než v neděli ráno hlasovala v jižní Brazílii, kde žila mnoho let a vstoupila do politiky.

Foto: Reuters

Průzkumy původně dávaly velké šance Silvaové, v poslední době však její podpora klesala. Podle analytiků za to mohla kampaň Rousseffové a její strany, která měla za cíl vyvolat strach mezi voliči, že po vítězství Silvaové přijdou o výhody ze sociálních programů.

Průzkumy však rovněž ukazují nerozhodnost a zmatenost Brazilců. Zhruba sedmdesát procent jich říká, že chce změnu, což bylo vidět i při loňských obrovských protivládních protestech. Na druhé straně však téměř tři čtvrtiny Brazilců tvrdí, že jsou spokojeni se svým životem.

Žádné selfie za plentou

Rousseffové Strana pracujících vládne zemi téměř dvanáct let a její rozsáhlé sociální programy pomohly vytáhnout miliony lidí z chudoby. Nejsilnější podporu má současná prezidentka mezi nejchudšími.

Rousseffová slíbila rozšířit sociální programy a pokračovat v silné angažovanosti státu v ekonomice, i když si kritici stěžují, že tím vytváří slabé podnikatelské prostředí a akciový trh oslabil pokaždé, když průzkumy ukázaly, že její preference rostou.

Silvaová i Neves nabízejí více centralistické ekonomické přístupy, jako nezávislost centrální banky, více privatizace a snahu o dosažení obchodních dohod s Evropou a USA, uvedla agentura AP.

V rámci boje proti kupování hlasů zakazují brazilské zákony nově voličům brát si za plentu přístroje pro pořizování obrazového záznamu. V minulých letech totiž takzvané fotografie selfie pořízené uvnitř hlasovacích kabin byly použity jako důkaz, že zaplacený volič splnil svoji část dohody.

V předvečer nedělního supervolebního dne brazilský Nejvyšší volební soud popřel opodstatněnost objevujících se zpráv o tom, že elektronický volební systém v zemi je zranitelný vůči útokům ze strany hackerů.

Předseda soudu José Días Toffoli přiznal, že se hackeři často pokoušejí proniknout do elektronického hlasování. "Systém je ale bezpečný a odolný vůči zneužití," ujistil Toffoli podle zprávy BBC.

 

Právě se děje

Další zprávy