Milionům Nigerijců hrozí hladomor, usmrtit může statisíce lidí. Organizacím chybí na záchranu peníze

ČTK ČTK
24. 5. 2017 7:58
Bezmála pět milionů lidí na severovýchodě Nigérie, kde působí islamistická teroristická organizace Boko Haram, potřebuje potravinovou pomoc. Světový program pro výživu může nyní zajistit jídlo pouze pro 1,3 milionu Nigerijců. Severovýchod Nigérie se ocitá na pokraji hladomoru kvůli několika neúspěšným sklizním a upadající ekonomice.
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: UNICEF/ Roger LeMOyne

Abuja - Statisícům lidí na severovýchodě Nigérie hrozí, že zemřou hlady, pokud se jim nedostane humanitární pomoci. Finančních darů na pomoc Nigérii je přitom nedostatek. Mnozí totiž očekávají, že zemi více pomůže její vláda, nigerijskou ekonomiku však trápí krize. S odkazem na OSN o tom informovala agentura Reuters.

Kvůli nedostatečnému financování Světového programu pro výživu (WFP) hrozí, že skoro půl milionu Nigerijců nedostane v nadcházejícím měsíci potravinovou pomoc. "Potřebujeme 250 milionů dolarů (5,9 miliardy Kč), abychom v příštích měsících zabránili hladomoru," řekl místní vedoucí WFP Abdou Dieng.

Asi 4,7 milionu lidí na severovýchodě Nigérie, kde působí islamistická teroristická organizace Boko Haram, potřebuje potravinovou pomoc. V případě, že se tak nestane, bude podle WFP trpět hlady až 5,2 milionu lidí.

Vzhledem k nedostatku finančních prostředků může v současné chvíli WFP zajistit potravinou pomoc pouze pro 1,3 milionu Nigerijců. Původně se přitom plánovalo poskytnout pomoc až 1,8 milionu lidí.

"Pokud nezískáme finance od sponzorů, mohou následkem hladu zemřít statisíce lidí," řekl Dieng s tím, že situace se pravděpodobně zhorší během nadcházejícího období dešťů, jelikož bude těžké potraviny dovážet do odlehlých oblastí. Zároveň v regionu kvůli činnosti Boko Haram stále panuje nebezpečí.

Severovýchod Nigérie se podle řady mezinárodních organizací ocitá na pokraji hladomoru kvůli několika neúspěšným sklizním. Očekává se, že ani příští sklizeň nepřinese dostatečnou úrodu.

Hlad, který nyní panuje v Nigérii, Somálsku, Jižním Súdánu a Jemenu, může podle OSN ohrozit životy až 20 milionů lidí, což by představovalo nejhorší hladomor za posledních několik desítek let. Za současnou situací stojí extrémní sucha a nepokoje v těchto regionech. V případě Nigérie chybí peníze na pomoc hladovým nejvíce.

Na humanitární pomoc Nigérii se zatím podařilo získat 241 milionů dolarů (5,7 miliardy Kč) z 1,05 miliardy dolarů (24,8 miliardy Kč) potřebných na tento rok; 300 milionů dolarů (sedm miliard) je přitom podle WFP zapotřebí v boji proti hladu na severovýchodě země.

"Nigérie není chudá země… mnoho dárců má pocit, že by se měla více zapojit nigerijská vláda," řekl Dieng. Vzápětí však dodal, že Nigérii trápí recese a klesající ceny ropy, a proto potřebuje mezinárodní pomoc.

Konflikt spojený s islamistickou skupinou Boko Haram, která chce na severovýchodě země vytvořit stát s přísnými islámskými pravidly, začal v roce 2009. Zatím nic nenaznačuje tomu, že by nepokoje byly u konce. Boko Haram má na svědomí přes 20 tisíc lidských životů. Přinutila už také více než dva miliony lidí opustit své domovy.

 

Právě se děje

před 25 minutami

V indické nemocnici podlehla zraněním mladá žena, kterou před dvěma dny přepadla a zapálila skupina útočníků. K soudu vypovídat jako oběť znásilnění.

před 27 minutami

Česko má před sebou první lyžařský víkend nové sezony

Jako první spustily vleky v pátek skiareály v Branné a v Karlově v Jeseníkách, dnes se rozjedou na Černé hoře u Janských Lázní a v Malé Úpě v Krkonoších, na šumavské Kvildě, beskydském středisku Bílá a ve Stupavě na Uherskohradišťsku. V porovnání s loňským rokem ale většinou zahajují sezonu o něco později. Ostatní areály pokračují v přípravě na sezonu a zasněžují, přírodního sněhu totiž mají minimum.

Na otevření se teprve připravuje i největší krkonošské středisko Špindlerův Mlýn. Na dnešek a neděli má sice naplánovaný program SkiOpening, sezonu zahájí ale až v pátek 13. prosince.

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

Bílý dům oznámil, že se nehodlá účastnit řízení v Kongresu, které se týká možné ústavní žaloby na prezidenta Donalda Trumpa

Trump čelí snaze demokratů zbavit ho funkce kvůli červencovému telefonátu, v němž vyzýval nového ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby spolupracoval na vyšetřování jeho demokratického politického rivala Joea Bidena. Demokraté to označují za nepřípustné zatahování cizího státu do kampaně před prezidentskými volbami, které Američany čekají příští rok v listopadu.

Právní poradce Bílého domu Pat Cipollone označil vyšetřování prezidenta Trumpa kvůli ukrajinské aféře za "naprosto neopodstatněné" a nespravedlivé. 

Podle stanice CNN by členové právního výboru měli o žalobě hlasovat v týdnu od 9. prosince. Celá Sněmovna reprezentantů by pak mohla o ústavní žalobě rozhodovat v předvánočním týdnu po 16. prosinci. Poté se obžaloba dostane k projednání Senátu, kde však Trumpovi republikáni mají většinu a je krajně nepravděpodobné, že by návrh zbavit prezidenta úřadu podpořili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy