Milionům lidí svitla nová naděje. Jeden lék porazí hned tři smrtelné nemoci

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
9. 8. 2016 20:00
Spavou nemocí, Chagasovou chorobou a Leishmaniózou se každý rok na celém světě nakazí na 20 milionů lidí. Kvůli nedostatku účinných a dostupných léků na ně zemře 50 000 z nich. Všechny tři nemoci přitom způsobují podobní parazité. Britští vědci proto přišli s jednou jedinou léčivou látkou, která účinně bojuje proti všem třem chorobám. Hovoří o ní jako o "nové naději".
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Londýn - "Nová naděje", tak se říká novému léku, který by podle svých objevitelů měl porazit hned tři nebezpečná parazitická onemocnění.

Spavá nemoc, Chagasova choroba a Leishmanióza jsou choroby přenášené bodavým hmyzem, které ohrožují desítky milionů obyvatel rozvojových zemí v tropických a subtropických oblastech.

Lék, jehož objev byl zveřejněn ve vědeckém časopisu Nature, je nyní připravován pro první testování na lidech.

Protože tyto tři choroby způsobují podobní parazité, doufají vědci, že nová látka bude schopna vyléčit každou z nich.

Spavou nemoc má na svědomí bakterie Trypanozoma spavičná, kterou - především ve venkovských oblastech subsaharské Afriky - přenáší moucha tse-tse. Projevuje se horečkou, bolestmi hlavy a kloubů, v pozdější fázi pak zmateností, špatnou koordinací, strnulostí a poruchami spánku.

Trypanozoma americká zase způsobuje Chagasovu chorobu, jež se vyskytuje na americkém kontinentu a je přenášena krev sajícími plošticemi. U nakažených pacientů se zprvu projevuje infekcí v okolí očí, ale později zasáhne srdce, střeva i mozek. V takové fázi už je neléčitelná.

Leishmaniózu rovněž přenáší bodavý hmyz žijící v tropickém a subtropickém pásmu. Závažné onemocnění, jehož léčba bývá často neúspěšná, se projevuje kožními vředy a horečkou.

Těmito třemi chorobami se dohromady každoročně nakazí 20 milionů lidí. Léky, které se na boj proti nim používají, jsou na mnoha místech těžko dostupné především kvůli vysokým cenám. Jsou ale také vysoce toxické a mnoho z nich musí být aplikováno nitrožilně, což je v chudých venkovských oblastech velmi nepraktické. Z těchto důvodu na tyto choroby nakonec zemře na 50 000 lidí.

"Existuje velmi malá motivace utratit spousty peněz na tato onemocnění, protože postihují velmi chudé, ale přesto početné populace," přiznal pro BBC jeden z autorů objevu Elmarie Myburgh z univerzity v Yorku. "Co je na tom výjimečné, je to, že (lék) se zaměřuje na všechny tři parazity. Je to poprvé, co něčeho takového bylo dosaženo, takže je to celkem mimořádné," doplnil.

Lék se podařilo vytvořit po testování třech milionů sloučenin. Lékaři se snažili najít právě tu, která v laboratorním prostředí dokáže zabít co nejvíce druhů parazitů. Když ji našli, museli zvýšit její účinnost. Ta byla následně dokázána při testech na infikovaných myších.

Jediná účinná látka ovšem ještě podle jejích tvůrců automaticky neznamená, že z ní skutečně vznikne jeden jediný lék. Všechna tři onemocnění se od sebe liší, a tudíž vyžadují i trochu odlišný druh léčby. Zatímco se například při nákaze spavou nemocí musí léčit mozek, při léčbě Leishmaniózy se zase využívají nitrosvalové injekce.

Hlavním cílem po úspěšných testech na lidských pacientech pak ale bude zpřístupnit tento nový lék chudým populacím v rozvojovém světě, které ho nejvíce potřebují.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Únosci misionářů na Haiti žádají výkupné 17 milionů dolarů

Ozbrojenci, kteří v sobotu na Haiti unesli 17 misionářů z USA a Kanady, žádají za jejich propuštění výkupné 17 milionů dolarů (372,6 milionu korun), napsal dnes list The Wall Street Journal. Haitská policie i americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) jsou s únosci v kontaktu. Vyjednávání s nimi by mohla trvat i několik týdnů, varoval haitský ministr spravedlnosti Liszt Quitel. Bílý dům uvedl, že politikou USA je s únosci nevyjednávat.

Skupina unesených, mezi nimiž je i pět dětí, se hlásí ke křesťanské organizaci Christian Aid Ministries. Cizince unesli v haitské metropoli, když se po návštěvě sirotčince chystali k cestě autobusem na letiště. Za únosem stojí kriminální skupina 400 Mawozo, která působí v dané oblasti.

před 2 hodinami

Na severu Indie zemřelo kvůli záplavám v posledních dvou dnech 41 lidí

Nejméně 41 životů si na severu Indie vyžádaly záplavy a sesuvy půdy, které způsobily několik dní trvající silné deště. Uvedly to dnes podle agentury AFP indické úřady. Meteorologové navíc varovali, že i v nadcházejících dnech očekávají v oblasti intenzivní srážky.

Úřady severoindického státu Uttarákhandu, který z větší části tvoří pohoří Himálaj, oznámily, že sesuvy půdy dnes zabily 35 lidí a v pondělí 6 osob. Podle jednoho z místních představitelů oslovených AFP napáchaly intenzivní srážky v odlehlých místech této horské oblasti značné škody. Kvůli výstrahám meteorologů byly v Uttarákhandu zavřeny školy a pozastaveny turistické aktivity.

Sesuvy půdy postihují himálajské oblasti Indie pravidelně, jejich počet ale podle odborníků narůstá kvůli globálnímu oteplování, tání ledovců, odlesňování a budování přehrad s vodními elektrárnami, napsala agentura AFP. V únoru zahynulo zhruba 200 lidí, když se pod druhou nejvyšší indickou horou Nandá Déví utrhl kus ledovce a zřítil se do řeky. Ohromná masa vody následně zničila jednu menší přehradu s vodní elektrárnou a druhou větší poškodila.

Povodně v posledních dnech postihly i jih Indie. Ve státě Kérala si podle agentury AP vyžádaly nejméně 28 obětí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy