Milionář se podle policie ve filmu přiznal k vraždám

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
16. 3. 2015 13:27
Zabil jsem všechny, pronesl Robert Durst ve filmu o svém životním příběhu. Již v minulosti byl vyšetřován v souvislosti s dalšími dvěma vraždami.
Video:

New Orleans - Americká policie zadržela člena jedné z nejbohatších realitních rodin v zemi. Viní ho totiž z vraždy, k níž se měl sám nechtěně přiznat při natáčení dokumentu. 

Milionář Robert Durst, který trvá na své nevině, byl již v minulosti vyšetřován v souvislosti s dalšími dvěma vraždami.

Jednasedmdesátiletý boháč byl zadržen v sobotu v New Orleans na základě zatykače, jenž na něj byl vydán v souvislosti s 15 let starou vraždou jeho asistentky a mluvčí.

Policie již v minulosti řešila Durstův možný podíl na pravděpodobné smrti jeho manželky, která beze stopy zmizela v roce 1982, a na vraždě jeho souseda z roku 2001.

Durst, jehož život provází mnoho divokých zvratů a který je okolím považován za podivína, byl v souvislosti s případy opakovaně vyslýchán, a dokonce i jednou souzen, vina mu však nebyla prokázána.

Zabil jsem všechny, samozřejmě

Den po jeho zadržení odvysílala televize HBO dokument o Durstově životním příběhu, během jehož natáčení měl připnutý miniaturní mikrofon. Závěrečný záběr filmu byl doprovázen slovy, která podle filmařů mikrofon zachytil, když byl Durst sám v koupelně.

Tak, a je to. Dostali tě... Co jsem k sakru udělal? Zabil je všechny, samozřejmě,

"Tak, a je to. Dostali tě... Co jsem k sakru udělal? Zabil je všechny, samozřejmě," říká Durst, aniž by on či autoři dokumentu objasnili, jak byla slova myšlena.

Policie tvrdí, že jeho zadržení souvisí s novými důkazy, jež se proti němu objevily, podle jeho právníka je však načasováno v koordinaci s nedělním filmem.

Dopis se stejnou chybou

Novým důkazem hovořícím v Durstův neprospěch má být dopis, který před lety napsal zmíněné asistentce. Písmo z ručně psané adresy má shodné znaky jako rukopis, jimž anonym poslal krátce po její vraždě policii oznámení, že se v jejím bytě nachází mrtvola. Na obou dopisech je stejná pravopisná chyba - místo jména Beverly Hills tam stojí Beverley Hills. Sám Durst navíc v dokumentu říká, že tento anonym mohl policii poslat jen vrah.

Nejstarší syn a předpokládaný hlavní dědic realitního impéria Durstů (rodinný majetek odhadl magazín Forbes na čtyři miliardy dolarů - přes 105 miliard korun) se s rodinou rozešel poté, co otec před smrtí učinil šéfem podniku jeho mladšího bratra Douglase. Ten zatčení sourozence teď přivítal a prý doufá, že "bude konečně uznán vinným za vše, co udělal".

K vraždě se přiznal, přesto byl zproštěn viny

V roce 1982 nahlásil Durst zmizení své ženy Kathleen, policie však případ vyšetřovaný jako vraždu po letech odložila.

Jeho asistentka byla zavražděna krátce před tím, než měla v této kauze svědčit. Po její smrti se Durst z New Yorku uchýlil do ústraní do Texasu, justici však začal opět zajímat, když se v moři našlo rozřezané tělo jeho zavražděného souseda.

Durst byl po vraždě několik měsíců na útěku, policie jej však zadržela kvůli krádeži v obchodě, jíž se dopustil nehledě na to, že měl v tu chvíli v peněžence 500 dolarů a v autě dalších 37 000, dvě pistole a balíček marihuany.

Přestože se k vraždě postaršího souseda přiznal, soud jej obvinění z vraždy zbavil a přistoupil na obhajobu, že šlo o sebeobranu a že Durst trpí Aspergerovým syndromem. "Měl neuvěřitelné štěstí, že tolik lidí, kteří ho vyšetřovali, to vzdalo, ale myslím, že se to možná mění," citovala agentura AP soudkyni Susan Crissovou, která jej zprostila viny v texaském procesu.

 

Právě se děje

před 41 minutami

Kapela Green Day nebo raper Stormzy kvůli koronaviru ruší asijské turné

Americká rocková kapela Green Day, která 19. června vystoupí na královéhradeckém festivalu Rock for People, v pátek zrušila asijské turné kvůli obavám z šíření koronaviru a omezení cestování i hromadných akcí. V Singapuru, Bangkoku, Tchaj-peji, Hongkongu, Soulu nebo Tokiu měla sestava vystoupit začátkem března předtím, než v květnu přejede do Evropy. "Víme, že je to otrava, a na vás všechny se těšíme. Lístky ale nevyhazujte, brzy oznámíme nová data koncertů," slibují Green Day. Kvůli koronaviru už koncerty v Asii odřekli také celosvětově úspěšný korejský boyband BTS, americký R&B zpěvák Khalid nebo britský raper Stormzy. Ten příští středu 4. března vystoupí v pražské Malé sportovní hale.

Zdroj: Reuters
před 1 hodinou

Trump nominoval do čela amerických rozvědek opět Johna Ratcliffea

Americký prezident Donald Trump nominoval do funkce šéfa amerických tajných služeb (DNI) znovu republikánského kongresmana Johna Ratcliffea, kritizovaného pro nedostatek zkušeností. Šéf Bílého domu svou volbu oznámil v noci na sobotu na twitteru.

Trump nominoval Ratcliffea do čela amerického civilního a vojenského špionážního aparátu již koncem července. Počátkem srpna však nominaci stáhl poté, co americká média a politici kritizovali Ratcliffeovy malé zkušenosti v oblasti tajných služeb.

Další zprávy