Zatopená města, extrémní vedra a boj o přežití. Toto je černý scénář Země v roce 2050

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
6. 6. 2019 20:28
Smrtelně vysoké teploty, miliardy lidí v pohybu, nedostatek potravin a kolaps ekosystémů. Australský think-tank představil černý scénář blízké budoucnosti lidstva, který sestavil na základě vědeckých studií o změně klimatu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Pokud neprovedeme zásadní kroky ke snížení emisí a zpomalení globálního oteplování, čekají nás změny, na které nejsme připravení. Varuje předtím bezpočet vědeckých studií. Australský think-tank nyní přišel s vizí toho, co to pro lidstvo konkrétně znamená. A jejich zpráva o stavu Země v roce 2050 nevypadá vůbec povzbudivě:

Podle dokumentu některá z nejhustěji osídlených měst na světě, jako je Bombaj, Jakarta, Ho Či Minovo město, Bangkok nebo Hongkong, které ohrožuje zvedající se hladina moří, budou vysídlena. Tropické oblasti v Jižní Americe, subsaharské Africe, jihovýchodní Asii a na Blízkém východě budou neobyvatelné kvůli extrémním vlnám veder.

Více než miliarda lidí opustí kvůli extrémním podmínkám své domovy.

V tropických oblastech budou třetinu roku panovat nesnesitelně vysoké teploty. Pokud začne průměrná teplota stoupat o 3 stupně Celsia oproti období před průmyslovou revolucí (zatím se nedaří výhledově zvyšování teploty udržet pod dva stupně Celsia), pro 55 procent lidské populace bude léto znamenat boj o přežití.

Po jaderné válce největší hrozba

Zpráva think-tanku dále tvrdí, že nebude možná dost potravin, protože drasticky klesnou hmyzí populace. Na místech, kde se dnes pěstují zemědělské plodiny, bude příliš sucho a nic neporoste. Takže se ceny jídla prudce zvednou.

Foto: Aktuálně.cz

Zkolabují celé ekosystémy, promění se amazonský deštný prales i arktický severní pól. Z oceánů vymizí téměř všechny korálové útesy.

"Hned po jaderné válce je globální oteplování vyvolané člověkem největší hrozbou pro lidstvo na této planetě," uvedl analýzu bývalý šéf australských ozbrojených sil Chris Barrie.

Bilionové ztráty pro velké firmy

Špatné vyhlídky mají i podnikatelé a velké firmy po celém světě. Buď jsou jejich sídla v záplavových oblastech, nebo vlivem změny klimatu mohou přijít o dodávky surovin, či na ně dopadnou regulace emisí.

Na 215 největších světových firem uvádí, že kvůli dopadům klimatické změny mohou v budoucnu ztratit až bilion amerických dolarů (asi 22 bilionů korun). Vyplývá to ze zprávy, již vydala nezisková organizace CDP, která spolupracuje s investory, společnostmi, ale i městy a státy na řízení jejich dopadů na životní prostředí a zároveň jim radí, jak se s riziky spojenými s oteplováním planety vypořádat.

Například japonská společnost Hitachi Ltd. se obává dešťů a záplav v jihovýchodní Asii, které ohrožují její dodavatele. Brazilská banka Santander Brasil se má na pozoru před tím, že sucho a neúroda způsobí, že lidé budou mít problémy splácet jí své půjčky. Americký konglomerát Alphabet, Inc. (mateřská společnost firmy Google), počítá s tím, že zvyšující se teploty a vlny veder budou zvyšovat náklady na chlazení datových center. Energetické firmy a znečišťovatelé s velkou uhlíkovou stopou zároveň doplatí na politiku snižování emisí.

Mnoho velkých společností uvádí, že je takto vysoké náklady čekají nejspíš už v příštích pěti letech. Ostatní, pokud se na budoucnost lépe nepřipraví, ztráty zaznamenají v následujících desetiletích. A to jsou údaje jenom na základě informací těch společností, které si finanční rizika spojená s globálním oteplováním vypočítaly. Podle analytiků je ale pořád ještě mnoho firem, které se tím nezabývají, například Exxon Mobil a Chevron, nadnárodní těžařské a energetické korporace, se do výzkumu nezapojily.

Video: Demonstrace Fridays for future v Praze

Video: Blahoslav Baťa
 

Právě se děje

před 17 minutami

Na Svitavsku v noci hořel neobývaný dům. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev

Škodu za půl milionu korun způsobil v noci na neděli požár rodinného domu s dílnou v Mikulči na Svitavsku. Oheň do rána likvidovalo sedm hasičských jednotek.

Plameny zničily převážně dílnu a hospodářskou část stavení, uvedla mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková. "Obytnou část se podařilo hasičům ochránit. Vyšetřovatelka dnes dopoledne zjistila, že příčinou vzniku požáru v Mikulči bylo uložení hořlavých látek v blízkosti kamen," uvedla Horáková. Objekt je neobývaný, při příjezdu hasičů byl celý v plamenech. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev.

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

Indonéský prezident Widodo se v Jakartě ujal úřadu na dalších pět let

Inaugurace opětovně zvoleného indonéského prezidenta Jokoa Widodoa se konala za přísných bezpečnostních opatření, před deseti dny se totiž muslimští radikálové pokusili zavraždit jednoho z ministrů, který je stále hospitalizován. Nad pořádkem v ulicích dohlíželo 30 tisíc policistů a vojáků.

Indonésané Widodoa zvolili v dubnu v přímých volbách na další pětileté období, které bude poslední, jak ukládá ústava. Očekává se, že prezident v nejbližší době oznámí složení vlády. Widodo pochází ze skromných poměrů a už jako dítě musel pracovat, aby pomohl rodině. Než se stal roku 2012 guvernérem Jakarty, studoval lesnictví a působil jako starosta ve městě Solo. Jeho popularita však postupně slábne, píše agentura AFP. V září Indonésie zažila studentské protesty, nepokoje v provincii Papua a vláda také s obtížemi zvládala rozsáhlé požáry na Borneu a Sumatře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy