Zatopená města, extrémní vedra a boj o přežití. Toto je černý scénář Země v roce 2050

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
6. 6. 2019 20:28
Smrtelně vysoké teploty, miliardy lidí v pohybu, nedostatek potravin a kolaps ekosystémů. Australský think-tank představil černý scénář blízké budoucnosti lidstva, který sestavil na základě vědeckých studií o změně klimatu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Pokud neprovedeme zásadní kroky ke snížení emisí a zpomalení globálního oteplování, čekají nás změny, na které nejsme připravení. Varuje předtím bezpočet vědeckých studií. Australský think-tank nyní přišel s vizí toho, co to pro lidstvo konkrétně znamená. A jejich zpráva o stavu Země v roce 2050 nevypadá vůbec povzbudivě:

Podle dokumentu některá z nejhustěji osídlených měst na světě, jako je Bombaj, Jakarta, Ho Či Minovo město, Bangkok nebo Hongkong, které ohrožuje zvedající se hladina moří, budou vysídlena. Tropické oblasti v Jižní Americe, subsaharské Africe, jihovýchodní Asii a na Blízkém východě budou neobyvatelné kvůli extrémním vlnám veder.

Více než miliarda lidí opustí kvůli extrémním podmínkám své domovy.

V tropických oblastech budou třetinu roku panovat nesnesitelně vysoké teploty. Pokud začne průměrná teplota stoupat o 3 stupně Celsia oproti období před průmyslovou revolucí (zatím se nedaří výhledově zvyšování teploty udržet pod dva stupně Celsia), pro 55 procent lidské populace bude léto znamenat boj o přežití.

Po jaderné válce největší hrozba

Zpráva think-tanku dále tvrdí, že nebude možná dost potravin, protože drasticky klesnou hmyzí populace. Na místech, kde se dnes pěstují zemědělské plodiny, bude příliš sucho a nic neporoste. Takže se ceny jídla prudce zvednou.

Foto: Aktuálně.cz

Zkolabují celé ekosystémy, promění se amazonský deštný prales i arktický severní pól. Z oceánů vymizí téměř všechny korálové útesy.

"Hned po jaderné válce je globální oteplování vyvolané člověkem největší hrozbou pro lidstvo na této planetě," uvedl analýzu bývalý šéf australských ozbrojených sil Chris Barrie.

Bilionové ztráty pro velké firmy

Špatné vyhlídky mají i podnikatelé a velké firmy po celém světě. Buď jsou jejich sídla v záplavových oblastech, nebo vlivem změny klimatu mohou přijít o dodávky surovin, či na ně dopadnou regulace emisí.

Na 215 největších světových firem uvádí, že kvůli dopadům klimatické změny mohou v budoucnu ztratit až bilion amerických dolarů (asi 22 bilionů korun). Vyplývá to ze zprávy, již vydala nezisková organizace CDP, která spolupracuje s investory, společnostmi, ale i městy a státy na řízení jejich dopadů na životní prostředí a zároveň jim radí, jak se s riziky spojenými s oteplováním planety vypořádat.

Například japonská společnost Hitachi Ltd. se obává dešťů a záplav v jihovýchodní Asii, které ohrožují její dodavatele. Brazilská banka Santander Brasil se má na pozoru před tím, že sucho a neúroda způsobí, že lidé budou mít problémy splácet jí své půjčky. Americký konglomerát Alphabet, Inc. (mateřská společnost firmy Google), počítá s tím, že zvyšující se teploty a vlny veder budou zvyšovat náklady na chlazení datových center. Energetické firmy a znečišťovatelé s velkou uhlíkovou stopou zároveň doplatí na politiku snižování emisí.

Mnoho velkých společností uvádí, že je takto vysoké náklady čekají nejspíš už v příštích pěti letech. Ostatní, pokud se na budoucnost lépe nepřipraví, ztráty zaznamenají v následujících desetiletích. A to jsou údaje jenom na základě informací těch společností, které si finanční rizika spojená s globálním oteplováním vypočítaly. Podle analytiků je ale pořád ještě mnoho firem, které se tím nezabývají, například Exxon Mobil a Chevron, nadnárodní těžařské a energetické korporace, se do výzkumu nezapojily.

Video: Demonstrace Fridays for future v Praze

Video: Blahoslav Baťa
 

Právě se děje

před 3 minutami

Evropská unie jmenovala svého prvního velvyslance v Británii. Je jím Portugalec

Historicky prvním velvyslancem EU ve Spojeném království se stane Portugalec Joao Vale de Almeida. Podle agentury AFP to oznámil šéf unijní diplomacie Josep Borrell. Vale de Almeida bude stát v čele diplomatické delegace EU v Londýně od 1. února, tedy od prvního dne po nyní plánovaném datu brexitu, kdy se Británie stane vůči EU takzvanou třetí zemí.

Dvaašedesátiletý Portugalec působil mezi lety 2015 a 2019 jako velvyslanec EU při OSN a od roku 2010 do roku 2014 zastupoval unii ve Spojených státech. Účastnil se tak například vyjednávání o rozsáhlé obchodní smlouvě známé jako Transatlantické obchodní a investiční partnerství (TTIP) mezi USA a EU, která nakonec nebyla uzavřena.

Vale de Almeida působil rovněž jako šéf kabinetu bývalého předsedy Evropské komise (EK) José Manuela Barrosa. Zastával ale také funkci mluvčího EK v době, kdy evropskou exekutivu často napadal nynější britský premiér Boris Johnson, tehdy v roli bruselského zpravodaje protiunijně orientovaného listu The Daily Telegraph.

Británie by měla EU opustit za týden. Po nedávném schválení takzvané brexitové dohody britským parlamentem dnes dohodu o vystoupení Británie z Evropské unie podepsala předsedkyně EK Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. O ratifikaci dohody bude ještě příští středu hlasovat Evropský parlament.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Baník posílil Svozil z konkurenční Opavy

Fotbalisté Ostravy přivedli z Opavy Jaroslava Svozila. Šestadvacetiletý stoper, který je první zimní posilou Baníku, podepsal se Slezany podle klubového webu víceletou smlouvu.

"Jaroslava Svozila jsme dlouhodobě sledovali. Je to stoper v ideálním fotbalovém věku, s kvalitní rozehrávkou a jsme si jisti, že tímto transferem dochází k dalšímu zkvalitnění hráčského kádru. Jednání nebyla úplně jednoduchá, protože jsme nebyli jediní, kdo o něj měl zájem," řekl sportovní ředitel Baníku Marek Jankulovski pro klubový web.

Svozil dnes odcestoval na Maltu, kde se připojí k týmu. "Pokud cesta proběhne bez problémů a trenér se hned rozhodne ho poslat do hry, může už v sobotu nastoupit na Maltě v utkání proti Brnu. Povolení máme," uvedl Jankulovski.

Olomoucký odchovanec Svozil odehrál v první lize za Sigmu a Opavu 56 zápasů, v nichž vstřelil jeden gól.

před 48 minutami

USA hlásí druhý případ člověka nakaženého čínským koronavirem

Spojené státy oznámily, že v zemi je druhý pacient nakažený koronavirem z čínského města Wu-chan. Muž je hospitalizován ve státě Illinois. Virus, který se rozšířil zřejmě z netopýrů a dál se šíří i z člověka na člověka, zatím zabil v Číně 26 lidí. Dalších téměř tisíc osob je nakaženo. Čínské úřady izolovaly od okolního světa 37 milionů lidí v provincii Chu-pej, kde nákaza propukla. Nelétají tam letadla a nejezdí automobily, autobusy ani vlaky.

Zdroj: Reuters
před 49 minutami

Irsko povolilo vydání muže, kterého Britové viní ze smrti 39 Vietnamců v kamionu

Irský soud v pátek souhlasil s vydáním 23letého muže, který v Británii čelí obvinění kvůli loňské smrti 39 migrantů z Vietnamu. Oběti se z kontinentální Evropy do Británie dostaly v chladírenském kontejneru, který do Belgie podle vyšetřovatelů dopravil právě obviněný Eamon Harrison. Informovala o tom agentura Reuters.

Mladý muž čelí obvinění z neúmyslného zabití 39 lidí, obchodování s lidmi, z nápomoci k nelegální migraci a z praní špinavých peněz.

Zdroj: ČTK
Další zprávy