Zatopená města, extrémní vedra a boj o přežití. Toto je černý scénář Země v roce 2050

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
6. 6. 2019 20:28
Smrtelně vysoké teploty, miliardy lidí v pohybu, nedostatek potravin a kolaps ekosystémů. Australský think-tank představil černý scénář blízké budoucnosti lidstva, který sestavil na základě vědeckých studií o změně klimatu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Pokud neprovedeme zásadní kroky ke snížení emisí a zpomalení globálního oteplování, čekají nás změny, na které nejsme připravení. Varuje předtím bezpočet vědeckých studií. Australský think-tank nyní přišel s vizí toho, co to pro lidstvo konkrétně znamená. A jejich zpráva o stavu Země v roce 2050 nevypadá vůbec povzbudivě:

Podle dokumentu některá z nejhustěji osídlených měst na světě, jako je Bombaj, Jakarta, Ho Či Minovo město, Bangkok nebo Hongkong, které ohrožuje zvedající se hladina moří, budou vysídlena. Tropické oblasti v Jižní Americe, subsaharské Africe, jihovýchodní Asii a na Blízkém východě budou neobyvatelné kvůli extrémním vlnám veder.

Více než miliarda lidí opustí kvůli extrémním podmínkám své domovy.

V tropických oblastech budou třetinu roku panovat nesnesitelně vysoké teploty. Pokud začne průměrná teplota stoupat o 3 stupně Celsia oproti období před průmyslovou revolucí (zatím se nedaří výhledově zvyšování teploty udržet pod dva stupně Celsia), pro 55 procent lidské populace bude léto znamenat boj o přežití.

Po jaderné válce největší hrozba

Zpráva think-tanku dále tvrdí, že nebude možná dost potravin, protože drasticky klesnou hmyzí populace. Na místech, kde se dnes pěstují zemědělské plodiny, bude příliš sucho a nic neporoste. Takže se ceny jídla prudce zvednou.

Foto: Aktuálně.cz

Zkolabují celé ekosystémy, promění se amazonský deštný prales i arktický severní pól. Z oceánů vymizí téměř všechny korálové útesy.

"Hned po jaderné válce je globální oteplování vyvolané člověkem největší hrozbou pro lidstvo na této planetě," uvedl analýzu bývalý šéf australských ozbrojených sil Chris Barrie.

Bilionové ztráty pro velké firmy

Špatné vyhlídky mají i podnikatelé a velké firmy po celém světě. Buď jsou jejich sídla v záplavových oblastech, nebo vlivem změny klimatu mohou přijít o dodávky surovin, či na ně dopadnou regulace emisí.

Na 215 největších světových firem uvádí, že kvůli dopadům klimatické změny mohou v budoucnu ztratit až bilion amerických dolarů (asi 22 bilionů korun). Vyplývá to ze zprávy, již vydala nezisková organizace CDP, která spolupracuje s investory, společnostmi, ale i městy a státy na řízení jejich dopadů na životní prostředí a zároveň jim radí, jak se s riziky spojenými s oteplováním planety vypořádat.

Například japonská společnost Hitachi Ltd. se obává dešťů a záplav v jihovýchodní Asii, které ohrožují její dodavatele. Brazilská banka Santander Brasil se má na pozoru před tím, že sucho a neúroda způsobí, že lidé budou mít problémy splácet jí své půjčky. Americký konglomerát Alphabet, Inc. (mateřská společnost firmy Google), počítá s tím, že zvyšující se teploty a vlny veder budou zvyšovat náklady na chlazení datových center. Energetické firmy a znečišťovatelé s velkou uhlíkovou stopou zároveň doplatí na politiku snižování emisí.

Mnoho velkých společností uvádí, že je takto vysoké náklady čekají nejspíš už v příštích pěti letech. Ostatní, pokud se na budoucnost lépe nepřipraví, ztráty zaznamenají v následujících desetiletích. A to jsou údaje jenom na základě informací těch společností, které si finanční rizika spojená s globálním oteplováním vypočítaly. Podle analytiků je ale pořád ještě mnoho firem, které se tím nezabývají, například Exxon Mobil a Chevron, nadnárodní těžařské a energetické korporace, se do výzkumu nezapojily.

Video: Demonstrace Fridays for future v Praze

Video: Blahoslav Baťa
 

Právě se děje

Aktualizováno před 35 minutami

Osmý zápas, osmá výhra. Jekatěrinburg s Kovářem dál vítězí

Hokejisté Jekatěrinburgu vyhráli v KHL i osmý zápas a posedmé u toho byl český brankář Jakub Kovář. Jediný neporažený tým v soutěži zvítězil 5:4 v prodloužení nad Kunlunem a stále se pyšní stoprocentním bodovým ziskem. Před Šimonem Hrubcem dostal v brance čínského týmu přednost Jeremy Smith.

Kovářův Avtomobilist přitom uspěl už počtvrté až po nerozhodném výsledku v základní hrací době. Domácí tentokrát dvakrát stáhli jednogólovou ztrátu a po dvou třetinách sami vedli 4:3. Na vyrovnávacím gólu čínského týmu se podílel asistencí obránce Andrej Šustr.

Zápas rozhodl po 42 sekundách prodloužení druhým gólem v zápase německý útočník Brooks Macek, který se posunul do čela klubové produktivity s 11 body za šest branek a pět asistencí.

KHL:

Jekatěrinburg - Kunlun Red Star 5:4 v prodl. (za hosty Šustr 0+1), Magnitogorsk - Spartak Moskva 4:3, Ufa - Omsk 2:5, CSKA Moskva - Vladivostok 4:0, Dynamo Moskva - Petrohrad 0:2, HK Soči - Nižnij Novgorod 5:4, Kazaň - Nižněkamsk 4:1.

před 1 hodinou

Rada bezpečnosti zamítla obě rezoluce, které vyzývaly k příměří v syrské provincii Idlíb

Rada bezpečnosti OSN zamítla obě rezoluce, které vyzývaly k příměří v syrské provincii Idlíb. Státy se neshodly ohledně výjimky pro útoky na teroristy.

před 1 hodinou

Bulharský fotbalový útočník Berbatov ukončil v 38 letech kariéru

Fotbalový útočník Dimitar Berbatov ukončil v 38 letech kariéru. Někdejší hráč Manchesteru United to oznámil na twitteru. Naposledy působil v minulém roce v indickém klubu Kerala Blasters.

"Aktivní fotbal mi bude chybět, ale po téměř dvaceti letech v profesionálním fotbale nastal čas," napsal Berbatov.

Rodák z Blagojevgradu začal profesionální dráhu v CSKA Sofia, odkud zamířil do Bayeru Leverkusen. Poté vystřídal Tottenham, Manchester United, s nímž získal dva ligové tituly, Fulham, Monako a před angažmá v Indii působil v PAOK Soluň.

V bulharské reprezentaci nastřílel v 78 zápasech 48 gólů a dělí se v pořadí kanonýrů o první místo s Christem Bonevem.

před 1 hodinou

Správa železnic čelí exekuci kvůli sporům o desítky tisíc korun

Správa železniční dopravní cesty čelí exekuci kvůli dvěma sporům o desítky tisíc korun. Uvedl to server Euro.cz. Jedna firma a jeden živnostník, které zastupuje stejný advokát, se v řízení dožadují dohromady asi 54 000 korun. Zatím nebyl vydán žádný exekuční příkaz. Státní organizace se k situaci zatím nechce vyjadřovat.

Další zprávy