Miliardář Trump chce být prezidentem USA, míří do primárek

ČTK ČTK
18. 3. 2015 18:15
Osmašedesátiletý podnikatel se chce příští rok ucházet o úřad prezidenta, najal už týmy ve třech amerických státech.
Donald Trump.
Donald Trump. | Foto: Wikimedia Commons

Washington - Americký miliardář Donald Trump by se rád ucházel o prezidentský úřad ve volbách v příštím roce. Realitní magnát ve středu kvůli zamýšlené kandidatuře jmenoval přípravný výbor, který má prověřit jeho šance na případný úspěch proti očekávaným konkurentům v republikánských primárkách.

"Ztratili jsme respekt celého světa. Jedině já dokážu vrátit Americe její skutečný význam," uvedl ve středečním prohlášení zastánce konzervativních myšlenek.

Osmašedesátiletý podnikatel a moderátor televizní reality show The Apprentice zároveň oznámil, že najal týmy lidí ve státech Iowa, New Hampshire a Jižní Karolína, které jsou mezi prvními, kde se bude rozhodovat o republikánské prezidentské nominaci.

Trump, který zbohatl stavbou mrakodrapů a kasin, už uvažoval o kandidatuře v roce 2012. Plán odvolal nedlouho před republikánskými primárkami, protože se prý chtěl naplno věnovat svému podnikání.

V minulém roce se rozhodl neúspěšný hazardní byznys z větší části opustit a i když oficiálně kandidaturu zatím neoznámil, je k ní podle amerických médií blíže než v posledním případě. Podle agentury Reuters se v nejbližší době v souvislosti se zvažovaným zapojením do voleb nehodlá objevovat na obrazovkách ve zmíněné populární show.

Na Trumpa, který je mimo jiné rázným zastáncem volného prodeje zbraní, potenciálně čeká početná konkurence republikánských politiků, kteří nahlas zvažují účast v boji o Bílý dům. Je mezi nimi například bývalý guvernér Floridy z prezidentské rodiny Jeb Bush, současný první muž tohoto státu Marco Rubio, guvernér New Jersey Chris Christie či texaský senátor Ted Cruz.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Trump nařídil stáhnout většinu amerických vojáků ze Somálska

Americký prezident Donald Trump nařídil stáhnout většinu amerických vojáků ze Somálska, oznámil Pentagon. Spojené státy mají v této africké zemi zhruba 700 vojáků. Jejich úkolem je pomáhat místní armádě porazit radikály ze skupiny Šabáb, která je napojená na mezinárodní teroristickou síť Al-Káida. Misi v Somálsku se ve Spojených státech velké pozornosti nedostává, přestože je klíčovým pilířem globálních snah Pentagonu porazit Al-Káidu.

Možné důsledky stažení amerických vojáků ze Somálska se Pentagon podle agentury Reuters v prohlášení snaží zlehčit. Experti však dlouhodobě varují, že stažení těchto sil může vést k vážnému zhoršení bezpečnostní situace v africké zemi. Pentagon uvedl, že snížení počtu vojáků nepředstavuje změnu americké pozice. 

Rozhodnutí šéfa Bílého domu Reuters označil za součást širšího Trumpova záměru snížit počty amerických vojáků na zahraničních misích před tím, než v lednu 2021 opustí Bílý dům. Snížit se má také počet amerických vojáků v Iráku a Afghánistánu.

Další zprávy