Miliardář chce překonat Putina. Podvodník, myslí Rusové

Martin Novák Martin Novák
22. 2. 2012 22:31
Rusové zvolí nového prezidenta v neděli 4. března. Vyberou z pěti kandidátů
Michail Prochorov.
Michail Prochorov. | Foto: Reuters

Moskva - Pět mužů se utká v neděli 4. března ve volbách o post ruského prezidenta. Čtyři z nich jsou svázáni s politickými stranami. Včetně téměř jistého vítěze Vladimira Putina, který před lety zakládal stranu Jednotné Rusko.

Jen jeden kandidát jde do voleb jako nezávislý. Podnikatel a údajně třetí nejbohatší Rus současnosti, šestačtyřicetiletý Michail Prochorov.

Šance, že by se zrovna on stal ruským prezidentem, je prakticky nulová. Přesto je jeho kandidatura novinkou ve srovnání s předcházejícími ruskými volbami.

Část Rusů považuje byznysmena, jehož majetek časopis Forbes odhaduje na 18 miliard dolarů, za podvodníka, který jako mnoho dalších vydělal na podezřelých privatizacích ruského průmyslu na začátku devadesátých let, a patří tak podle nich spíš za mříže než do Kremlu.

Ale ani pro řadu Rusů, kteří nemají rádi Putina a nelíbí se jim současný ruský režim, není Prochorov správnou volbou.

"Mnozí se domnívají, že jeho kandidatura je jen hra, domluvená s Putinem. Že má volbám dodat punc legitimity, aniž by byla ohrožena Putinova pozice," říká spolupracovník Aktuálně.cz v Moskvě Jiří Just.

V rychlovlaku z Moskvy do Petrohradu.
V rychlovlaku z Moskvy do Petrohradu. | Foto: Reuters

Sám Prochorov odmítá, že je jen loutkou v rukách ruského premiéra. Tvrdí, že se s Putinem v názorech na řadu věcí rozchází.

Chce například Rusko více hospodářsky sblížit s Evropskou unií, a kdyby si prý mohl zvolit předsedu vlády, stal by se jím toho času zavřený a Putinem nenáviděný podnikatel Michail Chodorkovskij.

V programu má boj s korupcí, snížení závislosti ruské ekonomiky na příjmech z prodeje ropy a nastolení politického pluralitního systému, bez zásahů z Kremlu.

"Dokážu Rusko řídit efektivněji než Putin," přesvědčuje Rusy Prochorov.

Dosavadní průzkumy naznačují, že skončí ve volbách až čtvrtý za Putinem, šéfem komunistů Gennadijem Zjuganovem a nacionalistou Vladimirem Žirinovským. Bylo by překvapením, kdyby získal více než deset procent hlasů.

Úspěšný podnikatel se narodil v roce 1965 a před rozpadem Sovětského svazu ještě stihl vstoupit do komunistické strany. Pak se ale dokázal rychle zorientovat v měnících se poměrech.

Foto: Reuters

Vlastnil nebo vlastní doly na zlato a nikl, banky, hutě, hliníkárny. V roce 2008 se mu povedl prodej společnosti Norilsk Nickel, která těží a zpracovává nikl v okolí Norilsku, jednom z nejseverněji obývaných míst Ruska. Prodal ho ještě předtím, než začala globální krize.

Rok předtím se ale dostal do problému ve slavném lyžařském středisku Courchevel ve francouzských Alpách, kde se scházejí movití Rusové. Policie ho zatkla pro podezření z kuplířství, později byl ale s omluvou propuštěn.

V roce 2009 se o něm nejen ve Francii psalo znovu. Zajímal se totiž o koupi možná nejdražší vily světa: Vily Leopolda mezi Nice a Monte Carlem. Nakonec ji ovšem nekoupil a ještě se s majitelkou soudil o vrácení zálohy.

V rozhovoru pro deník New York Times šéf volební kampaně Prochorova Anton Krasovskij připustil, že jako velmi bohatý člověk není příliš populární, stejně jako prý podobní lidé nejsou populární nikde na světě.

"Neskrýváme jeho bohatství. Ale v těchto dnech lidi nerozčilují ani tak boháči, jako spíš lhaní, cenzura a policie," řekl Krasovskij.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Nejméně 20 mrtvých si vyžádala série výbuchů na vojenské základně

Nejméně 20 mrtvých si vyžádala série výbuchů na vojenské základně u města Bata v Rovníkové Guineji. Další stovky lidí byly podle médií zraněny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy