Milenci z Prahy. Proč a jak mají Korejci rádi Čechy

Martin Novák Martin Novák
15. 10. 2013 6:30
I v Soulu mají pražskou Staroměstskou radnici, byť trochu menší.
Replika Staroměstské radnice v Soulu.
Replika Staroměstské radnice v Soulu. | Foto: Martin Novák

Soul (od našeho zpravodaje) - Repliku Staroměstské radnice s orlojem si postavil v jihokorejském Soulu majitel restaurace, který kdysi Prahu navštívil a líbilo se mu tam.

Budova, ve které sídlí ve třetím patře i České centrum, je jedním z viditelných symbolů jihokorejské fascinace Prahou a Českou republikou. Jihokorejci mají pro českou metropoli mimořádnou slabost.

Praha je Jihokorejci druhým nejvíce navštěvovaným městem po Paříži. Název "Praha" tady nesou restaurace, svatební sály, motely, šedesát různých firem, knihkupectví.

Fotografie Prahy figuruje na reklamách, například na dánské jogurty. Kromě toho v Jižní Koreji slaví neuvěřitelný úspěch původní české muzikály. Hrají či hráli tady Kleopatru, Jacka Rozparovače, Hamleta nebo Tři mušketýry.

Jihokorejců jezdí do Prahy už tolik, že na Letišti Václava Havla jsou některé nápisy - například odlety či přílety - kromě češtiny, angličtiny a ruštiny také v korejštině.

Loni přijelo do Česka 130 tisíc návštěvníků z Jižní Koreje. Mnozí turisté, které obvykle považujeme v ulicích za Japonce nebo Číňany, jsou ve skutečnosti Jihokorejci.

Velkým milovníkem Prahy je například momentálně nejznámější jihokorejský básník a vážný kandidát na Nobelovu cenu za literaturu Ko Un. Napsal báseň Moje Praha.

Češi o tom ani příliš nevědí, ale v zemi s padesáti miliony obyvateli jsou velmi oblíbení. Odkud se to vzalo?

Zájem o Českou republiku vzrostl výrazně díky filmu a televizi. Konkrétně se seriálem Milenci z Prahy, který se částečně natáčel v české metropoli v roce 2005.

Pojednával o mladém páru, který se romanticky seznámí v Praze. Hlavní ženskou hrdinkou je diplomatka na jihokorejské ambasádě v Praze, která je zároveň dcerou prezidenta.

Seriál měl neuvěřitelný úspěch, stejně tak jako pražské exteriéry, ve kterých se natáčelo. Jihokorejci tehdy Česku propadli a kouzlo trvá dodnes.

Ekonom Vladimír Hlásný žije v Soulu už několik let, vyučuje tady na univerzitě. Potvrzuje, že Česká republika je skutečně velmi populární v této vzdálené asijské zemi.

"Seriál Milenci z Prahy pro to určitě udělal hodně, ale samozřejmě už dříve se tady vědělo, že Praha je krásné město. Občas mě ale místní lidé překvapí. Když jsem nedávno něco kupoval v obchodě, prodavač se mě zeptal, odkud jsem. Když jsem odpověděl, řekl jenom: Dubček," vypráví Vladimír Hlásný.

Letiště Václava Havla: Nápisy v češtině, angličtině, ruštině a korejštině.
Letiště Václava Havla: Nápisy v češtině, angličtině, ruštině a korejštině. | Foto: Martin Novák

Karla Stojáková je produkční firmy Axman Production. V českých lokacích produkuje jihokorejské filmy.

"Milenci z Prahy měli fantastický úspěch. Prodávala se trička a další suvenýry, fotky z Prahy byly všude," vzpomíná na osm let starý seriál, na jehož vzniku se jako produkční také podílela.

Jihokorejští filmaři si českou republiku často vybírají, točí se několik snímků ročně. Letos například film International Market v Ostravě, která představuje západoněmecké město šedesátých let minulého století.

"Natáčení v Česku je pro jihokorejské filmaře už běžnou věcí, stejně tak jako obsazování českých herců a kaskadérů do jihokorejských filmů. I když v poslední době začali točit více také v pobaltských republikách," říká Karla Stojáková.

Zájem o Českou republiku má také výrazný ekonomický rozměr. Od vzniku České republiky v roce 1993 je Jižní Korea čtvrtým největším investorem. Ve vzájemném obchodě je z mimoevropských zemí na třetím místě za USA a Čínou.

Společná linka ČSA a Korean Air z Prahy do Soulu je momentálně jediným přímým spojením Česka s Dálným východem.

V soulském vojenském muzeu, kde vlají vlajky jihokorejských spojenců z doby Korejské války v letech 1950 až 1953, česká chybí. Tehdejší Československo podporovalo komunistický sever.

"Ti starší Jihokorejci to možná někde vzadu mají uložené, ale pro mladší generaci už to nehraje roli. Navíc většina lidí tady chce mír se severem, rozhodně ne válku," říká Vladimír Hlásný.

 

Právě se děje

Další zprávy