Migranty na hranicích s Makedonií kontrolují i tři české policistky. Terén už dokonale známe, říkají

ČTK ČTK
27. 2. 2016 10:13
Sledovat hranici mezi Makedonií a Řeckem a trasy, po nichž dál do Evropy proudí migranti, patří už tři týdny k úkolům 27 českých policistů. Čeští policisté a policistky mají buď službu v táboře, nebo jsou na "patrole". Na hlídkách sledují situaci kolem hranice, v kempu dělají třeba prohlídky při registraci. Česko prosazuje kvůli bezpečnosti důkladnější osobní kontroly. U žen je provádějí právě policistky.
Tito uprchlíci měli štěstí. Mohli překročit makedonskou hranici, ačkoliv Skopje přijímání migrantů výrazně omezilo.
Tito uprchlíci měli štěstí. Mohli překročit makedonskou hranici, ačkoliv Skopje přijímání migrantů výrazně omezilo. | Foto: Reuters

Gevgelija (Makedonie) - Sledovat hranici mezi Makedonií a Řeckem a trasy, po nichž dál do Evropy proudí migranti, patří už tři týdny k úkolům 27 českých policistů. Mezi nimi nejsou ale jen muži. Na policejní misi do makedonského příhraničního města Gevgelija a tamního přijímacího uprchlického tábora Vinojug odjely také tři ženy.

"Děláme to samé, co dělají všichni ostatní. Ženy tu mají stejnou práci jako muži," říká praporčice Martina Svobodová. Makedonie není její první zahraniční působiště. Pobývala už v Číně, Vietnamu, Mongolsku a Egyptě.

Čeští policisté a policistky mají buď službu v táboře, nebo jsou na "patrole". Na hlídkách sledují situaci kolem hranice, v kempu dělají třeba prohlídky při registraci. Česko prosazuje kvůli bezpečnosti důkladnější osobní kontroly. U žen je provádějí právě policistky.

Nejdřív příslušníci z Česka sloužili jen s makedonskými kolegy. Do oblasti ale přijíždějí i další zahraniční kontingenty. Kolem hranic tak nyní nejsou vidět už jen místní a české uniformy, ale také slovenské, chorvatské, srbské, slovinské a rakouské.

Policisté vyjíždějí na hranici ve dvojicích. Migrační trasy sledují ve dne i v noci. "Migranti přicházejí v konkrétních časech. Víme už, kdy dorazí. Kontrolujeme určitá místa, kde by se lidé mohli schovávat. Seníky, rozbité domy," popsala Svobodová. Podle ní čeští příslušníci terén nyní už dokonale znají.

Kolem zelené hranice se táhne vysoký drátěný plot. Je dlouhý kolem 26 kilometrů. Pár metrů od něj vyrůstá teď další stejná zábrana. Tu první totiž lidé na mnoha místech přestříhali, aby mohli pokračovat ve své cestě. To, že by druhá bariéra lidi od cesty odradila, si policistka ale nemyslí. Souhlasí s tím, že pomůže i pašerákům lidí a jejich služby budou ještě žádanější. "Jsou vždy o krok před námi," posteskla si praporčice.

Makedonie zpřísnila pravidla a omezila počet migrantů, které pouští na své území. Nedostanou se na ně Afghánci. Iráčané a Syřané musí mít k řecké registraci ještě osobní doklady ze své vlasti. Běženci se začínají hromadit v Řecku.

Srbové přes hranice nepouštějí

Místem, kde mohou po splnění podmínek do Makedonie projít, je hraniční kóta 59 u Gevgelije. Za drátěným plotem na řecké straně hranice postávají chlapci a muži. Sledují dění "na čáře". Koridorem mezi dvěma drátěnými ploty procházejí politici, úředníci, novináři či zástupci nevládních organizací. Oficiální návštěvy jsou tu časté. Hranici a drátěný plot protínají koleje z Řecka do Makedonie. Také železniční cesta se dá uzavřít vraty s žiletkovým drátem.

Lidé, kteří přes první kontrolu a pak i drátěné síto projdou, by měli směřovat do přilehlého přijímacího centra Vinojug. Stejně se jmenoval dřív místní vinařský podnik. Ve středisku příchozí čeká další kontrola a další registrace. Děti do deseti let mohou bránou projít k vyplnění formalit zdarma, starší musí platit 25 eur.

Z centra vede cesta ke třetí kontrole na nádraží, odkud odjíždějí vlaky do Srbska a dál do Evropy. Už několik dní ale žádný nevyrazil. Srbové totiž přes hranici nepouštějí. "Čtyři dny, jsme tu čtyři dny,? stěžuje si v táboře arabsky jeden z mužů a mává nad hlavou lístky. Na zemi okolo sedí několik desítek dětí a dospělých i dětí, zabalených v šedých dekách. Jiní pospávají v kontejnerových buňkách.

Podle ministra vnitra Milana Chovance, který v pátek navštívil české policisty působící na makedonské hranici, Makedonie "odvádí dobrou práci" a dál do Evropy pouští lidi, kteří utíkají před nebezpečím, ne ty, kteří jdou za lepším životem. Čeští policisté měli v Makedonii zůstat původně do poloviny března. Jejich mise se ale prodlouží a zatím by měla trvat do konce dubna. Svobodová a její kolegové se ale 19. března vrátí zpátky domů; na místě je vystřídají tři desítky jejich českých kolegů.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Ozbrojenci v Kamerunu zaútočili na školu, zabili osm dětí

Nejméně osm dětí ve věku 12 až 14 let zabili a další desítku žáků zranili ozbrojenci, kteří dnes vtrhli do školy ve městě Kumba na západě Kamerunu. Informovala o tom agentura AFP. Masakr, při němž ozbrojenci použili i mačety, se stal v regionu, kde vládní jednotky několik let vedou tvrdý boj se separatistickými skupinami. "Přijeli na motorkách, vtrhli do třídy a začali střílet," popsal scénu místní zastupitel. Zatím není jasné, kdo za útokem na školu stojí. Oblast sužuje konflikt od roku 2017, kdy separatisté vyhlásili po násilném potlačení pokojných protestů vlastní stát Ambazonii. Prezident Paul Biya, který Kamerunu vládne od roku 1982, poté vyhlásil separatistům válku a označil je za teroristy. Podle nevládních organizací se zločinů dopouštějí obě strany.

před 9 hodinami

Ajax překonal rekord nizozemské ligy, Venlu nastřílel 13 gólů

Fotbalisté Ajaxu deklasovali 13:0 Venlo a zaznamenali nejvyšší výhru v historii nizozemské ligy. Útočník Lassina Traoré přispěl k debaklu pěti góly a třemi asistencemi. Pět gólů v jednom utkání dal v dresu slavného amsterodamského celku naposledy před 35 lety legendární Marco van Basten.

Ajax překonal svou nejvyšší výhru ze sezony 1971/72, kdy porazil 12:1 Arnhem. Také střelecký rekord v utkání na soupeřově hřišti byl dosud v držení úřadujícího nizozemského šampiona, který před třemi lety vyhrál na půdě Bredy 8:0.

Favorit ovládl první poločas ve Venlu 4:0, po změně stran navíc dostal červenou kartu domácí Christiaan Kum a Ajax spustil ve zbytku utkání kanonádu. Míč držel 76 procent hracího času a prostor mezi tyčemi trefil třiadvacetkrát. Soupeř naproti tomu ani jednou.

Výjimečný výkon devatenáctiletého útočníka Traorého z Burkiny Faso doplnili i další spoluhráči. Dva góly a asistenci zaznamenal Jurgen Ekkelenkamp, dvakrát se trefil i střídající veterán Klaas-Jan Huntelaar.

Ajax se tak posunul do čela soutěže, na první místo se ale v případě nedělní výhry v Arnhemu může vrátit PSV Eindhoven. Venlo je s pěti body z šesti zápasů ve středu tabulky.

Zdroj: ČTK
před 10 hodinami

Ženy opět vyšly do boje proti Lukašenkovi

Několik stovek běloruských žen dnes opět demonstrovalo v Minsku za odstoupení autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka. Nejméně deset aktivistek policie zadržela. Menší protivládní demonstrace se konaly i v dalších městech země. Ženy pochodovaly centrem města a měly v deštivém dni červenobílé deštníky v barvách historické běloruské vlajky. Nesly také transparenty, na nichž měly napsány své profese, aby zdůraznily šíři opozice vůči Lukašenkovi. Ten vládne v Bělorusku už 26 let a letos v srpnu ho ústřední volební komise opět vyhlásila vítězem prezidentských voleb. Opozice, EU, USA i další země považují výsledky za zmanipulované. Demonstrace v Bělorusku pokračují už dva a půl měsíce i přes četné zatýkání i mnohdy brutální zákroky vůči jejich účastníkům. 

Další zprávy