Mrzne a dochází jídlo. Úřady si nás přehazují, říkají migranti u běloruských hranic

ČTK ČTK
Aktualizováno 10. 11. 2021 22:27
Na hranicích mezi Běloruskem a Polskem uvázly tisíce migrantů, zejména z Blízkého východu. Noční teploty na místě klesly pod bodu mrazu a někteří migranti říkají, že jim dochází voda i jídlo, napsal ve středu server BBC News. Humanitární pracovníci si stěžují, že kvůli výjimečnému stavu u polských hranic se do oblasti nemohou dostat. Někteří migranti popisují, že si je úřady přehazují tam a zpět.
Migranti na hranicích Polska s Běloruska.
Migranti na hranicích Polska s Běloruska. | Foto: Reuters

"Nikdo nás nikam nepustí, do Běloruska ani do Polska," popsal stanici BBC třiatřicetiletý irácký Kurd, který podle svých slov přicestoval do Běloruska na začátku listopadu. "Není kam utéct… Jsme hladoví. Není tady voda ani jídlo. Jsou tu ale malé děti, staří muži, ženy, rodiny," dodal. Na dotaz novináře, kde si obstarávají jídlo, odpověděl, že zásobování zajišťují Bělorusové.

Jiní migranti britské veřejnoprávní stanici řekli, že jim běloruské bezpečnostní složky dávají rovněž nůžky na dráty, aby mohli překonat plot v místech, kde není tolik členů polské ostrahy hranic. Někteří migranti se zátarasy pokusili prorazit i s pomocí klád nebo lopat, popsala agentura Reuters.

Syřan Júsif Atalláh agentuře řekl, že se v lese na hranicích bál o život, když tam byl ponechán bez jídla a vody napospas zimě a nemohl dýchat nosem. Tvrdí totiž, že mu ho zlomil běloruský voják. Na hranici uvázl s dalšími migranty, když je polská ostraha hranic zatlačila zpátky do Běloruska. Tam je podle něj zablokovaly běloruské složky, které jim před tím pomohly přejít do Polska.

"Řekli jsme jim, že chceme zpátky do Minsku, že nechceme pokračovat v této cestě. Odvětili nám, že pro nás není cesty zpět do Minsku. Jen do Polska," popsal Atalláh poté, co se dostal do migračního střediska v polském Bialystoku.

Uvíznutí mezi dvěma zeměmi

Jeden z Afghánců, který si nepřál být jmenován, agentuře Reuters řekl, že také uvázl mezi oběma zeměmi a nemohl se vrátit zpět. Jedinou možností podle něj bylo pokusit se znovu překročit hranici za pomoci běloruských bezpečnostních složek. "Běloruští vojáci migranty nutí a pomáhají jim dostat se přes hranici," tvrdí muž, který rodnou zemi opustil poté, co ji v létě ovládlo radikální islamistické hnutí Tálibán.

Bělorusové podle něj každou noc berou z táborů skupinu 30 nebo 40 migrantů a tlačí je k hranicím. "Prohlédnou si hranici, a pokud tam nikdo není, dají jim štípací kleště a nutí je přestřihnout plot z žiletkového drátu," popisuje Afghánec, který je podle Reuters šťastný, že se mu podařilo dostat do bezpečí v EU. Podle Saira Razka ze syrského města Homsu běloruská stráž někdy sama prostříhává díry do hraničního oplocení.

Polský ministr obrany Mariusz Blaszczak dnes ráno konstatoval, že uplynulá noc nebyla klidná. "Došlo k mnoha pokusům o překročení polské hranice," uvedl. Podle polských úřadů se v noci dostaly do země dvě skupiny migrantů, které překonaly zábrany. Pohraniční stráž je podle svých slov zadržela.

Vzájemné obviňování

Polsko a Bělorusko se navzájem obviňují z násilí vůči migrantům tábořícím u hranic. Informace o dění na místě je však těžké ověřit, protože se tam kvůli výjimečnému stavu na polské straně nemohou dostat novináři ani humanitární organizace.

"Je to pro nás srdcervoucí. Jsme tady, blízko hranic, ale nemůžeme do zóny vstoupit a lidem pomoci. Můžeme pomáhat jen těm, kterým se podaří překročit hranice a dostat se z uzavřené oblasti," popsala BBC Ania Chmielewská, u níž ovšem server neuvádí, pro jakou organizaci pracuje.

Obhájci lidských práv už nějakou dobu kritizují kabinet premiéra Mateusze Morawieckého za zacházení s migranty. Varšava jejich obvinění z porušování mezinárodního práva tím, že bezpečnostní složky migranty zatlačují zpět do Běloruska namísto přijímání žádostí o ochranu, odmítá. Tvrdí, že její kroky jsou legální, poznamenal Reuters.

Mezi migranty je podle BBC mnoho mladých mužů, ale také ženy a děti, většinou z Blízkého východu nebo Asie. Na videu od hranic, které získala agentura Reuters, jsou vidět mezi migranty i malé děti. Podle polského listu Gazeta Wyborcza od vypuknutí krize zemřelo u hranic už nejméně deset migrantů.

Evropská komise tvrdí, že běloruský autoritářský prezident Alexandr Lukašenko láká migranty pod falešným příslibem snadného vstupu do EU. Podle Polska a dalších zemí EU se tak mstí za sankce, které unie uvalila na režim kvůli porušování lidských práv. Minsk obvinění odmítá.

 

Právě se děje

Další zprávy