Migranti v Německu si vymýšlejí zločiny, aby se vyhnuli deportaci. Lžou o vraždách i členství v IS

ČTK ČTK
5. 6. 2017 12:35
V Německu si migranti čím dál častěji vymýšlí, že ve své vlasti spáchali zločin. Podle agentury DPA se tím snaží využít azylového zákona, podle kterého nemohou německé úřady vyhostit migranta do země, ve které mu hrozí trest smrti. Běženci pak prý často lžou i o tom, že byli členy teroristické organizace Islámský stát nebo že někoho zavraždili.
Běženci v Německu - ilustrační foto.
Běženci v Německu - ilustrační foto. | Foto: Reuters

Berlín - Stále více migrantů, kteří žádají o azyl v Německu, si vymýšlí, že ve své vlasti spáchali těžké zločiny. Chtějí se tím vyhnout deportaci, píše německá agentura DPA.

Migranti se tak podle ní snaží využít ustanovení azylového zákona, podle kterého nemohou německé úřady vyhostit migranta do země, ve které mu hrozí trest smrti.

Případy, kdy se migranti přiznali k vymyšleným zločinům, zaznamenaly v několika německých spolkových zemích včetně Severního Porýní-Vestfálska, Hesenska, Bavorska nebo Saska.

Při výslechu ale většina migrantů nakonec uvedla, že si zločin vymyslela, aby se vyhnula deportaci.

Například státní zastupitelství v Düsseldorfu, metropoli nejlidnatější německé spolkové země Severního Porýní-Vestfálska, se od počátku tohoto roku zabývalo dvacítkou podobných případů.

V Bádensku-Württembersku na jihozápadě Německa evidují letos 60 až 80 "smyšlených zločinů", ke kterým se migranti přiznali, a v Bavorsku od loňského léta asi 150.

Vymýšlí si terorismus i vraždy

Migranti přitom ze strachu z vyhoštění často tvrdí i to, že byli ve vlasti členy teroristických organizací včetně takzvaného Islámského státu (IS).

Podle státního zastupitelství ve Frankfurtu nad Mohanem se běženci často přiznávají k politicky motivovaným zločinům. Jeden uprchlík například tvrdil, že jej v Afghánistánu unesli radikálové z Tálibánu a on pak při útěku zabil jednoho ze svých strážců.

Migrant ze západní Afriky se v Severním Porýní-Vestfálsku zase snažil německé úřady přesvědčit, že zabil ve vlasti milence své švagrové poté, co je přistihl in flagranti. Až když mu u výslechu došlo, že by ho v Německu čekalo vězení, přiznal, že si vše vymyslel. Ve skutečnosti prý nemá ani švagrovou.

Saský ministr spravedlnosti Sebastian Gemkow před přiznáváním smyšlených zločinů v rozhovoru s DPA varoval. "Každému, kdo si přiznání vymyslí, musí být jasné, že i kvůli tomu mu hrozí trestněprávní následky," uvedl.

Držme kancléřce Merkelové palce, aby kombinaci své politiky otevřené náruče a konkrétních omezení dobře vybalancovala. Je to i v našem zájmu. | Video: David Klimeš
 

Právě se děje

před 43 minutami

Soud odmítl žalobu kraje na šumavský národní park a ministerstvo kvůli zónám

Krajský soud v Českých Budějovicích odmítl žalobu Jihočeského kraje na šumavský národní park a ministerstvo životního prostředí kvůli poslednímu návrhu zón území. Soud uvedl, že na rozhodování ve sporu nemá pravomoc. ČTK to dnes řekl právní zástupce NP Šumava Miloš Tuháček. Kraj se na soud obrátil s tvrzením, že jej národní park i ministerstvo prakticky vyloučily z jednání o rozčlenění zón ochrany přírody.

"Podobné záležitosti by asi měl spíše řešit Ústavní soud," řekl Tuháček. Krajský soud v odůvodnění usnesení uvedl, že kvůli absenci základní podmínky řízení mu nezbylo než žalobu odmítnout. Proti rozhodnutí je možné podat kasační stížnost k nejvyššímu správnímu soudu.

Jihočeský kraj žalobou reagoval na loni projednávanou takzvanou zonaci, která navrhovala park rozdělit na čtyři území s rozdílným přístupem. Návrh počítal s tím, že nejpřísnější režim, v němž se nesmí zasahovat, platí pro 27 procent rozlohy NP Šumava. Rozdělení zón kritizovali někteří vědci, kteří tvrdili, že území s nejpřísnějším režimem by mělo zabírat až polovinu parku.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Testy v Premier League přinesly jeden případ nákazy v Tottenhamu

Další vlna testování v anglické fotbalové Premier League před plánovaným restartem soutěže 17. června přinesla jeden pozitivní výsledek na koronavirus. Tottenham potvrdil, že nákaza se objevila u člena klubu, jenž neměl příznaky covidu-19.

Pozitivní test pochází z pondělního a úterního testování celkem 1197 osob. Předchozí tři vlny odběrů po návratu fotbalistů k týmovým tréninkům přinesly 12 pozitivních výsledků.

Nejbohatší soutěž světa se kvůli koronavirové pandemii nehraje od března. Do konce sezony zbývá devět kol, během dvou týdnů do restartu ligy kluby čekají ještě přípravné zápasy. Tabulku vede s obřím náskokem 25 bodů Liverpool, jemuž stačí dvakrát vyhrát, aby se po třiceti letech stal mistrem.

Další zprávy