Pláč a ztráta nadějí. Fotografie zoufalé ženy kritizuje Trumpovu migrační politiku

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
26. 7. 2019 20:05
Na prašné cestě nedaleko břehu řeky Río Grande a na dohled od Spojených států amerických se krčí plačící žena s malým chlapcem. Vedle nich stojí ozbrojený voják. Matka a její šestiletý syn mají za sebou 2400 kilometrů dlouhou cestu z Guatemaly. Od cíle je dělí už jen pár metrů.
Žena z Guatemaly pláče před mexickým vojákem na hranici s USA.
Žena z Guatemaly pláče před mexickým vojákem na hranici s USA. | Foto: Reuters

Ledy Perezová propadá zoufalství, když jí voják mexické národní gardy radí nepokračovat. Prosí ho, aby je pustil dál. Ten ale jen dělá svou práci.

Snímek, který zachytil fotograf agentury Reuters, se stal novou zbraní kritiků praxe na mexicko-americké hranici. Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador tu nasadil národní gardu po dohodě s USA. Vojáci mají za úkol snižovat počty nelegálních migrantů a dohlížet na pořádek. 

V nové dohodě s Washingtonem se Mexiko zavázalo, že pomůže Američanům s návalem imigrantů tím, že je nechá čekat na vyřízení žádostí o azyl už na své straně hranice. Prezident Obrador však zdůrazňuje, že nebudou porušena lidská práva. Vojáci nemohou migranty zadržovat. I ten na snímku podle fotografa jen radil mladé ženě, aby nepokračovala dále.

Cesta přes řeku s malým dítětem může být nebezpečná.

Na konci června obletěla svět fotografie utonulého otce s dvouletou dcerou, kteří se přes řeku snažili dostat do USA a požádat tam o azyl. Kvůli dlouhým čekacím lhůtám, které běženci tráví v detenčních táborech, se rozhodli hranici překročit nelegálně a pak se vzdát americkým úřadům.

Jejich těla vylovila americká pohraniční stráž.

Zůstat v pohraničním městě Juárez ale není o moc lepší. Už několik let je město sousedící s americkým El Pasem považováno za nejnebezpečnější v Mexiku.

Celá země má dlouhodobě obrovské problémy s násilím a kriminalitou. Roste počet vražd. Za prvních šest měsíců letošního roku bylo v Mexiku zavražděno přes 14 500 lidí. Prezident Obrador vytvořil národní gardu původně jako posilu pro boj se zločinci a drogovými kartely. Celou třetinu jednotky ale v červnu povolal na hranice.

Proto jsou vojáci vyzbrojeni puškami, helmami a neprůstřelnými vestami.

Snímek plačící matky s dítětem u stojícího vojáka nyní využívají kritici imigrační politiky amerického prezidenta Donalda Trumpa i těch, kteří přistupují na jeho podmínky. Jako je prezident Obrador. Na Twitteru fotografii sdílel například bývalý mexický prezident Felipe Calderón. "Jaká ostuda, mexická vláda tohle nikdy neměla připustit," napsal.

Mexiko se snaží plnit dohodu s USA o snížení počtu migrantů, kterou obě země uzavřely v červnu. Prezident Trump pohrozil, že pokud ji Mexiko nebude plnit, zavede cla na dovoz mexického zboží, a dokonce požadoval, aby Mexiko dostalo status bezpečné třetí země. V tom případě by migranti ze středoamerických zemí mířící do USA museli žádat o azyl už v Mexiku.

Stejný požadavek Trump vznesl i směrem ke Guatemale. Z této země přitom prchá dvojice z fotografie.

Mexiko po 45 dnech od uzavření dohody prohlásilo, že se mu podařilo snížit počet lidí migrujících přes jeho území do USA o 36,2 procenta. Washington a Mexico City si nyní stanovily další lhůtu 45 dní, po jejímž vypršení plán migrační kontroly znovu zhodnotí.

Video: Trumpova zeď rozdělila USA. Nejvíce se prezidenta děsí sami republikáni, říká Lukeš

Jsou to republikáni, kdo tlačí prezidenta k tomu, aby vládu podruhé bez peněz nenechával, říká historik Igor Lukeš působící na univerzitě v Bostonu. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy