Napětí na španělsko-marocké hranici pokračuje. Migranti se snaží dostat i do Melilly

ČTK ČTK
21. 5. 2021 10:22
Několik stovek Maročanů se v noci na pátek pokusilo dostat přes dvojitý plot do španělské enklávy Melilla, napsal deník El País. Podle agentury Europa Press plot u tohoto španělského města na africkém pobřeží překonaly v noci desítky Maročanů. Začátkem týdne se dostaly tisíce Maročanů do druhé španělské enklávy v Africe, přístavu Ceuta.
Tisíce migrantů se dostaly do španělské enklávy na africkém kontinentu.
Tisíce migrantů se dostaly do španělské enklávy na africkém kontinentu. | Foto: Jon Nazca

Španělská vláda ve čtvrtek rozhodla posílit ochranu hranice v Melille, na níž tak od páteční noci kromě policie hlídkují i vojáci. Armádu nasadil Madrid tento týden v pondělí i do druhého španělského autonomního města, které sousedí s Marokem, do Ceuty. Tam se už příliv migrantů podařilo zastavit, i díky obnovení kontrol marockých pohraničníků. Ti podle médií zpočátku týdne nebránili migrantům v odchodu do Ceuty, důvodem byla zřejmě dřívější diplomatická roztržka Madridu s Rabatem.

I na hranici Melilly, která je ještě menší než Ceuta a má asi 12 kilometrů čtverečních, rostlo od počátku týdne napětí. Hromadný pokus více migrantů o překonání hranice na několika místech zaznamenali pohraničníci v noci na pátek. Španělský ministr vnitra Fernando Grande-Marlaska podle deníku El País uvedl, že plot v noci do Melilly překonaly tři desítky Maročanů.

Vojáky na hranici s Melillou nasadil Madrid podle agentury EFE naposledy loni na jaře v souvislosti s pandemií covidu-19 a předtím během migrační krize v roce 2005.

Do Ceuty v pondělí a v úterý přeplulo či přeplavalo podél pobřeží na 9500 Maročanů, což byl nejvyšší počet za dva dny ve španělských imigračních statistikách. Ministr vnitra Grande-Marlaska v pátek uvedl, že situace v Ceutě je vzhledem k předchozím dnům tohoto týdne "relativně v normálu" a že většina dospělých migrantů (asi 6500) byla už vrácena. Šlo podle něj o ilegální přechody, a tudíž o vrácení přímo na hranici.

V Ceutě ale zůstává asi tisícovka nezletilých migrantů, včetně dětí mladších 14 let, z nichž někteří utekli bez vědomí rodičů, kteří je teď hledají. Děti byly ubytovány na lodi a v provizorním středisku v Ceutě a španělské úřady nyní jednají s marockými o tom, jakým způsobem je vrátit jejich rodinám. Nezletilí bez doprovodu by měli být posléze ubytováni v některých dalších španělských autonomních regionech.

Video: Do španělské enklávy Ceuta pronikly tisíce migrantů

Do španělské enklávy Ceuta na africkém pobřeží proudí tisíce migrantů ze sousedního Maroka. Španělská vláda nasadila vojáky a obrněná vozidla. | Video: Reuters
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy