Michelle Obamová vytáhla do boje s dětskou obezitou

Petr Jemelka Petr Jemelka
9. 2. 2010 20:35
První dáma Spojených států chce pokořit obezitu během jedné generace
Foto: Reuters

Washington - Michelle Obamová vyzvala Američany, aby konečně začali bojovat s dětskou obezitou, která ve Spojených státech přerostla v epidemii.

Na tiskové konferenci v Bílém domě proto dnes první dáma Spojených států představila národní kampaň proti dětské obezitě, nesoucí název Let´s move (hýbejme se), která má pomoci tuto epidemii zastavit.

„Musíme s jedním z největších rizik, čímž epidemie dětské obezity bezesporu je, začít bojovat už dnes," vyzvala Aneričany Michelle Obamová.

Cílem kampaně, zaměřené na veřejný i soukromý sektor, zejména pak na rodiče, je dosáhnout zvratu ve vývoji epidemie během jedné generace.

Choť amerického prezidenta proto spolupracuje se zdravotníky, starosty, ministry a sportovními organizacemi a nabádá je, aby institucím i jednotlivcům ukazovali, jak bojovat s nadváhou.

Vědí, že žijí nezdravě, ale netuší, jak to napravit

Na lehkou váhu nebere problém dětské obezity ani samotný Barack Obama, který podepsal memorandum stanovující boj s dětskou obezitou, jako jeden z úkolů federální administrativy. Obama současně označil dětskou nadváhu za jedno z největších zdravotních rizik Spojených států.

Během příštích devadesáti dní mají federální instituce za úkol připravit plán pro koordinaci aktivit mezi vládou, soukromým sektorem a neziskovými organizacemi.

Mnoho rodičů si podle Obamových sice uvědomuje negativní následky nezdravého jídla a životního stylu, ale neumí žít zdravě, a tak k tomu nemůže vést ani své děti. První rada Michelle Obamová, kterou se řídí i její domácnost, tedy zní: vypněte televizi, pijte více vody, jezte ovoce a zeleninu, podávejte menší porce a učte to své děti.

Konkrétní kroky pro zdravější zítřky

Mezi konkrétní opatření představené Michelle Obamovou na dnešní tiskové konferenci, patří například jednodušší označení složení potravin na obalech. Změna se bude týkat i slazených nápojů, v jejichž konzumaci jsou americké děti na světové špici.

Nově by měla být informace o nutričních hodnotách vyznačena přehledně a viditelně také na přední straně obalu od limonády. S tím souvisí i potřeba snazšího přístupu k informacím o zdravějších variantách potravin a nápojů.

Další důležitou součástí kampaně by mělo být ozdravení školního stravování. Děti by měli dostávat ovoce a zeleninu, což se dosud neděje. Současně by se měl snížit obsah soli a cukru v pokrmech, které školáci dostávají.

O tom, že je nejvyšší čas začít s dětskou obezitou ve Spojených státech bojovat, svědčí mimo jiné fakt, že se počet obézních dětí ve věku 6 - 19 let v letech 1970 až 2007 v USA ztrojnásobil. „Boj s obezitou znamená léčení našich dětí, rodin i budoucnosti našeho národa," řekla první dáma Spojených států.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Babiš navrhl zvýšit zdanění hazardu, vynést má až 300 milionů korun

Premiér Andrej Babiš (ANO) navrhl zvýšit zdanění většiny druhů hazardu, a to v rozmezí od dvou do sedmi procentních bodů. Pouze pro loterie a technické hry, tedy hlavně hrací automaty, chce ponechat nynější sazbu 35 procent, která je již nyní nejvyšší sazbou pro hazard. Do státního rozpočtu to má přinést až 300 milionů korun ročně. Svůj záměr vložil jako poslanecký pozměňovací návrh k vládnímu daňovému balíčku, který v úterý Sněmovna odeslala do závěrečného čtení. Babiš už k němu předtím vložil návrh na zrušení superhrubé mzdy a zdaňování hrubé mzdy sazbami 15 a 23 procent.

Premiér navrhuje zvýšit sazby daně z 23 na 25 procent u kurzových sázek, totalizátorových her, tombol a turnajů malého rozsahu. U binga a živé hry pak chce zvýšit sazby zdanění z 23 na 30 procent. "Toto navrhované navýšení sazeb koresponduje s původním návrhem úpravy zdanění dotčených hazardních her obsaženém v loňském vládním návrhu daňového balíčku," uvedl premiér.

Zdroj: ČTK
před 20 minutami

Škodě Auto za devět měsíců klesl provozní zisk o 60 procent

Automobilce Škoda Auto za prvních devět měsíců letošního roku klesl provozní zisk o 60 procent na 469 milionů eur (12,9 miliardy Kč). Negativní dopad na hospodaření měl zejména nižší objem prodeje způsobený epidemií nemoci covid-19, vývoj směnných kurzů a také mimořádné výdaje spojené s emisemi. Tyto dopady částečně kompenzovaly nižší fixní náklady a náklady na vývoj a optimalizace nákladů na produkty. Oznámil to dnes mateřský koncern Volkswagen.

Tržby mladoboleslavské automobilce klesly o 25,9 procenta na 12 miliard eur (329 miliard Kč). Odbyt se snížil o 25,9 procenta na 596.000 vozů. Mezi nejoblíbenější modely patřily Scala, Kamiq a Octavia Combi.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Dva teroristy, kteří spáchali útok v Bamaku, odsoudil malijský soud k trestu smrti

Malijský soud odsoudil dva islamisty k smrti za účast v útocích mířených proti cizincům v metropoli Bamaku v roce 2015, informuje server BBC. Březnový útok na noční klub La Terrasse a listopadové přepadení hotelu Radisson Blu si vyžádaly dohromady nejméně 25 obětí. Jeden z obviněných před soudem řekl, že je na teroristické činy, k nimž se přihlásilo islamistické uskupení Murábitún, hrdý.

V Mali, které čelí od roku 2012 islamistickému povstání, nejsou soudy s džihádisty časté, připomíná BBC. Malijské armádě se i přes podporu od mise OSN a francouzských vojsk nedaří působení islamistů v zemi zastavit.

Jeden z odsouzených, Mauritánec Fawaz Ould Ahmeida, uvedl, že na klub La Terrasse zaútočil, aby se pomstil za komiksy s prorokem Mohamedem, které otiskl francouzský týdeník Charlie Hebdo. Při tomto útoku zemřeli tři Malijci, Belgičan a Francouz. Kvůli účasti v útoku byl odsouzen k smrti také Sadou Chaka, druhý obviněný.

Ahmeidu zároveň soud shledal vinným za organizaci útoku na hotel Radisson Blu. Ozbrojenci drželi devět hodin 170 hotelových hostů a zaměstnanců jako rukojmí a nejméně 20 z nich usmrtili, než kontrolu nad budovou převzaly bezpečnostní síly. Mezi oběťmi bylo nejméně 13 cizinců pěti různých národností.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Mexiku objevili masové hroby s 59 těly, nejspíš oběťmi drogových gangů

V tajných masových hrobech ve státě Guanajuato ve středním Mexiku byly nalezeny pozůstatky těl 59 lidí. Oblastí v posledních letech zmítá násilí drogových gangů, informovala s odvoláním na mexické úřady agentura Reuters.

Většina těl patřila velmi mladým lidem, či dokonce nezletilým, nejméně deset z nich byly ženy, řekla ve středu novinářům předsedkyně národní komise pro pohřešované osoby Karla Quintanaová. Jedná se o dosud největší odhalení tajných masových hrobů v Guanajuatu, dodala s tím, že pátrání iniciovali příbuzní zmizelých.

Pochmurný nález učinily úřady v okresu Salvatierra, kde se v poslední době zvýšil počet vražd v důsledku války znepřátelených drogových kartelů. V celém Guanajuatu s necelými šesti miliony obyvatel bylo mezi letošním lednem a srpnem evidováno 2250 vražd, což představuje nárůst o čtvrtinu v porovnání se stejným obdobím v předchozím roce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy