Prováděli amputace, přitom nemají ani maturitu. Kolumbijští "doktoři" z FARC zachránili stovky lidí

ČTK ČTK
25. 6. 2017 22:53
Umí amputovat ruce i nohy nebo zrekonstruovat čelist poškozenou střepinou. To a mnohé další lékařské zákroky se naučila třiapadesátiletá Francelina Rodríguezová "za pochodu", když v občanské válce jako členka Revolučních ozbrojených sil Kolumbie (FARC) zachraňovala životy stovek lidí. Studium medicíny přitom nikdy neabsolvovala. Po ukončení dlouholetého konfliktu v Kolumbii má Francelina s pomocí vlády konečně šanci dosáhnout i na diplom. Nejdříve ale musí složit maturitu.
Jednotky FARC.
Jednotky FARC. | Foto: Reuters

Bogotá - "Jeden skutečný doktor se mne ptal, kde jsem tuto techniku studovala, a já mu řekla, že u FARC," vypráví třiapadesátiletá Francelina Rodríguezová z Kolumbie.

I když nemá lékařské vzdělání, byla zdravotnicí a umí amputovat ruce i nohy, vrátit na původní místo střeva vyhřezávající z těla a také zrekonstruovat čelist poškozenou střepinou.

To všechno se naučila jako zdravotnice v řadách kolumbijských Revolučních ozbrojených sil Kolumbie (FARC).

K levicovým FARC se připojila, když jí bylo 13 let a gang pravicových milicí pozabíjel její rodiče a všechny sourozence. Za několik let pracovala v první linii jako pomocný zdravotník a ošetřovatelka.

Léčila lidi zraněné střepinami a bojovníky, kteří onemocněli malárií. Díky praxi a také neuhasitelné touze po četbě se vypracovala na chirurga a začala zaznamenávat případy, kdy se jí podařilo zachránit životy.

Jak napsal list Miami Herald, Francelina zachránila životy 378 lidem a pod rukama jí zemřely jen dvě osoby.

Přitom nemá žádný diplom ani maturitu. 

"Mne nikdy nikdo nic neučil. Všechno jsem vyčetla z knih a pak jsem to dělala v praxi," potvrzuje. 

Vojáci Revolučních ozbrojených sil Kolumbie (FARC).
Vojáci Revolučních ozbrojených sil Kolumbie (FARC). | Foto: ČTK

Od matematických zlomků až po studium medicíny

Občanská válka v Kolumbii, do které se FARC zapojila, si za více než 50 let vyžádala životy čtvrt milionu lidí. Dalších asi milion osob utrpělo zranění, což poskytlo zdravotníkům povstaleckých skupin příležitost získat praxi.

Na ukončení bojů se FARC dohodly po čtyřletých jednáních v Havaně a v běhu je nyní plnění mírové dohody.

Zdravotníci, jako je Francelina, se teď snaží dokázat, že mají skutečné znalosti, a i když bez diplomů, jsou pravými lékaři.

Kuba nabídla kolumbijské vládě 1000 stipendií pro bývalé bojovníky, kteří budou chtít vystudovat medicínu. Mezi bývalými povstalci je o místa velký zájem, jenomže nejprve musejí složit maturitu.

I když je Francelina schopná přečíst si těžký lékařský text a ošetřovat i sedm zraněných naráz, ve škole dále než do páté třídy nepostoupila.

V těchto dnech se sklání nad blokem a snaží se překonat překážku, která se jí postavila do cesty za diplomem, totiž zlomky.

"Tyto matematické úlohy jsou pro mne velmi těžké. Z ničeho jiného obavy nemám, protože vím, že to bude spíš oprava mé lékařské techniky nebo naučení se terminologie, kterou jsme jako povstalci nikdy nepoužívali," říká.

V "knihovně" zřízené pod plachtovým přístřeškem, se snaží bývalé členy FARC naučit matematice chilský dobrovolník Sebastián Contreras. Myslí si, že vláda měla do vzdělání povstalců více investovat.

"Jeden z klíčů k úspěšnému návratu do společnosti je vzdělání. Potřebují aspoň minimální znalosti, aby se mohli vrátit. Jinak z nich budou bezdomovci, zločinci nebo lidé beroucí podřadnou práci," řekl Contreras.

Oproti válce je všechno snadné

Loni v prosinci, po vyjednání mírové dohody, se 7000 povstalců odebralo do 26 sběrných míst, aby se tam připravili na návrat do společnosti.

V táboře zvaném po blízké vesnici Icononzo chodí denně zdravotníci z povstaleckých skupin do provizorní knihovny a připravují se na zkoušky. Chápou to jako příležitost znovu začít a dokázat, že zdravotnická praxe, kterou provozovali mnoho let v džungli, má svou hodnotu.

Juanovi Carlosovi Sáenzovi je jen 28 let, ale "doktorem" byl 11 let. Jeden z prvních zákroků, který musel provést, byl vůbec nejtěžší - blízkého přítele poranila mina a Sáenz mu musel v terénu amputovat nohu.

"Nejhorší, co se může přihodit, je muset zachraňovat přítele. Zachránil jsem ho, ale bylo to hrozné," řekl. Ve srovnání s tím se mu zdá vše ostatní - včetně pěti let lékařského studia na Kubě - snadné.

Řadoví vojáci levicové guerilly FARC
Řadoví vojáci levicové guerilly FARC | Foto: FARC-EP

"Znám teorii a mám za sebou praxi, takže si nemyslím, že to bude moc těžké. Bude to lepší než střílet jeden na druhého," dodal Sáenz.

Zdravotníci z povstaleckých skupin to budou mít při návratu do společnosti snazší. Mají znalosti, které civilisté ocení. Ostatní bojovníky čekají problémy. Umí hlavně poslouchat příkazy a zacházet se zbraní.

Bojovník FARC.
Bojovník FARC. | Foto: Reuters

Zdravotníci jsou lační naučit se formální stránce medicíny, ale svým kolegům z reálného světa mají sami také co nabídnout. Francelina v polních podmínkách experimentovala a při zranění břicha používala nikoliv obvazy lepící k tělu, ale použité pytlíky infuzí. 

Nyní je rozhodnutá pilně na Kubě studovat, aby mohla pokračovat v tom, co dělala dosud - léčit. "Pak bych chtěla zpět do Kolumbie a pomáhat chudým, kteří potřebují zdravotní péči," řekla.

Ale nejdřív se musí doučit zlomky.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Maďarská opozice míří k vítězství v Budapešti, ve volbách zřejmě porazila Orbánovu stranu

V nedělních volbách starosty maďarské metropole Budapešti podle předběžných výsledků míří za vítězstvím kandidát sjednocené opozice Gergely Karácsony. S lehce nadpolovičním ziskem hlasů (50,1 procenta) poráží po sečtení bezmála tří čtvrtin hlasů kandidáta vládní strany Fidesz Istvána Tarlóse, jemuž vyjádřilo podporu 44,8 procenta budapešťských voličů. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž by se jednalo o největší vítězství maďarské opozice za posledních deset let.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Brazilci nedokázali porazit ani Nigérii, Neymar se zranil

Fotbalisté Brazílie ani ve druhém přípravném utkání v Singapuru nedokázali porazit soupeře z Afriky. S Nigérií dnes remizovali 1:1 stejně jako ve čtvrtek se Senegalem. Zápas nedohrála jejich největší hvězda, útočník Neymar odkulhal ze hřiště už ve 12. minutě se zraněným levým stehnem.

Sedmadvacetiletý Neymar ve čtvrtek odehrál stý reprezentační zápas a stal se sedmým brazilským fotbalistou, který to dokázal. Dnes ho ale už krátce po zahájení duelu musel vystřídat Philippe Coutinho.

Nigerijci v poločase vedli po brance Johna Ariba, který nebojácně vběhl do vápna, obhodil si stopera Marquinhose a prostřelil gólmana Edersona. Krátce po přestávce vyrovnal Casemiro, jenž zblízka doklepl do sítě míč odražený od břevna.

Brazilci po červencovém triumfu na Copě América ještě nezvítězili. Ve třech ze čtyř přípravných zápasů remizovali a s Peru prohráli.

Argentina bez potrestaného Lionela Messiho rozstřílela Ekvádor 6:1. Proti jihoamerickému soupeři si zahráli také Slováci, tým českého kouče Pavla Hapala remizoval v Bratislavě s Paraguayí 1:1.

Další zprávy