Prováděli amputace, přitom nemají ani maturitu. Kolumbijští "doktoři" z FARC zachránili stovky lidí

ČTK ČTK
25. 6. 2017 22:53
Umí amputovat ruce i nohy nebo zrekonstruovat čelist poškozenou střepinou. To a mnohé další lékařské zákroky se naučila třiapadesátiletá Francelina Rodríguezová "za pochodu", když v občanské válce jako členka Revolučních ozbrojených sil Kolumbie (FARC) zachraňovala životy stovek lidí. Studium medicíny přitom nikdy neabsolvovala. Po ukončení dlouholetého konfliktu v Kolumbii má Francelina s pomocí vlády konečně šanci dosáhnout i na diplom. Nejdříve ale musí složit maturitu.
Jednotky FARC.
Jednotky FARC. | Foto: Reuters

Bogotá - "Jeden skutečný doktor se mne ptal, kde jsem tuto techniku studovala, a já mu řekla, že u FARC," vypráví třiapadesátiletá Francelina Rodríguezová z Kolumbie.

I když nemá lékařské vzdělání, byla zdravotnicí a umí amputovat ruce i nohy, vrátit na původní místo střeva vyhřezávající z těla a také zrekonstruovat čelist poškozenou střepinou.

To všechno se naučila jako zdravotnice v řadách kolumbijských Revolučních ozbrojených sil Kolumbie (FARC).

K levicovým FARC se připojila, když jí bylo 13 let a gang pravicových milicí pozabíjel její rodiče a všechny sourozence. Za několik let pracovala v první linii jako pomocný zdravotník a ošetřovatelka.

Léčila lidi zraněné střepinami a bojovníky, kteří onemocněli malárií. Díky praxi a také neuhasitelné touze po četbě se vypracovala na chirurga a začala zaznamenávat případy, kdy se jí podařilo zachránit životy.

Jak napsal list Miami Herald, Francelina zachránila životy 378 lidem a pod rukama jí zemřely jen dvě osoby.

Přitom nemá žádný diplom ani maturitu. 

"Mne nikdy nikdo nic neučil. Všechno jsem vyčetla z knih a pak jsem to dělala v praxi," potvrzuje. 

Vojáci Revolučních ozbrojených sil Kolumbie (FARC).
Vojáci Revolučních ozbrojených sil Kolumbie (FARC). | Foto: ČTK

Od matematických zlomků až po studium medicíny

Občanská válka v Kolumbii, do které se FARC zapojila, si za více než 50 let vyžádala životy čtvrt milionu lidí. Dalších asi milion osob utrpělo zranění, což poskytlo zdravotníkům povstaleckých skupin příležitost získat praxi.

Na ukončení bojů se FARC dohodly po čtyřletých jednáních v Havaně a v běhu je nyní plnění mírové dohody.

Zdravotníci, jako je Francelina, se teď snaží dokázat, že mají skutečné znalosti, a i když bez diplomů, jsou pravými lékaři.

Kuba nabídla kolumbijské vládě 1000 stipendií pro bývalé bojovníky, kteří budou chtít vystudovat medicínu. Mezi bývalými povstalci je o místa velký zájem, jenomže nejprve musejí složit maturitu.

I když je Francelina schopná přečíst si těžký lékařský text a ošetřovat i sedm zraněných naráz, ve škole dále než do páté třídy nepostoupila.

V těchto dnech se sklání nad blokem a snaží se překonat překážku, která se jí postavila do cesty za diplomem, totiž zlomky.

"Tyto matematické úlohy jsou pro mne velmi těžké. Z ničeho jiného obavy nemám, protože vím, že to bude spíš oprava mé lékařské techniky nebo naučení se terminologie, kterou jsme jako povstalci nikdy nepoužívali," říká.

V "knihovně" zřízené pod plachtovým přístřeškem, se snaží bývalé členy FARC naučit matematice chilský dobrovolník Sebastián Contreras. Myslí si, že vláda měla do vzdělání povstalců více investovat.

"Jeden z klíčů k úspěšnému návratu do společnosti je vzdělání. Potřebují aspoň minimální znalosti, aby se mohli vrátit. Jinak z nich budou bezdomovci, zločinci nebo lidé beroucí podřadnou práci," řekl Contreras.

Oproti válce je všechno snadné

Loni v prosinci, po vyjednání mírové dohody, se 7000 povstalců odebralo do 26 sběrných míst, aby se tam připravili na návrat do společnosti.

V táboře zvaném po blízké vesnici Icononzo chodí denně zdravotníci z povstaleckých skupin do provizorní knihovny a připravují se na zkoušky. Chápou to jako příležitost znovu začít a dokázat, že zdravotnická praxe, kterou provozovali mnoho let v džungli, má svou hodnotu.

Juanovi Carlosovi Sáenzovi je jen 28 let, ale "doktorem" byl 11 let. Jeden z prvních zákroků, který musel provést, byl vůbec nejtěžší - blízkého přítele poranila mina a Sáenz mu musel v terénu amputovat nohu.

"Nejhorší, co se může přihodit, je muset zachraňovat přítele. Zachránil jsem ho, ale bylo to hrozné," řekl. Ve srovnání s tím se mu zdá vše ostatní - včetně pěti let lékařského studia na Kubě - snadné.

Řadoví vojáci levicové guerilly FARC
Řadoví vojáci levicové guerilly FARC | Foto: FARC-EP

"Znám teorii a mám za sebou praxi, takže si nemyslím, že to bude moc těžké. Bude to lepší než střílet jeden na druhého," dodal Sáenz.

Zdravotníci z povstaleckých skupin to budou mít při návratu do společnosti snazší. Mají znalosti, které civilisté ocení. Ostatní bojovníky čekají problémy. Umí hlavně poslouchat příkazy a zacházet se zbraní.

Bojovník FARC.
Bojovník FARC. | Foto: Reuters

Zdravotníci jsou lační naučit se formální stránce medicíny, ale svým kolegům z reálného světa mají sami také co nabídnout. Francelina v polních podmínkách experimentovala a při zranění břicha používala nikoliv obvazy lepící k tělu, ale použité pytlíky infuzí. 

Nyní je rozhodnutá pilně na Kubě studovat, aby mohla pokračovat v tom, co dělala dosud - léčit. "Pak bych chtěla zpět do Kolumbie a pomáhat chudým, kteří potřebují zdravotní péči," řekla.

Ale nejdřív se musí doučit zlomky.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Škola chce pomoci rodině otce, který při střelbě chránil dceru, založila veřejnou sbírku

Porubská Základní škola Ivana Sekaniny vyhlásila sbírku na pomoc rodině muže, kterého v úterý zastřelil útočník ve Fakultní nemocnici Ostrava (FNO). Muž vlastním tělem chránil svou dvanáctiletou dceru. Zavražděný muž byl jedním ze členů Spolku rodičů při ZŠ Sekaniny. Sbírka je účinná od dnešního dne, lidé mohou přispívat na účet 1012201912/5500.

Sbírkový účet založila i samotná FNO a je určen na podporu rodin obětí a zraněných. V pátek na ní bylo přes 1,4 milionu korun. Transparentní účet na pomoc pozůstalým po obětech střelby zřídila také Vysoká škola báňská-Technická univerzita Ostrava (VŠB-TUO). Studenti a zaměstnanci tam mohou posílat své příspěvky. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy