MI5 objevila spící agentku, mladou Rusku chce vyhostit

ČTK ČTK
5. 12. 2010 15:45
Žena byla zatčena a teď čeká, až bude poslána do Ruska

Londýn - Británie se chystá vyhostit mladou Rusku, která dosud pracovala jako asistentka jednoho britského poslance a je podezřelá za špionáže, napsal dnes britský list The Sunday Times.

Britská kontrašpionáž MI5 se podle něho domnívá, že jde o "spící agentku" ruské tajné služby. Žena byla zatčena a teď čeká, až bude poslána do Ruska.

Katia či Kaťa

Pohledná pětadvacetiletá dívka pracovala pro čtyřiašedesátiletého liberálnědemokratického poslance Mikea Hancocka. MI5 podle listu usuzuje, že se na tohoto postaršího muže, který platí za proruského, zaměřila záměrně.

Britské listy asistentku uvádějí jako Katiu Zatuliveterovou, ruské zdroje uvádějí souběžně tuto podobu jména i jeho ruskou verzi Kaťa Zatulivetěrová.

Mluvčí britského ministerstva vnitra se omezil na prohlášení, že "individuální případy se obvykle nekomentují".

Hancock obvinění vůči spolupracovnici odmítl.

"Není to ruská špionka. Nevím nic o špionážních záležitostech, ale ona dostala příkaz, že je vyhoštěna. Odvolala se, protože si - oprávněně - myslí, že neudělala nic špatného," hájil ji v rozhovoru pro britskou agenturu Press Association. Než se stala jeho asistentkou, prošla prý Zatuliveterová hloubkovou prověrkou.

Také v rozhovoru s BBC se Hancock své asistentky zastal. Dnes ráno mu prý řekla, že jí nebyl předložen žádný důkaz svědčící proti ní. "Nikdo mi neukázal jakýkoli důkaz na podporu názoru, že představuje nějakou hrozbu Spojenému království," ujistil také poslanec.

Čekání na vyhoštění?

Zdroj z prostředí britské tajné služby podle The Sunday Times prohlásil, že přítomnost Zatuliveterové v Británii "není ku prospěchu národní bezpečnosti" a úřady jsou odhodlány "ukázat jí dveře".

Ruské internetové stránky lenta.ru tvrdí, že Zatulivetěrová se s Hancockem seznámila ve Štrasburku, kam britský poslanec často jezdil na Parlamentní shromáždění Rady Evropy.

Podle Hancocka byla Zatuliveterová zatčena ve čtvrtek v 07:00 britského času. "Byla požádána, aby se sbalila, připravila se a byla odvedena a držena v jednom nápravném zařízení v Londýně, pak byla převezena do jiného nápravného zařízení, kde dává dohromady své odvolání," řekl poslanec.

Hancock je poslancem za obvod Portsmouth jih, kde je velká námořní základna, a je také členem parlamentního výboru pro obranu. Ačkoli přiznal, že se zabýval více obrannými záležitostmi než kterýkoli jiný poslanec, jeho práce prý nebyla "přísně tajná".

"Nedělala pro mě nic, co by bylo jakkoli citlivé," tvrdí Hancock o asistentce. "Nikdy jsem ze žádného dokumentu nebo zprávy pro obranný výbor nečetl nic, co by zavdávalo příčinu k domněnce, že by to nešlo získat z jiného zdroje," dodal.

The Sunday Times píše, že rozhodnutí poslat Zatuliveterovou zpět do Ruska bylo přijato poté, co ji už v srpnu při návratu z Ruska dlouho vyslýchali bezpečnostní agenti.

Pokud bude poslancova asistentka skutečně vyhoštěna, půjde o první případ od konce druhé světové války, kdy se špionáž pro Rusko dotkla někoho z britského parlamentu. Vyhoštění by mohlo znovu ochladit britsko-ruské vztahy, které poznamenalo už otrávení ruského disidenta Alexandra Litviněnka v Londýně v roce 2006, napsal list.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Krupobití a bouřky zasáhly Jihomoravský kraj. Dálnice D2 je neprůjezdná kvůli pádu vedení

Bouřky a krupobití zasáhly večer Jihomoravský kraj, především Břeclavsko. Kvůli spadlým drátům elektrického vedení je v obou směrech neprůjezdná dálnice D2 v okolí Břeclavi. O neprůjezdné dálnici informoval mluvčí policie David Chaloupka. Hasiči zatím mají 30 výjezdů, řeší utržené střechy i spadlé stromy. Řekl to mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška.

Chaloupka zatím nemá informace, že by fungoval na dálnici odklon nebo jak velká je kolona. "Stalo se to před chvílí," poznamenal mluvčí. Podle něj má policie nahlášených v souvislosti s počasím více událostí, mezi které patří dům bez střechy, spadený strom na auto, ale taky plechová garáž, která uletěla.

Případy řeší i hasiči. "Máme tam ulítlou střechu, spadenou stěnu v kuchyni, spadené dráty elektrického vedení, ale také okna rozbitá kroupami," řekl Mikoška.

Zdroj: ČTK
Další zprávy