Svět je temnější a přichází o naději. Pozůstalí obětí pádu MH17 v otevřeném dopise kritizují Rusko

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 25. 5. 2018 14:03
Otevřený dopis sepsala desítka lidí, kteří měli mezi oběťmi letu MH17 rodinné příbuzné.
Uctění obětí letu MH17 v Delftu v Nizozemsku.
Uctění obětí letu MH17 v Delftu v Nizozemsku. | Foto: ČTK

Amsterdam - "Jsme si bolestivě vědomi té hořké ironie, že ruští lídři, kteří se budou tvářit, jako že vítají svět s otevřenou náručí, jsou ti, kteří zejména nesou vinu na zničení našich životů. Jsou to stejní lídři, kteří neustále usilují o utajení pravdy a kteří se od toho hrozného dne v červenci 2014 neustále vyhýbají odpovědnosti."

Bolestivá slova se objevila v otevřeném dopisu deseti pozůstalých, jejichž příbuzní nepřežili sestřelení letu MH17 v létě 2014. Autoři dopisu se v listu vypisují ze svých pocitů a komentují i blížící se velkolepou událost v Rusku - mistrovství světa ve fotbale.

Zúčastní se jí ti samí političtí vůdci Ruska, kteří podle tvůrců dopisu stojí za tragickým pádem civilního letadla Boeing 777 nad Ukrajinou. Mistrovstvím světa bude podle nich halit "temný stín".

Skupina zveřejnila dopis ve čtvrtek krátce poté, co v celém případu padla zásadní informace. Mezinárodní tým vyšetřovatelů oznámil, že raketový systém Buk, který civilní stroj sestřelil, patřil ruským ozbrojeným silám. V pátek pak zahraniční média informovala o zjištění britské investigativní skupiny Bellingcat, podle které na transport odpalovacího zařízení dohlížel generál ruské vojenské rozvědky GRU Oleg Ivannikov. Čtvrteční zpráva vyšetřovatelů se o žádné konkrétní osobě nezmiňuje. 

Rodinní pozůstalí po devíti z celkem 298 obětí v dopise otevřeně přiznávají, že se ani po téměř čtyřech letech od tragédie se ztrátou blízkých nevyrovnali: "Nejsme těmi stejnými lidmi jako předtím. Svět, ve kterém žijeme, je temnější a přichází o naději. Bojujeme s tím, abychom stále dokázali věřit v dobrotu lidí. Někdo z nás možná zase jednou najde štěstí, navždy už ale budeme poznamenaní brutální a náhlou smrtí těch, které jsme milovali." 

Zdůrazňují, že jejich slova nejsou kritikou celého Ruska, nýbrž jeho vlády. Ta podle nich místo spolupráce s vyšetřovateli pouze celé čtyři roky soustavně pracovala na dezinformační kampani, která hledala viníka z pádu letadla všude jinde, jen ne v Rusku. 

"Tyto praktiky jsou součástí státem řízené dezinformační kampaně, která chce vytvořit alternativní realitu, ve které je všechna pravda relativní a žádné informaci se nedá věřit," píše se v dopise, pod kterým jsou podepsaní například rodiče pětadvacetiletého Jacka O´Briena z Austrálie nebo otec 17leté Holanďanky Elsemieky. Dvojice patří k obětem MH17.

Ruské ministerstvo se proti závěru vyšetřování důrazně ohradilo a jakékoli spojování s tragédií dál odmítá. Podle mluvčí Kremlu Dmitrije Peskova nemůže Moskva plně věřit předloženým závěrům, protože ruští odborníci nebyli součástí mezinárodní skupiny vyšetřovatelů. Tým expertů se skládá z nizozemských, belgických, australských a ukrajinských složek. 

Nizozemsko chce nyní spolu s Austrálií podniknout vůči Moskvě právní kroky. O svém záměru už obě země Rusko informovaly. Nizozemská vláda by například mohla na Rusko podat stížnost u některé z mezinárodních organizací nebo podat žalobu u mezinárodního soudu.

Video: Angela Merkelová navštívila v Soči Vladimira Putina

Německá kancléřka Angela Merekelová navštívila v Soči ruského prezidenta Vladimira Putina. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy