Mezinárodní aféra, Němci zakázali Francouzům husí játra

Václav Viták
28. 7. 2011 7:22
Foie gras je světoznámá pochoutka, podle ochránců zvířat však jde o týrání

Paříž, Berlín - Francie má ve svém gastronomickém bohatství řadu vyhlášených skvostů, k těm největším však rozhodně patří foie gras, játra ze speciálně vykrmovaných kachen nebo hus.

Tato světoznámá pochoutka, kterou si Francie chrání zákonem jako součást svého "kulturního a gastronomického dědictví", se nyní stala předmětem ostrého diplomatického sporu mezi Paříží a Berlínem, jenž si - pokud jde o intenzitu - nezadá s bitvami o jednotnou měnu nebo o míru evropské integrace.

Francouze pobouřilo, že organizátoři německého potravinářského veletrhu Anuga, který se koná vždy jednou za dva roky v Kolíně nad Rýnem, zakázali francouzským producentům foie gras účast.

Němci se rozhodli vyhovět ochráncům zvířat, kteří tvrdí, že kachny a husy vykrmované tak, aby měly mimořádně velká a tučná játra, velmi trpí.

Pták totiž sedí v tak malé kleci, že nemůže vůbec hýbat křídly, a navíc je krmen pomocí kovové trubky, která je mu vsunována násilně do hrdla.

Ve Francii se tomuto způsobu vykrmování říká gavage a jeho výsledkem jsou husy a kachny, jež mají játra až desetkrát větší než obyčejná vodní drůbež, která se krmí sama.

Nepřijedu, pokud zákaz nezrušíte

Francouzský ministr zemědělství Bruno le Maire už v této věci napsal své německé resortní kolegyni Ilse Aignerové dopis, v němž ji žádá, aby zákaz zrušila.

Současně pohrozil, že bude bojkotovat zahájení veletrhu, který se koná v říjnu, pokud mu Aignerová nevyhoví. Německá ministryně mu však odpověděla, že je věcí organizátorů Anugy, jak se rozhodnou.

Tento veletrh potravin a nápojů je údajně největší a nejdůležitější na světě. Výstavní plochy mají 300 000 čtverečních metrů, stánky na nich bude mít na 6500 vystavovatelů a navštíví ho odhadem 150 000 nákupčích a obchodníků.

To je také jeden z důvodů, proč jsou Francouzi tak pobouření. Foie gras není pouze pochoutka pro náročné, ale také mimořádně důležitý vývozní artikl francouzského zemědělství.

Foie gras s jablečným pyré.
Foie gras s jablečným pyré. | Foto: Jiří Mevald

Ve Francii je údajně každý rok vykrmeno metodou gavage na 37 milionů kachen a 700 tisíc hus. Země galského kohouta nemá v této oblasti konkurenta, protože produkuje 75 procent foie gras, které se ve světě prodají.

Bardotová je proti

A Německo je pro ni jedním z nejdůležitějších trhů. Postoj Němců je totiž dosti pokrytecký. Vykrmování hus a kachen metodou gavage je v této zemi zakázáno, konzumace foie gras ale nikoli, a tato delikatesa se tedy dováží z Francie.

Ne všichni Francouzi ale sdílejí rozhořčení producentů foie gras. Známá ochránkyně zvířat Brigitte Bardotová také napsala německé ministryni zemědělství - na rozdíl od Bruna le Maire, na ni však naléhá, aby nepovolila.

Někdejší slavná francouzská herečka tvrdí, že Francie nedodržuje unijní nařízení, která zakazují umisťovat kachny a husy při vykrmování do malých klecí, v nichž se nemohou hýbat.

Tyto regule vstoupily v platnost v Unii na začátku letošního roku. Ochránci zvířat však tvrdí, že se jimi řídí jen 15 procent francouzských chovatelů.

 

Právě se děje

Další zprávy