Mezi zbrojní velmoci se vrací Čína, v exportu je pátá

Jana Černá
19. 3. 2013 8:45
Poprvé nejméně od roku 1950 se mezi pěti nejsilnějšími neumístila Velká Británie
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Stockholm - Čína se poprvé od konce studené války zařadila mezi pětici největších zbrojních exportérů, když v žebříčku vystřídala Velkou Británii. Ta se na seznam nedostala poprvé od 50. let, kdy se tato statistika začala sledovat.

V porovnání s předchozím obdobím stoupl čínský export v letech 2008 až 2012 o 162 procent. Největším dovozcem čínských zbraní je Pákistán, následuje Barma a Bangladéš.

Žebříčku vévodí USA a Rusko, které dohromady vyvážejí až 60 procent zbraní. Následuje Německo a Francie, Čína se umístila na pátém místě s pětiprocentním podílem.

Data přinesl švédský think-tank Stockholm International Peace Research Institute (SIPRI).

Pořadí se nezměnilo 20 let

Čína se zpočátku orientovala hlavně na Pákistán, který stále zůstává jejím hlavním odběratelem. Do země vyváží 55 procent veškerého exportu. Své pole působnosti ale země v posledních letech rozšiřuje.

"Čína upevňuje svou pozici významného dodavatele zbraní pro rostoucí počet důležitých zemí," uvedl Paul Holtom, ředitel programu SIPRI pro sledování pohybu zbraní.

Žebříček, který SIPRI sestavuje z průměrných dat za stanovená pětiletá období, zůstával dvacet let neměnný. Čína se v něm letos objevila poprvé od statistiky za léta 1986-1990.

"Co se týká vývozu zbraní, Čína se drží tří zásad. Za prvé, měl by sloužit opodstatněným potřebám sebeobrany dovozce. Za druhé, nesmí narušit regionální ani celosvětový mír, bezpečnost a stabilitu. Za třetí, nebude zasahovat do vnitropolitických otázek jiných zemí," řekl podle agentury Reuters mluvčí čínského ministerstva zahraničí Chung Lej.

Kromě Pákistánu jde 8 procent čínského vývozu do Barmy, 7 procent kupuje Bangladéš. Mezi další příjemce patří Alžírsko, Venezuela a Maroko.

Největší dovozce do Sýrie? Rusko

K rozvoji čínského zbrojního průmyslu dopomohl i zákaz západních zemí na vývoz zbraní do Číny, který platí od masakru na náměstí Nebeského klidu v Pekingu v roce 1989. Zemi přinutil k obrovským investicím do vlastní výroby.

Z čísel za poslední pětileté období je ale stále patrná velká propast mezi prvními dvěma exportéry a ostatními zeměmi. USA mají třicetiprocentní podíl na celosvětovém vývozu, 26 procent exportuje Rusko. Na třetí Německo připadá 7 procent, na Francii pak 6.

Z dat je také patrný největší exportér zbraní do Sýrie, kdy 71 procent všech zbraní dodávalo Rusko. V exportu pokračovalo i v roce 2012.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Seemanová překonala český rekord i na kraulové čtyřstovce

Plavkyně Barbora Seemanová překonala v Taškentu další český rekord. Po čtvrteční kraulové dvoustovce posunula nejlepší čas i na dvojnásobné trati. Časem 4:08,89 vylepšila svůj předchozí rekordní zápis z loňského mistrovství světa v Kwangdžu o 84 setin sekundy.

"Čtyřstovka se mi stejně jako včera dvoustovka jela skvěle. Cítila jsem silný záběr, což je pro mě hodně důležité. I když je to čtyřstovka, která vždycky bolí, tak jsem se snažila ke konci do toho ještě kopnout, ale abych nevytuhla, což se ale pochopitelně trochu stalo," popsala rekordní závod dvacetiletá Seemanová v tiskové zprávě.

"Opět skvělý výsledek, vylepšený osobní rekord, český rekord, no prostě paráda. Stále ale cílíme na olympijský A-limit, který Báře stále uniká. Na druhou stranu se zlepšuje a uvidíme, co se stane na jaře," uvedla trenérka Petra Škábová.

Na vynikající časy z International Swimming League v Budapešti navázala v Taškentu Simona Kubová. Po náročném programu posledních týdnů dokázala na 100 metrů znak zaplavat čas 1:00,03 a zopakovat olympijský A-limit. Ten už má splněný od loňského jara.

Zdroj: ČTK
Další zprávy