reklama
 
 

Do Evropy už nemíří jen "mladí a silní" muži. Mezi uprchlíky výrazně přibylo žen a dětí

27. 1. 2016 14:26
Zatímco mezi Syřany, Iráčany a Afghánci je žen a dětí hodně a nerovnováha mezi pohlavími tam není výrazně vychýlená ve prospěch mužů, u Alžířanů, Maročanů nebo Pákistánců jasně převládají muži.

Praha – Převaha mužů nad ženami a dětmi mezi uprchlíky mířícími do Evropy přes Balkán klesá.

Loni bylo podle statistiky Úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) mezi 1,2 milionu žadatelů o azyl v evropských zemích 72 procent mužů. (Pro srovnání: v roce 2012 to bylo 66 procent.)

Letos ale UNHCR hlásí, že se trend obrací. Od nového roku připlulo z Turecka do Řecka přes 45 tisíc běženců. Jen 45 procent z nich jsou dospělí muži. 21 procent tvoří ženy, což je o deset procent více než loni v létě, kdy byla uprchlická vlna nejsilnější.

Důvody mohou být dva. Celé rodiny mají větší šanci získat azyl (nebo se to alespoň uprchlíci domnívají) a také ženy přijíždějí za muži, kteří přišli dříve, aby připravili podmínky pro přesídlení celé rodiny i s dětmi.

V září na nádraží v Salcburku řekl zpravodaji Aktuálně.cz mladý Syřan z města Dajr az-Zaúr, obsazeného Islámským státem: "Přišel jsem sám, rodina tam zůstala. Poslali mne, abych se tady zkusil uchytit, aby později mohli také přijít."

Rozdíly v počtu mužů a žen jsou mezi zeměmi, kde zuří válka či ozbrojený konflikt, a mezi těmi, kde tomu tak není, uvádí UNHCR.

Zatímco mezi Syřany, Iráčany a Afghánci je žen a dětí dost a nerovnováha mezi pohlavími tam není výrazně vychýlená ve prospěch mužů, u Alžířanů, Maročanů nebo Pákistánců je tomu naopak. Mezi nimi jasně převládají muži.

Z dat vyplývá, že také věkový průměr přicházejících dospělých Syřanů a Iráčanů je vyšší než například Alžířanů a Maročanů.

Genderová nevyváženost běženců byla předmětem sporů mezi zastánci a odpůrci přijímání uprchlíků v evropských zemích, například na sociálních sítích.

Argument, že mezi migranty jsou "mladí a silní muži", kteří by raději měli doma bojovat s Islámským státem, používali i někteří politici odmítající nárůst muslimské populace na kontinentě.

Diskusi znovu podnítily sexuální útoky na Silvestra v Kolíně nad Rýnem a dalších německých městech, kde migranti ve skupinách obkličovali ženy, osahávali je a okrádali.

Německá policie zadržela už několik podezřelých, pocházejí převážně ze severní Afriky a Afghánistánu.

Zároveň ale země, které uprchlíky přijímají, zápasí s problémem, jak vyčlenit oddělené prostory pro ženy, aby jim zajistily bezpečnost a soukromí.

Jeden z členů evropského týmu, který ve Středozemí monitoruje pašování uprchlíků, řekl deníku Financial Times, že některé ženy užívají už před cestou do Evropy antikoncepci. Dopředu počítají s tím, že mohou být znásilněny.

Těžké podmínky se v přijímacím táboře pro uprchlíky v jihosrbském Preševu ještě zhoršily kvůli studenému počasí. Mnozí teď potřebují lékařskou péči. | Video: Radio Free Europe/Radio Liberty |  02:32

autor: Martin Novák | 27. 1. 2016 14:26

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama