Mezi radikály na nahrávce s vraždou Američana je i Francouz

ČTK ČTK
17. 11. 2014 19:38
Tvrdí to francouzské ministerstvo vnitra. Podle médií byli na záznamu nejméně dva Francouzi a jeden Brit.
Američan Peter Kassig, kterého zavraždil Islámský stát.
Američan Peter Kassig, kterého zavraždil Islámský stát. | Foto: Reuters

Paříž - Mezi radikály z řad Islámského státu, kteří se objevili na videonahrávce zachycující vraždu amerického rukojmího Petera Kassiga a syrských vojáků, je velmi pravděpodobně také francouzský občan.

Oznámilo to francouzské ministerstvo vnitra. Západní rozvědky se nyní snaží identifikovat další extremisty, kteří na videu nejsou maskováni. V evropských médiích se objevily spekulace, že na nahrávce jsou nejméně dva Francouzi a jeden Brit.

Podle Paříže je na videozáznamu možné rozeznat dvaadvacetiletého Francouze Maximea Haucharda, který odešel bojovat do Sýrie v srpnu 2013.

"Z analýzy (francouzských tajných služeb) vyplývá, že francouzský občan se s velmi vysokou pravděpodobností přímo podílel na vykonání těchto zavrženíhodných činů," řekl v pondělí francouzský ministr vnitra Bernard Cazeneuve.

Hauchard konvertoval v dospívání k islámu a v rozhovoru s francouzskou stanicí BFM v červenci prohlásil, že pomáhal dobýt druhé největší irácké město Mosul. Uvedl také, že očekává svou smrt a že v ni doufá. "Mým cílem je stát se mučedníkem," prohlásil Hauchard.

Francouzští experti na džihád uvedli, že Hauchard se již v minulosti objevil na několika jiných propagandistických videonahrávkách Islámského státu. "Maxime konvertoval k islámu v 17 letech, ale ve Francii má čistý trestní rejstřík, na rozdíl od asi 50 procent cizinců, kteří se připojili k Islámskému státu," podotkl expert stanice France 24 Wassim Nasr.

Islamisté o víkendu zveřejnili videozáznam, který údajně zobrazuje vraždu již pátého západního rukojmího organizace Islámský stát, šestadvacetiletého bývalého vojáka americké armády a pozdějšího humanitárního pracovníka Kassiga. Video obsahuje i hromadnou popravu zajatých syrských vojáků.

Zatímco muž, který na videu stojí nad uříznutou hlavou Kassiga, uneseného ve východní Sýrii v říjnu 2013, má na obličeji masku, další islamisté maskováni nejsou.

Maskovaným členem IS na nahrávce je podle všeho opět Brit označovaný jako "džihádista John", který má patrně na svědomí i předchozí vraždy západních rukojmích - Britů Alana Henninga a Davida Hainese a amerických novinářů Jamese Foleyho a Stevena Sotloffa. Na nahrávkách zní hlas tohoto muže, který byl údajně zraněn při nedávném americkém leteckém útoku na pozice Islámského státu v Sýrii.

Britský deník Daily Mail zveřejnil zprávu, podle níž je na videu vidět i dvacetiletý britský občan Nasser Muthana. Jeho otec Ahmed totiž listu řekl, že jeden z 16 islamistů na videozáznamu "vypadá jako můj syn". Nyní to ale popírá. Nasser Muthana se naposledy objevil na videu Islámského státu v červnu - nahrávka byla tehdy zaměřena na verbování nových členů.

Francouzská stanice Radio France Internationale (RFI) sdělila, že na videu se objevuje kromě Haucharda ještě další Francouz. "Několik zdrojů z Islámského státu potvrdilo stanici RFI, že se na videu s vraždou syrských vojáků objevují dva Francouzi. Jeden ze zdrojů RFI řekl, že takováto videa mají dva účely. Rekrutovat nové členy a terorizovat nepřátele skupiny," sdělila televize RFI.

Zpravodajský server BBC News upozorňuje na rozdíl mezi nejnovější videonahrávkou Islámského státu a těmi předchozími. Kromě toho, že je ještě sadističtější než ty minulé, když detailně ukazuje podříznutí syrských vojáků, nepokrytě také zachycuje tváře vrahů. "To je záměrné. Islámský stát se vysmívá koalici vedené západními zeměmi, když říká - takhle vypadáme, pojďte si pro nás, jestli si troufnete," uvádí korespondent BBC Frank Gardner.

Podle analytiků citovaných serverem CNN ale videonahrávka svědčí spíš o nervozitě, či dokonce zoufalství Islámského státu po několika neúspěších z bojů z poslední doby. Vzhledem k tomuto vývoji lze také údajně od IS očekávat v nadcházejícím období ještě drastičtější videa.

"Spojené státy a koalice si připisují úspěchy v boji proti IS a Islámský stát se nyní bude snažit ukázat, že je pořád ještě silný a pořád stejně brutální, jako byl dřív," řekl analytik Haras Rafiq. "Myslím si, že je to známka zoufalství. Je to známka toho, že čelí útokům, že jsou v obležení a že mají problémy," dodal.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Při útoku na armádní základnu v Nigeru zahynulo až 70 vojáků

Při úterním útoku ozbrojenců na armádní pozici na západě Nigeru přišlo o život až 70 vojáků. Oznámily to ve středu agentury EFE a Reuters. Útočníci přišli podle EFE o 50 lidí. Jak velká celkem byla skupina útočníků a jaké měla cíle, ale zatím není jasné. V minulosti se k útoku na stejném místě přihlásila organizace Islámský stát (IS).

Armáda oznámila, že cílem útoku byl post v oblasti Inates, která leží v blízkosti maliské hranice. Útok byl nakonec odražen, ale na místo musely být přizvány posily. 

 

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Maďarský parlament přijal zákon posilující kontrolu nad kulturou

Maďarský parlament ve středu přes odpor opozice schválil kontroverzní zákon, který posiluje vládní kontrolu nad kulturou. V pondělí proti chystanému právnímu předpisu demonstrovalo v centru Budapešti několik tisíc lidí a protestní internetová petice získala kolem 50.000 podpisů, napsala agentura DPA.

Zákon počítá se vznikem Národní kulturní rady, která by měla vládě umožnit "strategicky řídit sektor kultury". Kromě toho při jmenování ředitelů městských divadel a dalších institucí dotovaných státem musí být zajištěn souhlas ministra kultury. Dosud o tom, kdo řídí divadla, rozhodovaly městské úřady samostatně.

Část opozičních zákonodárců při hlasování na znamení nesouhlasu vstala a dala si před obličej černé divadelní masky. Informoval o tom portál 444.hu na základě videa, které na facebooku zveřejnil liberální poslanec Tordai Bence.

Zdroj: ČTK
Další zprávy