Mezi radikály na nahrávce s vraždou Američana je i Francouz

ČTK ČTK
17. 11. 2014 19:38
Tvrdí to francouzské ministerstvo vnitra. Podle médií byli na záznamu nejméně dva Francouzi a jeden Brit.
Američan Peter Kassig, kterého zavraždil Islámský stát.
Američan Peter Kassig, kterého zavraždil Islámský stát. | Foto: Reuters

Paříž - Mezi radikály z řad Islámského státu, kteří se objevili na videonahrávce zachycující vraždu amerického rukojmího Petera Kassiga a syrských vojáků, je velmi pravděpodobně také francouzský občan.

Oznámilo to francouzské ministerstvo vnitra. Západní rozvědky se nyní snaží identifikovat další extremisty, kteří na videu nejsou maskováni. V evropských médiích se objevily spekulace, že na nahrávce jsou nejméně dva Francouzi a jeden Brit.

Podle Paříže je na videozáznamu možné rozeznat dvaadvacetiletého Francouze Maximea Haucharda, který odešel bojovat do Sýrie v srpnu 2013.

"Z analýzy (francouzských tajných služeb) vyplývá, že francouzský občan se s velmi vysokou pravděpodobností přímo podílel na vykonání těchto zavrženíhodných činů," řekl v pondělí francouzský ministr vnitra Bernard Cazeneuve.

Hauchard konvertoval v dospívání k islámu a v rozhovoru s francouzskou stanicí BFM v červenci prohlásil, že pomáhal dobýt druhé největší irácké město Mosul. Uvedl také, že očekává svou smrt a že v ni doufá. "Mým cílem je stát se mučedníkem," prohlásil Hauchard.

Francouzští experti na džihád uvedli, že Hauchard se již v minulosti objevil na několika jiných propagandistických videonahrávkách Islámského státu. "Maxime konvertoval k islámu v 17 letech, ale ve Francii má čistý trestní rejstřík, na rozdíl od asi 50 procent cizinců, kteří se připojili k Islámskému státu," podotkl expert stanice France 24 Wassim Nasr.

Islamisté o víkendu zveřejnili videozáznam, který údajně zobrazuje vraždu již pátého západního rukojmího organizace Islámský stát, šestadvacetiletého bývalého vojáka americké armády a pozdějšího humanitárního pracovníka Kassiga. Video obsahuje i hromadnou popravu zajatých syrských vojáků.

Zatímco muž, který na videu stojí nad uříznutou hlavou Kassiga, uneseného ve východní Sýrii v říjnu 2013, má na obličeji masku, další islamisté maskováni nejsou.

Maskovaným členem IS na nahrávce je podle všeho opět Brit označovaný jako "džihádista John", který má patrně na svědomí i předchozí vraždy západních rukojmích - Britů Alana Henninga a Davida Hainese a amerických novinářů Jamese Foleyho a Stevena Sotloffa. Na nahrávkách zní hlas tohoto muže, který byl údajně zraněn při nedávném americkém leteckém útoku na pozice Islámského státu v Sýrii.

Britský deník Daily Mail zveřejnil zprávu, podle níž je na videu vidět i dvacetiletý britský občan Nasser Muthana. Jeho otec Ahmed totiž listu řekl, že jeden z 16 islamistů na videozáznamu "vypadá jako můj syn". Nyní to ale popírá. Nasser Muthana se naposledy objevil na videu Islámského státu v červnu - nahrávka byla tehdy zaměřena na verbování nových členů.

Francouzská stanice Radio France Internationale (RFI) sdělila, že na videu se objevuje kromě Haucharda ještě další Francouz. "Několik zdrojů z Islámského státu potvrdilo stanici RFI, že se na videu s vraždou syrských vojáků objevují dva Francouzi. Jeden ze zdrojů RFI řekl, že takováto videa mají dva účely. Rekrutovat nové členy a terorizovat nepřátele skupiny," sdělila televize RFI.

Zpravodajský server BBC News upozorňuje na rozdíl mezi nejnovější videonahrávkou Islámského státu a těmi předchozími. Kromě toho, že je ještě sadističtější než ty minulé, když detailně ukazuje podříznutí syrských vojáků, nepokrytě také zachycuje tváře vrahů. "To je záměrné. Islámský stát se vysmívá koalici vedené západními zeměmi, když říká - takhle vypadáme, pojďte si pro nás, jestli si troufnete," uvádí korespondent BBC Frank Gardner.

Podle analytiků citovaných serverem CNN ale videonahrávka svědčí spíš o nervozitě, či dokonce zoufalství Islámského státu po několika neúspěších z bojů z poslední doby. Vzhledem k tomuto vývoji lze také údajně od IS očekávat v nadcházejícím období ještě drastičtější videa.

"Spojené státy a koalice si připisují úspěchy v boji proti IS a Islámský stát se nyní bude snažit ukázat, že je pořád ještě silný a pořád stejně brutální, jako byl dřív," řekl analytik Haras Rafiq. "Myslím si, že je to známka zoufalství. Je to známka toho, že čelí útokům, že jsou v obležení a že mají problémy," dodal.

 

Právě se děje

před 4 minutami

USA podpořily Hongkong, Peking to označil za vměšování

Americká Sněmovna reprezentantů schválila tři zákony, jimiž podpořila demonstranty v Hongkongu, kteří ve velkoměstě bojují za posílení demokracie.

Přijatá opatření se nelíbí Pekingu, který Washington vyzval, aby se nevměšoval do záležitostí Číny. Hongkongští prodemokratičtí zákonodárci zároveň přerušili výroční proslov Čínou podporované správkyně města Carrie Lamové.

Jeden z návrhů zákona přijatých v úterý dolní komorou amerického Kongresu odsuzuje kroky Číny při řešení situace v Hongkongu. Demonstranti zde už několik měsíců protestují proti plíživému omezování svobod ze strany Pekingu a dožadují se demokratických reforem.

před 14 minutami

V Katalánsku policie zadržela 25 demonstrantů, zraněných je nejméně 74

Pětadvacet osob zadržela policie při úterních demonstracích v Barceloně a dalších katalánských městech, které vypukly po pondělním rozsudku nad separatistickými politiky.

Potyčky s policií, v něž úterní demonstrace mnohdy přerostly, si vyžádaly nejméně 74 zraněných, informoval dnes list La Vanguardia. Španělská vláda násilí odsoudila a uvedla, že jejím cílem je zachovat v Katalánsku bezpečnost.

Nejvíce lidí místní policie podle listu La Vanguardia zadržela během střetů ve městě Tarragona (13), dalších osm ve městě Lleida, tři v Barceloně a jednoho ve městě Sabadell.

před 40 minutami

Írán už od léta drží francouzského vědce i jeho kolegyni

Íránské úřady zadržely a uvěznily francouzského vědce Rolanda Marchala z Pařížského institutu politických věd, informoval list Le Figaro. Teherán Marchala drží podle deníku už od léta, a to společně s jeho francouzsko-íránskou kolegyní Faribou Adelkhahovou, o jejímž zadržení psala íránská média v červenci. Vědkyně byla zatčena pro podezření ze špionáže, důvod Marchalova zadržení zatím není jasný.

Marchalovi tamní úřady povolily setkání s francouzskými diplomaty a přesunuly ho do běžné věznice. V případě Adelkhahové Teherán v říjnu oznámil, že požadavek Francie na propuštění šedesátileté vědkyně s dvojím občanstvím je vměšováním se do vnitřních záležitostí Íránu a vyřešení situace nijak nepomůže.

Další zprávy