"Od polských kolegů jsme dostali informaci o nálezu těla. V tuto chvíli prověřujeme, zda by se nemohlo jednat o jednu z pohřešovaných osob, po kterých pátráme od zářijových povodní na Jesenicku," řekla v úterý policejní mluvčí Miluše Zajícová.
V Olomouckém kraji mají záplavy dosud jednu potvrzenou oběť, jde o pohřešovanou seniorku z Kobylé nad Vidnavkou. Další tři lidé zmizeli poté, co jejich osobní auto v sobotu 14. září smetl rozbouřený Staříč v Lipové-lázni. Staříč se vlévá do Bělé a ta poté teče územím Polska.
Bilanci devíti obětí ničivých záplav, které zasáhly oblasti na jihozápadě Polska u hranic s Českem, oznámila polská policie již koncem září. Nesdělila však, jaké byly státní příslušnosti.
Tusk v úterý o povodních hovořil podle polských médií i proto, aby vyvrátil dezinformace o "stovkách mrtvých" a aby ukončil spekulace, že se vláda tato čísla snaží zatajit. "Lze říci, že Polsku se vyhnula tragédie většího rozsahu," řekl podle rozhlasové stanice TOK FM.
"Stále hovoříme o devíti úmrtích evidovaných v záplavových oblastech. Mezi těmito devíti je s největší pravděpodobností jedna česká občanka, která zahynula ještě na české straně, jeden německý občan a sedm polských občanů," řekl předseda polské vlády.
"Je to samozřejmě tragédie, ale chtěl bych, aby bylo jasné každému, kdo z toho chtěl dělat špinavou politiku, že nikomu nepřineslo žádnou úlevu šíření dezinformací o stovkách mrtvých a o žalostném počínání vlády, snažící se to zatajit. Doufám, že už jsme definitivně uzavřeli tuto temnou kapitolu polské politiky, jakou byly tyto spekulace a dezinformace," prohlásil šéf vlády.
Podle českých úřadů měly záplavy v Česku pět obětí a několik dalších osob je pohřešováno.
Polsko patřilo vedle Česka k zemím střední Evropy, v nichž nechaly povodně z poloviny září největší následky. Nejtragičtější záplavy za dvě desetiletí poničily řadu měst zejména v povodí řeky Odra, která pramení v Česku.