Mezi Čínou a Vatikánem tají ledy

Lenka Málková
24. 2. 2006 0:00
Vatikán - Biskup Joseph Zen z Hongkongu se stává teprve čtvrtým čínským kardinálem v historii. O jeho jmenování rozhodl papež.
Foto: Reuters

Zatímco papeži Janu Pavlu II. se navázání pevnějších vztahů s Čínou nepodařilo, čínští katolíci nyní očekávají, že jeho následovník přinese změnu.

Nového papeže Čína zajímá

Biskup Zen, který si červený kardinálský klobouk poprvé nasadí již 24. března, považuje tento krok za jasný signál.

Foto: Reuters

"Nižší počet kardinálů, které tentokrát papež jmenoval, jasně ukazuje jeho zájmy. Pokud se mezi patnácti najde jeden Číňan, musí papeže osud čínského lidu zajímat," prohlásil Zen.

Jmenování Zena kardinálem přivítal i šéf čínského vedení Liu Bainian: "Čína potřebuje ne jednoho, ale dva nebo tři další kardinály. Je to dobrá věc. Katolická církev je univerzální a čínská církev je její součástí."

Tento krok slibuje oživení vztahů mezi Vatikánem a Čínou, které jsou již desetiletí na bodu mrazu.

Rozkol přesto trvá

Rozkol mezi Vatikánem a Pekingem totiž trvá již od roku 1949, kdy se k moci dostal komunistický vůdce Mao Ce-tung. Vatikán tehdy navázal oficiální styky s Tchaj-wanem a ztratil možnost jmenovat nové čínské biskupy. Ti jsou již více než půlstoletí vybíráni a následně dosazováni do funkcí státní Katolickou vlasteneckou asociací, nikoliv Vatikánem.

V posledních letech se však čínské vedení katolické církve rozhodlo vztahy s Vatikánem opět obnovit. Sám Joseph Zen po letech studií v Evropě a hongkongského pobytu navázal vztahy s kontinentem a přestože se ve svých vystoupeních kritice Pekingu nevyhýbá, je odhodlán k dalším jednáním.

Jedním z nově jmenovaných kardinálů je bostonský arcibiskup Sean Patrick O'Malley.
Jedním z nově jmenovaných kardinálů je bostonský arcibiskup Sean Patrick O'Malley. | Foto: Reuters

Čínští katolíci však stále zůstávají rozděleni mezi oficiální a neoficiální část. Zatímco kontinentu vládne státní Katolická vlastenecká asociace čítající asi čtyři miliony členů, neregistrovaných katolíků je v zemi mnohem víc.

Kontinentální vedení čínských katolíků podmiňuje navázání pevnějších vztahů s Pekingem přerušením vztahů Vatikánu s Tchaj-wanem.

Mezi dalšími kardinály také Korejec 

Kromě Josepha Zena se mezi novými kardinály objevil také krakovský arcibiskup Stanislaw Dziwisz, dlouhodobý osobní tajemník zesnulého Jana Pavla II.

Foto: Reuters

Kardinálem se stal americký biskup William Levada, který již dříve nahradil nynějšího papeže v čele mocné vatikánské Kongregace pro nauku víry.

Další kardinálové, jejichž věk nepřesahuje 80 let, pocházejí z Koreje, Hongkongu, Filipín, Venezuely, Slovinska, Francie, Itálie, Španělska a opět ze Spojených států. 

Tři kardinálové starší 80 let, a tedy již nespadající do kolegia volitelů papeže, pocházejí z Itálie, Ghany a Belgie.

 

Právě se děje

Další zprávy