Mexiko zadrželo šéfa klanu spojeného se zmizením studentů

ČTK ČTK
26. 4. 2016 14:40
Podezření ze zmizení 43 studentů čelí Nicolás Nájera Salgado, hlava gangu Guerreros Unidos. Ten je možná i odpovědný za produkci drog. Prozatím se našla jen dvě mrtvá těla patřící studentům. Aktivisté a experti viní vládu ze zdržování vyšetřování. Negativně bude ovlivněna i popularita prezidenta Enriqueho Peňi Nieta.
Foto: Reuters

Mexico City - Mexická policie zadržela šéfa drogového kartelu spojovaného s předloňským zmizením čtyřicítky studentů, které úřady stále neobjasnily. Podle úřadů státu Guerrero je Nicolás Nájera Salgado podezřelý z podílu na organizaci akce. Informovala o tom dnes agentura AFP.

Nájera Salgado je hlavou gangu Guerreros Unidos a podle policie je odpovědný za produkci značného množství drog a jejich pašování do Spojených států. Podle prohlášení úřadu guerrerské správy navíc existuje "předpoklad, že tato osoba je spojena s činy z 26. a 27. září".

Tehdy v guerrerském městě Iguala zmizela skupina 43 studentů pedagogické školy, kteří byli podle závěru prvního vyšetřování zadrženi místní zkorumpovanou policií, předáni gangu a zavražděni.

Motivem měly být údajné nekalé praktiky tamního starosty Josého Luise Abarky a jeho rodiny, na které prý studenti upozorňovali. Několik členů kartelu bylo již kvůli případu zadrženo a obviněno.

Dosud se našla jen dvě mrtvá těla prokazatelně patřící členům studentské skupiny. Případ se nyní kvůli řadě nejasností vyšetřuje znovu.

Skupina mezinárodních expertů, kteří se na vyšetřování podílejí, v neděli obvinila mexickou vládu ze zdržování vyšetřování. Úřad generálního prokurátora údajně expertům nedovolil znovu vyslechnout svědky. Někteří z nich prý byli mučeni, jiní upláceni.

Vyšetřovatelé údajně také nesledovali stopy, na které je experti navedli. Aktivisté i příbuzní studentů tvrdí, že se vláda snaží zamést případ, který negativně ovlivnil popularitu prezidenta Enriqueho Peňi Nieta, pod koberec.

 

Právě se děje

před 45 minutami

Soud odmítl žalobu kraje na šumavský národní park a ministerstvo kvůli zónám

Krajský soud v Českých Budějovicích odmítl žalobu Jihočeského kraje na šumavský národní park a ministerstvo životního prostředí kvůli poslednímu návrhu zón území. Soud uvedl, že na rozhodování ve sporu nemá pravomoc. ČTK to dnes řekl právní zástupce NP Šumava Miloš Tuháček. Kraj se na soud obrátil s tvrzením, že jej národní park i ministerstvo prakticky vyloučily z jednání o rozčlenění zón ochrany přírody.

"Podobné záležitosti by asi měl spíše řešit Ústavní soud," řekl Tuháček. Krajský soud v odůvodnění usnesení uvedl, že kvůli absenci základní podmínky řízení mu nezbylo než žalobu odmítnout. Proti rozhodnutí je možné podat kasační stížnost k nejvyššímu správnímu soudu.

Jihočeský kraj žalobou reagoval na loni projednávanou takzvanou zonaci, která navrhovala park rozdělit na čtyři území s rozdílným přístupem. Návrh počítal s tím, že nejpřísnější režim, v němž se nesmí zasahovat, platí pro 27 procent rozlohy NP Šumava. Rozdělení zón kritizovali někteří vědci, kteří tvrdili, že území s nejpřísnějším režimem by mělo zabírat až polovinu parku.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Testy v Premier League přinesly jeden případ nákazy v Tottenhamu

Další vlna testování v anglické fotbalové Premier League před plánovaným restartem soutěže 17. června přinesla jeden pozitivní výsledek na koronavirus. Tottenham potvrdil, že nákaza se objevila u člena klubu, jenž neměl příznaky covidu-19.

Pozitivní test pochází z pondělního a úterního testování celkem 1197 osob. Předchozí tři vlny odběrů po návratu fotbalistů k týmovým tréninkům přinesly 12 pozitivních výsledků.

Nejbohatší soutěž světa se kvůli koronavirové pandemii nehraje od března. Do konce sezony zbývá devět kol, během dvou týdnů do restartu ligy kluby čekají ještě přípravné zápasy. Tabulku vede s obřím náskokem 25 bodů Liverpool, jemuž stačí dvakrát vyhrát, aby se po třiceti letech stal mistrem.

Další zprávy