Mexiko vydá Guzmána do USA, narkobaron ale stále prchá

ČTK ČTK
31. 7. 2015 6:44
Spojené státy o Guzmánovo vydání požádaly 25. června, tedy jen několik týdnů před jeho útěkem. V USA Guzmán čelí obvinění z praní špinavých peněz a zločinného spolčení ve snaze dovézt do země kokain.
Foto: Reuters

MexikoMexická generální prokuratura ve čtvrtek vydala příkaz k vydání narkobarona Joaquína Guzmána do Spojených států. S odvoláním na mexické justiční orgány to oznámila agentura Reuters.

Guzmán přezdívaný Prcek je na útěku, za dramatických okolností se před třemi týdny prokopal z vězení nedaleko mexického hlavního města a beze stopy zmizel.

Bývalý mexický generální prokurátor Jesús Murillo na počátku tohoto roku naznačil, že Guzmán vydán nebude, pokud o to USA požádají. Mexiko by totiž šéfa drogového kartelu podle Murilla nevydalo dříve, než by si odpykal trest, který mu uložily mexické soudy.

USA o vydání požádaly až koncem června. Skutečnost, že obávaný drogový boss nebyl vydán do USA hned po podání americké žádosti, je nyní v Mexiku předmětem tvrdé kritiky. Předpokládá se, že v případě vydání by se z amerického vězení nedostal.

Nová mexická generální prokurátorka Arely Gómezová vydala ve čtvrtek prohlášení, podle něhož analýza americké žádosti prokázala, že Guzmánovo vydání do USA není v rozporu s mexickými zákony.

Guzmán, který z vězení už jednou v roce 2001 uprchl, je šéfem drogového kartelu Sinaloa. Jeho kartel kontroluje velkou část obchodů s kokainem, marihuanou a metamfetaminem ve Spojených státech.

 

Právě se děje

Další zprávy