Drogový kartel povraždil rodinu mormonů. Děti se ukryly v křoví, bratr šel pro pomoc

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
8. 11. 2019 6:52
Tři ženy, každá v jednom rodinném autě plném dětí, jely v pondělí krátce po poledni po silnici táhnoucí se kopcovitou krajinou na severu Mexika. Každá měla namířeno jinam, z bezpečnostních důvodů ale jely raději spolu. V oblasti, kde proti sobě bojují znepřátelené gangy, se však dostaly do cesty drogovému kartelu. Ze čtrnácti dětí přežilo jen osm.
Ve třech autech zemřelo devět lidí, včetně osmiměsíčních dvojčat. | Video: Reuters

Cesta tří mladých žen a čtrnácti dětí se za bílého dne proměnila v masakr, když po jejich autech začali střílet neznámí útočníci. Zabili matky i celkem šest dětí. Policie vyšetřuje, jestli na ně kriminálníci zaútočili úmyslně, nebo si je spletli s konkurenčním gangem.

Pomoc se na místo dostala díky třináctiletému chlapci, kterému se povedlo rozepnout bezpečnostní pásy a z jednoho auta spolu se šesti sourozenci utéct. Protože byli zranění, ukryl je v nedalekém křoví a sám se vydal vyhledat pomoc. Po šesti hodinách a asi 22 kilometrech došel zpátky domů. 

Dorazil do La Mora, místa, kde žili jeho příbuzní. Všichni patřili do mormonské rodiny LeBaronů, která se na severu Mexika poblíž hranic s USA usídlila na počátku minulého století.

Jeho strýcové se ozbrojili a vydali se zpátky k autům. V okolních horách se pořád ještě střílelo, z místa stoupal dým. "Jediné, co tam našli, byly spálené ostatky, prach a kosti," popsala pak americké stanici CNN švagrová jedné z obětí, Kendra Lee Millerová.

Mezi mrtvými byla i teprve osmiměsíční dvojčata, která uhořela v autě, jež pod palbou vzplálo. Děti ukryté v křoví byly převezeny do nemocnice. Na své příbuzné počkaly všechny kromě devítileté holčičky, která se s prostřeleným zápěstím vydala hledat pomoc. Zabloudila a policie ji našla, až když padla noc.

Jen jedno dítě, které zůstalo připoutané v autosedačce, přežilo. Sedmiměsíční holčička vyvázla bez škrábnutí, i když kolem ní zůstaly díry od kulek. Její matka se ji zřejmě snažila zachránit, a než sama zemřela, posunula její sedačku pod přední sedadlo.

Znepřátelené kartely

Mormonská rodina žijící u mexických hranic má mexické i americké občanství, detaily z brutálního útoku proto od úterka plní americká média. První zprávy hovořily o tom, že se rodina dostala pod palbu omylem a drogová mafie si jejich vozidla spletla. Později ale zmíněná švagrová jedné ze zavražděných žen prozradila, že její příbuzné cestovaly v "koloně" z bezpečnostních důvodů.

Mormonská komunita žije už několik desítek let v mexickém státě Sonora, který sousedí s americkou Arizonou. V oblasti proti sobě bojují dva soupeřící gangy: La Línea, který patří ke kartelu Juaréz, a Los Chapos, jenž je součástí Sinaloy, nejmocnějšího kartelu, který vedl Joaquín Guzmán přezdívaný El Chapo, v překladu Prcek.

Mexický prezident Manuel López Obrador sestavil speciální vyšetřovací komisi, která se bude pondělním útokem zabývat. Zatím ale stále tápe.

Den po útoku policie zadržela jednoho podezřelého, ale už ve středu se ukázalo, že s masakrem nemá nic společného. Případem se zabývají mexické i americké úřady, ale zdá se, že každá strana má odlišné teorie o tom, co se stalo.

Zatímco guvernér státu Chihuahua, který sousedí se Sonorou, si myslí, že za útokem stojí gang Los Chapos, americké úřady teorii o dvou znepřátelených kartelech nevěří. Podle nich je kartel La Línea pod kontrolou.

Po uvěznění Joaquína Guzmána se ale v regionu rozpoutal boj o moc nad obchodem s drogami. Stoupá kriminalita, jednotlivé gangy válčí s konkurencí. "Po zatčení Guzmána se tyto kartely rozštěpily," uvedl Peniche Espejel, guvernér Chihuahuy. "Rozrůstají se u hranic s USA a jsou zapojeny do obchodování s přistěhovalci do Spojených států a s drogami."

Časté výhrůžky a napjaté vztahy

O tom, že oblast není bezpečná, mluvila s novináři i Kendra Lee Millerová. Celá početná rodina podle ní už několikrát obdržela od drogových kartelů výhrůžky. Kriminálníci jim zakazovali cestovat přes jejich území a rodina měla spory jak s kartely, tak se sousedy z okolních komunit.

Podle bývalého mexického ministra zahraničí Jorgeho Castañedy mohl být útok naplánován přesně proti jednotlivým členům rodinného klanu. "Žena, která řídila jedno z aut, byla zřejmě aktivistka," nechal se slyšet. "Byla velmi aktivní ve své komunitě, hájila svou rodinu před kartely v otázce práva na přístup k vodě," dodal s tím, že mezi nimi a místními obyvateli už dlouho panovalo napětí. Ostatní členové mormonské rodiny to ale odmítají.

Rodina LeBaronů byla podle bývalého ministra pod ochranou federální policie už od roku 2011. Hlídat je mělo na 90 vojáků. Letos ale tuhle ochranu mexická vláda zrušila, nebo minimálně snížila.

Současná vláda prezidenta Obradora totiž razí novou strategii pro boj s vysokou kriminalitou v zemi. V Mexiku v poslední době rekordně stoupá počet vražd. Loni jich bylo 33 tisíc, letos to bude nejspíš ještě víc. Svůj podíl na tom má drogová válka, kterou vedly předchozí vlády proti drogovým kartelům. Zatýkání jejich bossů ale vedlo k tomu, že se rozbíjely hierarchie a jednotlivé skupiny začaly svádět boj o nové uspořádání. Obrador se snaží jít jinou cestou a brutální násilí v zemi slibuje vyřešit snižováním chudoby a rozvojovými projekty. V posledních měsících však sklízí kritiku, protože vražd neubývá.

Mormoni v Mexiku

Jednou z těch posledních je masakr mormonské rodiny. Mormoni, kteří na severu Mexika žijí, patří k fundamentalistické odnoži církve, která se odtrhla od Církve Ježíše Krista Svatých posledních dnů poté, co zakázala polygamii. Tvoří komunitu čítající asi tři tisíce členů. Většina z nich se narodila v Mexiku a žili střídavě tam a v USA. Proto má také většina z nich dvojí občanství. Někteří z nich stále praktikují mnohoženství.

Už před deseti lety byl jeden z členů rodiny unesen, o něco později další dokonce zabit.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Microsoft chce expandovat do vesmíru, uzavře partnerství se SpaceX

Microsoft uzavře partnerství s firmou SpaceX, chce se svými cloudovými službami expandovat do vesmíru. Americká softwarová společnost o tom v úterý informovala na svém blogu.

Jmenované partnerství společnosti Microsoft umožní napojit její cloudové služby Azure na satelitní síť Starlink společnosti SpaceX. Získá tak náskok před cloudovými službami, jež nabízí společnost Amazon Jeffa Bezose, napsala agentura Reuters.

Společnost SpaceX je známá pro své znovupoužitelné vesmírné rakety a kabiny pro astronauty. Na oběžné dráze má nyní společnost založená Elonem Muskem přes 800 satelitů sítě Starlink, která má v budoucnu umožnit připojení k internetu kdekoli na Zemi. Musk doufá, že síť bude generovat zisk pro jeho další, meziplanetární cíle.

Zdroj: ČTK
před 21 minutami

Olympijský vítěz Krpálek kvůli covidu přijde o turnaj v Budapešti

Olympijský vítěz v judu Lukáš Krpálek měl před odjezdem na turnaj v Budapešti pozitivní test na koronavirus. Informoval o tom na svém facebookovém profilu. O první podnik kategorie Grand Slam po osmiměsíční pauze způsobené koronavirovou pandemií tak přijde.

Podobně jako při jiných mezinárodních sportovních akcích této doby jsou testy před startem povinné. Krpálek neprošel. "Testy před odjezdem u mě bohužel prokázaly že jsem pozitivní na covid," uvedl. Bylo mu to líto. "Tak moc jsem se těšil na své první závody, které mají být tento víkend v Budapešti," posteskl si.

Minulý týden se vzhledem k uzavřeným vnitřním sportovištím v Česku vydal na kemp do Polska do Zakopaného. Formu ale nebude teď moci prodat, protože kvůli nákaze musí do izolace. "Řídím se pokyny lékařů, abych byl fit na listopadové mistrovství Evropy v Praze," doplnil.

Evropský šampionát by se měl v Praze uskutečnit od 19. do 21. listopadu. Pořadatelé navzdory aktuální dramatické epidemiologické situaci v Česku v jeho konání doufají. "Zatím všechny naše přípravy pokračují tak, že se mistrovství Evropy v Praze uskuteční," uvedl v pondělí pro web iSport.cz předseda Českého svazu juda Jiří Dolejš.

V Budapešti by se při Krpálkově absenci mělo představit sedm českých reprezentantů, šest mužů a Renata Zachová.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Běloruské úřady zakročily proti kanálu Nexta, který informuje o protestech. Zařadily je na seznam extremistů

Běloruský soud rozhodl o zařazení informačního kanálu NEXTA-Live na sociální síti Telegram i jeho loga na seznam extremistických materiálů, informuje dnes agentura Belta s odvoláním na nejvyšší soud. Kanál, který na platformě Telegram podle agentury AFP sledují dva miliony lidí, vešel v poslední době do podvědomí především jako jeden z hlavních zdrojů informací o protirežimních protestech, které v Bělorusku vypukly po srpnových prezidentských volbách.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Rusko je připraveno zmrazit počet jaderných hlavic, USA to vítají

Rusko je připraveno na rok zmrazit počet svých jaderných hlavic, pokud Spojené státy učiní totéž. Uvedlo to v úterý ruské ministerstvo zahraničí. Mělo by jít o součást ročního prodloužení stávající vzájemné odzbrojovací dohody, jejíž platnost vyprší v únoru. Washington ruské vyjádření přivítal a hlásí ochotu okamžitě začít jednat o dokončení úmluvy.

Šéf Kremlu Vladimir Putin minulý týden navrhl Washingtonu alespoň o rok bez jakýchkoli podmínek platnou dohodu prodloužit. USA však takový návrh bez závazku zmrazit počet jaderných hlavic označily za nepřijatelný.

Úterní prohlášení ruského ministerstva zahraničí ohlašující změnu stanoviska podle světových tiskových agentur znovu posiluje šance na to, že platnost posledního rusko-amerického paktu o kontrole strategických jaderných zbraní příští rok neskončí. Krok naznačuje, že propast mezi pozicemi dvou stran se zmenšila, píše agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy