Z tajné akce Američanů je blamáž. Mexiko získalo zpět generála zatčeného kvůli drogám

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
19. 11. 2020 16:48
Mohlo jít o největší úspěšnou protidrogovou operaci několika desetiletí, ale je z ní spíš blamáž. Před měsícem otřásl Mexikem skandál - v USA zatkli bývalého ministra obrany, generála Salvadora Cienfuegose s pověstí hrdiny v boji proti organizovanému zločinu. Byla to tajná akce Spojených států a Mexiko rozčílila. A prezident si nyní vynutil navrácení generála domů bez podmínky, že bude souzen.
Mexický generál a bývalý ministr obrany Salvador Cienfuegos.
Mexický generál a bývalý ministr obrany Salvador Cienfuegos. | Foto: Reuters

V polovině října přiletělo na mezinárodní letiště v Los Angeles letadlo z Mexika a s ním i dvaasedmdesátiletý penzionovaný generál Salvador Cienfuegos se svou rodinou. Na západním pobřeží USA chtěl strávit dovolenou, hned po výstupu z letadla na něj ale čekali agenti Úřadu pro potírání drog (DEA).

Ještě před pár lety vůdčí postava boje proti mexickým drogovým kartelům si vyslechla obvinění z praní špinavých peněz a obchodu s drogami. Jeho zatčení bylo vyvrcholením několik let trvající tajné americké operace Kmotr. Američtí agenti pracovali na odhalení nejvyšších špiček mexické politiky, které za úplatky umožňovaly drogovým kartelům obchodovat s narkotiky.

Jenže tajně. Generál Cienfuegos zastával v letech 2012 až 2018 funkci ministra obrany. Ačkoliv Mexiko a Spojené státy dlouhodobě spolupracují na potírání drogových kartelů a obchodu s drogami, o této akci ale mexická vláda nevěděla. Cienfuegos přitom byl ve své době vůdčí postavou společné války proti drogám. Na rozdíl od zkorumpované policie mexická armáda pořádala hon na drogové krále a nejvýše postavené šéfy podsvětí. Mexická armáda byla pro Washington jediný důvěryhodný spojenec. 

"Máme spojenectví proti organizovanému zločinu, a proto pro nás, mexickou vládu, bylo nepochopitelné, že nás jako spojence nikdo neinformoval," vyjádřil rozhořčení nad tajnou akcí mexický ministr zahraničí Marcelo Ebrard. Mexická vláda teď zvažuje, jestli spolupráce s americkou DEA je pro ně tou správnou cestou. 

Mexiko dalo USA ultimátum

Americké vydání generála Cienfuega zpátky do Mexika byl překvapivý krok, který americká média připisují úspěchu mexické diplomacie. Prezidentovi Lópezi Obradorovi jeho kritici vyčítali, že v rámci spolupráce jde Spojeným státům příliš na ruku a neklade si podmínky. Zadržení bývalého ministra obrany bez vědomí vlády ale považuje za porušení suverenity země.

Podle informací amerického deníku New York Times dala mexická vláda Washingtonu ultimátum: buď generála propustí, nebo Mexiko zváží vypovězení agentů DEA ze země, a tím ohrozí dlouholetou spolupráci obou zemí na potírání organizovaného zločinu, díky níž už mnoho drogových bossů skončilo ve vězení.

"Není fér, že operují v Mexiku, dokonce se spojí s mexickými institucemi, a získávají tak informace, až dospějí k řešení, aniž by vůbec informovali mexickou vládu o tom, co vyšetřují," komentoval působení amerických agentů v Mexiku prezident Obrador. 

Operace Kmotr odkrývající korupci na vysokých pozicích v mexické politice probíhala zcela tajně, mexické úřady se o zatčení Cienfuega dozvěděly až po jeho zadržení. Akce vyvolala pozdvižení nejen tím, že byl zadržen tak vysoce postavený bývalý politik. Mexická vláda se cítila podvedená.

Zkorumpovaný generál

Teď Spojené státy pustily generála zpátky do Mexika, a dokonce stáhly všechna obvinění, tentokrát k nelibosti amerických senátorů a hlavně vyšetřovatelů, kteří na případu roky pracovali.

Zadržení Salvadora Cienfuegose byl přitom triumf americké DEA. V USA byl obviněn z praní špinavých peněz a pašování heroinu, kokainu, metamfetaminu a marihuany mezi roky 2015 a 2017, kdy působil jako ministr obrany. Pracovat měl pro kartel H-2, který je odnoží již zaniklého kartelu Beltrán Leyva, jež vznikl jako pobočka kartelu Sinaloa. Generál Cienfuegos měl mít v mexickém podsvětí přezdívku Kmotr (španělsky Padrino), odtud název tajné operace.

Vyšetřování začalo už v roce 2013, o něco později americké úřady odhalily postavu Kmotra, která se objevovala v nashromážděných odposleších a zprávách, které si členové kartelu vyměňovali. Kmotr, tehdejší ministr obrany, měl za úkol držet plánované vojenské operace mimo trasy, kudy kartel drogy pašoval, a naopak se zaměřit na potírání konkurence.

Video: Drogový magnát Prcek se objevil na vzácných záběrech

Po čtyřech letech se dostaly na veřejnost záběry jednoho z nejznámějších narkobaronů Joaquína Guzmána přezdívaného El Chapo (Prcek). | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy