Mexiko kvůli vlně násilí posílí policii v turistických oblastech

ČTK ČTK
31. 1. 2018 6:27
Mexický národní bezpečností komisař Renato Sales řekl, že bezpečnost bude posílena v turisticky vyhledávaných destinacích Cancún, Los Cabos, Manzanillo a Colima.
Cancún.
Cancún. | Foto: Isifa/Thinkstock

Mexiko - Bezpečnost v hlavních turisticky vyhledávaných mexických městech posílí 5000 policistů. Opatření je důsledkem několika násilných incidentů, které Mexikem otřásly v uplynulých dnech, včetně přestřelky ve městě La Paz ve státě Baja California Sur. S odkazem na úterní sdělení mexických úřadů o tom informovala agentura AP.

Mexický národní bezpečností komisař Renato Sales v rozhovoru pro mexickou televizi Televisa, řekl, že bezpečnost bude posílena v turisticky vyhledávaných destinacích Cancún, Los Cabos, Manzanillo a Colima.

Bezpečnostnímu kroku předcházela pondělí přestřelka mezi policií a ozbrojenci ve městě La Paz. Podle místních úřadů při incidentu nikdo nezemřel, ale pět lidí bylo zraněno a policie zkonfiskovala deset zbraní. Někteří ze zatčených jsou obviněni z vražd, prodeje drog a nelegálního držení zbraní.

Kriminalita v Baja California Sur byla dříve výrazně nižší, v současné chvíli tam ale připadá asi 69 vražd na 100.000 obyvatel. Úřady se proto pokoušejí najít způsob, jak dalšímu násilí zabránit.

Ministr pro cestovní ruch Enrique de la Madrid nedávno navrhl, aby bylo v turistických letoviscích povoleno užívat marihuanu, což by podle něj pomohlo snížit míru násilí. Krátce nato však od svého návrhu upustil s tím, že nešlo o oficiální doporučení.

Agentura AP nicméně podotýká, že v několika turistických letoviscích je opravdu problém s drogami. V úterý mexické úřady oznámily, že na pláži na ostrově Conzumel, který je oblíbenou destinací při okružních plavbách a nachází se nedaleko Cancúnu, objevily 25 jeden kilogram vážících cihel kokainu.

S násilím se potýká také jižní stát Guerrero. V jeho metropoli Chilpancingo v pondělí policie objevila dva zavražděné muže ve falešných policejních uniformách. V úterý v nedalekém městě Chilapa policie našla 15 tašek s ostatky nejméně sedmi lidí, včetně jedné ženy. V regionu jsou časté střety mezi znepřátelenými gangy.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Zeman i Babiš tento týden vystoupí s projevy v ČT

Prezident Miloš Zeman i premiér Andrej Babiš (ANO) tento týden vystoupí s projevy v České televizi. Televize o tom informovala v rámci změn ve svém programu. Babiš by měl promluvit ve čtvrtek ve 20:05, Zeman pak v neděli v poledne. Prezident vystoupil s projevem naposledy 19. března v televizi Prima. 

Další zprávy