Dovolená bez testu i očkování. Otevřené Mexiko dál vítá turisty, omikronu navzdory

Jan Hejl Jan Hejl
13. 1. 2022 13:14
Na konci loňského listopadu Spojené státy i evropské země začaly zakazovat lety z jihu Afriky kvůli šíření nové, nakažlivější koronavirové varianty. Explozi infekce se přesto neubránily a omikron navzdory přísným pravidlům už v některých zemích vytlačil dřívější kmeny viru. Takřka všechny státy také na hranicích vyžadují očkování nebo alespoň negativní test. S jednou významnou výjimkou.
Oblíbené letovisko Tulum v mexickém státě Quintana Roo.
Oblíbené letovisko Tulum v mexickém státě Quintana Roo. | Foto: Shutterstock.com

Mexiko po celou dobu pandemie volí opačný přístup. Zatímco jiné státy zavíraly hranice nebo zakazovaly kotvení výletních lodí, 130milionová země zůstala otevřená. A všechny návštěvníky vítá i dál. K cestě do Mexika není potřeba očkování ani test, stačí vyplnit vstupní formulář.

"Snad pro žádnou jinou zemi na světě nepředstavuje zpomalení šíření viru tak složitý kompromis," upozorňuje americký list The Washington Post. Desítky milionů chudých Mexičanů jsou závislé na obchodu a cestovním ruchu, jejich více než tři tisíce kilometrů dlouhé severní pomezí s USA je nejrušnější pozemní hranicí na planetě.

"Náklady na zavedení cestovních omezení jsou v porovnání s jejich účinností příliš vysoké," vysvětluje deníku Washington Post epidemiolog a architekt mexického boje s pandemií Hugo López-Gatell.

Mexiko má hranice otevřené natolik, že před silvestrem umožnilo v přístavu Guaymas zakotvit výletní lodi, na jejíž palubě mělo 28 členů posádky pozitivní test na covid-19. Turisté mohli po preventivní karanténě plavidlo i opustit. "Naše země prosazuje politiku solidarity a bratrství, stejně jako zásadu nediskriminovat jakéhokoliv člověka," zdůvodnila v prohlášení mexická vláda.

Do mexických letovisek na pobřeží Karibského moře nebo Tichého oceánu nyní proudí statisíce turistů, což se začíná výrazně projevovat také na počtu nakažených. Mexické státy Quintana Roo na poloostrově Yucatán či Baja California Sur, kde leží oblíbené pláže a památky, se potýkají s největším nárůstem počtu infikovaných od začátku pandemie. Vláda přesto svou politiku otevřených hranic hájí. 

Podle epidemiologa Lópeze-Gatella by zpřísnění opatření při vstupu do země bylo neefektivní. Turisté prý mohou předložit falešné certifikáty nebo v sobě mít infekci, kterou ještě test neodhalil. Rekordní čísla nakažených v důsledku šíření omikronu evidují také sousední Spojené státy i mnohé evropské země.

Omezení v hotelech

Češi míří do Mexika zejména do letovisek jako Cancún, Tulum nebo Playa del Carmen, nacházejících se ve státě Quintana Roo. Restrikce v zemi se řídí čtyřstupňovým semaforem (zelená, žlutá, oranžová a červená) a Quintana Roo i sousední stát Yucatán jsou nyní žluté, což obnáší například omezení kapacity hotelů nebo restaurací. Bary a diskotéky musí zůstat uzavřené.

Úřady i tak očekávají, že na oblíbené riviéře s písčitými plážemi nebo mayskými pyramidami přivítají až 1,5 milionu turistů za sezonu, což by vyrovnalo návštěvnost před začátkem pandemie.

Carlos Joaquín, guvernér státu Quintana Roo, vyzývá občany, aby se zodpovědně chránili. Na druhé straně ale zdůrazňuje nutnost ekonomické obnovy a význam cestovního ruchu. "Naše nemocnice jsou plné z dvanácti procent. Minulý týden to bylo sedm, což ukazuje na více infekcí a naznačuje, že se o sebe musíme lépe starat," prohlásil v úterý.

Šéf regionální vlády kvůli stále stoupajícímu počtu nakažených čelí kritice, že turismus nadřazuje nad zdraví místních. Zatímco hotelové resorty vítají statisíce zahraničních návštěvníků, školy jsou v tomto státě na východě Yucatánského poloostrova uzavřené. Joaquín však tvrdí, že s 96procentní proočkovaností dospělých v Quintana Roo bude současná covidová vlna jiná.

Nakažený prezident

Málo restriktivní přístup k pandemii má i centrální mexická vláda prezidenta Andrése Manuela Lópeze Obradora. Ten obyvatelům s příznaky koronaviru doporučuje, aby zůstali doma, užívali paracetamol a pokusili se vyhledat středisko, které by je otestovalo. 

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador.
Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador. | Foto: Reuters

Variantu omikron, která se rychle šíří nejen Mexikem, Obrador s poukazem na mírnější průběh označil za "malý covid" a uvedl, že hospitalizace a úmrtí se nezvyšují stejným tempem jako při předchozích vlnách. Experti namítají, že na takové závěry je ještě brzy.

"V těchto situacích musíte být připraveni na nejhorší možný scénář. Ačkoliv pro optimismus není prostor, politici tíhnou k tomu, být přehnaně optimističtí," reagoval na Obradorova slova mexický epidemiolog Samuel Ponce de León z univerzity v hlavním městě Mexico City.

Prezident zároveň v úterý oznámil, že se koronavirem sám nakazil, a to už podruhé. "I když mám mírné příznaky, zůstanu izolovaný, až do odvolání budu pracovat pouze z kanceláře a schůzky budu mít on-line," vysvětlil 68letý politik, který je potřetí očkovaný.

V Mexiku koronaviru oficiálně podlehlo přes 300 tisíc lidí, v zemi se ale málo testuje a odborníci odhadují, že obětí může být až 460 tisíc. Očkovaných je tu alespoň první dávkou bezmála 64 procent populace. Pacienti s koronavirem v Mexiku nyní tvoří asi třetinu všech hospitalizovaných. Vláda ujišťuje, že lůžek je v zemi dost a kapacita nemocnic zatím bez problémů stačí. Podle Mexického institutu sociálního zabezpečení bude pro případ nouze k dispozici dalších pět tisíc lůžek pro akutní případy covidu, přičemž počet lze v případě potřeby rozšířit. Úřady zároveň očekávají, že počet hospitalizovaných bude díky mírnějšímu omikronu nižší než v předchozích vlnách.

Video: Slavme odchod delty a příchod omikronu, říká biochemik Hostomský

Nárůst u omikronu vypadá hrozivě, ale nůžky mezi nakaženými a lidmi se skutečně vážným průběhem se rozevírají, míní biochemik Zdeněk Hostomský. | Video: Michael Rozsypal
 

Právě se děje

Další zprávy