Mexiko dopadlo šéfa nejbrutálnějšího kartelu v zemi

ČTK ČTK
Aktualizováno 4. 3. 2015 16:59
Omar Treviňo Morales se do čela kartelu Zetas dostal poté, co byl předloni zadržen jeho bratr.
Vláda už před lety vyhlásila drogovým kartelům válku. Zemřely při ní tisíce lidí.
Vláda už před lety vyhlásila drogovým kartelům válku. Zemřely při ní tisíce lidí. | Foto: Reuters

Mexiko City - Mexická policie oznámila, že zadržela šéfa brutálního drogového kartelu Zetas, který byl jedním z nejhledanějších zločinců v zemi.

Jednačtyřicetiletý Omar Treviňo Morales byl v Mexiku i v USA hledán v souvislosti s pašováním narkotik a dalšími zločiny.

Treviňo byl dopaden okolo čtvrté hodiny ranní místního času během rozsáhlé akce mexické federální policie a armády ve městě Monterrey v severovýchodním státě Nuevo León.

Do čela Zetas se dostal předloni poté, co byl zadržen jeho bratr Miguel Ángel.

V Mexiku byl hledán kvůli nelegálnímu držení zbraní patřících armádě, za informaci vedoucí k jeho dopadení vypsaly úřady odměnu 30 milionů pesos (48 milionů korun).

Spojené státy na něj vydaly zatykač kvůli pašování kokainu na americké území. Prsty má muž známý jako "Z-42" (jméno kartelu znamená v češtině název písmena "Z") údajně i ve vraždách či únosech.

Začátek úpadku?

Kartel Zetas vznikl v roce 2010 osamostatněním od zločinecké organizace Golfo, kterou založili bývalí elitní mexičtí vojáci po své dezerci od armády. Gang je považován za jeden z nejbrutálnějších v zemi a mezi jeho často uplatňované praktiky patří řezání hlav jeho obětem. Působí na severovýchodě země a vede boj s konkurenčním kartelem Sinaloa.

Mezi vůbec nejkrvavější činy připisované Zetas patří žhářský útok v kasinu v Monterrey, při němž v roce 2011 zahynulo 52 lidí. U téhož města o rok později našlo 49 těl bez hlav, patřících obětem téhož kartelu.

Podle mexických médií však pozice Zetas po smrti někdejšího vůdce Heriberta Lazcana a následném zadržení Treviňova bratra začala oslabovat a konec druhého z rodu Treviňů tento úpadek ještě posílí.

Mexické úřady po loňském zavraždění čtyř desítek studentů, které otřáslo popularitou prezidenta Enriqueho Peňi Nieta, přitvrdily boj proti organizovanému zločinu, což vedlo i k nedávnému zadržení několika předních drogových bossů. Treviňovo dopadení je druhým významným úspěchem policie během pěti dnů. Minulý týden skončil v rukou policie vůbec nejhledanější muž Mexika Servando Gómez, šéf dalšího z kartelů Templářští rytíři.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 minutou

Čínská centrální banka považuje veškeré kryptoměnové transakce za nezákonné

Čínská centrální banka označila všechny kryptoměnové transakce za nezákonné. Uvedla rovněž, že tyto transakce musí být zakázané. Informovala o tom v pátek agentura Bloomberg. Zpráva vedla k oslabení nejznámější kryptoměny bitcoin. Centrální banka považuje za nezákonné rovněž poskytování služeb zahraničních kryptoměnových burz v Číně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy