Mrtvá zóna velká jako Morava. Z Mexického zálivu se vytrácí život, letos rekordně

Jana Václavíková Jana Václavíková
29. 6. 2019 7:01
Každý rok od léta do zimy se moře u delty americké řeky Mississippi v Mexickém zálivu zbarví do zelena. Neznačí to nic dobrého, zelená barva znamená, že z oblasti vymizel veškerý mořský život. Podobná situace má nastat i letos, podle vědců je však možné, že se oblast rozšíří nejvíce v historii.
Mrtvá ryba. Ilustrační foto.
Mrtvá ryba. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Dočasný úbytek života v Mexickém zálivu se každý rok opakuje. Nejprve na jaře postihnou převážně zemědělské oblasti kolem řeky Mississippi silné deště, které spláchnou část půdy obohacené umělými hnojivy. S nimi se tak až do moře dostane dusík a fosfor obsažený v pesticidech.

Vinou těchto prvků se ve vodě daří řasám a sinicím, které ji zbarví do zelena. Množství fosforu v zálivu se přitom od roku 1950 zdvojnásobilo, v případě dusíku dokonce ztrojnásobilo.

Problém pak nastává ve chvíli, kdy řasy uhynou a klesnou na mořské dno. Při jejich rozpadu se totiž začne spotřebovávat velké množství kyslíku, který potom chybí mořským živočichům. Ti buď odplavou pryč, nebo v případě korálů či hub zahynou. Vznikne tzv. mrtvá zóna.

Její velikost se každý rok mění, průměrně mívá rozlohu 15 tisíc kilometrů čtverečních. Pokud se však vyplní předpovědi vědců z Louisianské státní univerzity, zóna se letos přiblíží rekordu. V červenci by měla dosáhnout 22 tisíc kilometrů čtverečních, což je zhruba podobná rozloha, jako má celá Morava.

Dosud nejvyšší čísla vědci naměřili před dvěma roky, a to jen o pár kilometrů čtverečních více, než očekávají letos.

"Myslíme, že (zóna) bude druhá největší, ale snadno může její rozloha tu minulou překonat," řekla americké stanici CNN mořská ekoložka Nancy Rabalaisová, která se tomuto problému věnuje už 34 let a vypočítala pravděpodobnou velikost letošní mrtvé zóny. "Když se podíváme na předpověď, není v tom až takový rozdíl. Bude to hodně velké," doplnila pro server zaměřený na životní prostředí Earther

Rybáři chudnou a lidé jsou bez pitné vody

Kromě hnojiv může za vznik mrtvé zóny i oteplování moří, protože teplejší voda udrží méně kyslíku. "Pokud se v regionu změní klima, lze očekávat, že se vše zhorší," upozornil v rozhovoru pro časopis The National Geographic David Scheurer, spoluautor studie.

Mrtvá zóna navíc neovlivňuje jen mořský život, ale také životy lidí obývajících pobřeží Mexického zálivu a břehy řeky Mississippi. Ti přicházejí o zdroj kvalitní pitné vody, jež bývá vinou odplavených hnojiv obohacena o dusík, který je podle CNN spojen se vznikem rakoviny. 

O živobytí zase přicházejí rybáři, kteří se dostávají do finančních potíží. Musí například platit více peněz za palivo, aby se s lodí dostali do vod, kam se mořský život přesunul. Vyšší náklady jim většinou nevynahradí ani úlovek, protože ryby a garnáti s nižším poměrem kyslíku dorůstají menších rozměrů.

Americký stát Louisiana, kudy Mississippi protéká, je přitom druhým největším dodavatelem mořských plodů na celý americký trh.

Mrtvé zóny po světě

Mexický záliv není jedinou vodní plochou, odkud se vytrácí kyslík. Podle rok staré zprávy, kterou cituje britský deník The Guardian, existuje v současnosti až čtyřikrát více mrtvých zón, než tomu bylo v roce 1950.

Na celém světě jich je přibližně pět set, největší je v Baltském moři. Zasažena jsou však i moře na severu Evropy, Jadran nebo pobřeží Chile, kde před třemi lety zemřelo podle Světového ekonomického fóra až 23 milionů lososů a další tisíce sardinek, mořských ptáků, savců a chobotnic. 

Podle Nancy Rabalaisové se navíc tohoto problému v budoucnu nezbavíme. "Jsem rozená optimistka, to se ale nevztahuje na počasí. Jde o dlouhodobý trend, který jen tak nezmizí," říká mořská ekoložka.

Video: Moře vyvrhlo na egyptské pobřeží mrtvou velrybu. Zemřela kvůli nedostatku planktonu

Moře vyvrhlo na egyptské pobřeží mrtvou velrybu. Zemřela kvůli nedostatku planktonu | Video: Asociated Press
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Michigan oficiálně potvrdil výsledek prezidentských voleb, Biden ve státě vyhrál s náskokem 154 tisíc hlasů

V americkém státě Michigan v pondělí oficiálně potvrdili výsledek prezidentských voleb. S náskokem 154.000 hlasů zde zvítězil demokratický kandidát Joe Biden, informovala dnes agentura AP. Velká americká média Bidena za vítěze v Michiganu označila už krátce po volbách ze 3. listopadu.

O takzvané certifikaci výsledku voleb rozhoduje v Michiganu komise, v níž zasedají dva demokraté a dva republikáni. Pro potvrzení výsledku dnes hlasovali tři její členové, jeden z republikánů se zdržel.

Agentura AP uvedla, že je oficiální vyhlášení výsledku prezidentských voleb v Michiganu, jednom z klíčových států pro vítězství, další ranou pro Donalda Trumpa. Současný prezident stále neuznal volební porážku a snaží se výsledek voleb zvrátit soudní cestou. Podle odhadů renomovaných amerických médií ale zvítězil v prezidentských volbách jasně bývalý viceprezident Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Polští odpůrci zákazu potratů znovu vyšli do ulic, byla zadržena fotografka

Polská policie v pondělí zadržela několik lidí, kteří ve Varšavě demonstrovali proti dalšímu zpřísnění restriktivního zákona o interrupcích. Mezi zadrženými byla i fotoreportérka, kterou policie později propustila. Informují o tom agentury a polská média.

Protestující na některých místech metropole blokovali dopravu, další demonstrovali před ministerstvem školství. Šéf resortu Przemyslaw Czarnek totiž podle nich pohrozil učitelům potrestáním za podporu demonstrací proti potratovému zákonu. Protestující před ministerstvem rozvinuli plakát s nápisem "Svobodné potraty, svobodné vzdělání" a požadovali ministrovu demisi. Někteří demonstrující se připoutali k bráně ministerstva, jedna žena se k ní podle agentury AP přilepila a policistům trvalo hodinu ji od brány oddělit. Poté ji odvezla sanitka.

Krátce po začátku protestu policie násilím odvedla některé lidi, včetně fotoreportérky Agaty Grzybowské, píše AP s tím, že je to poprvé, co polská policie během současných protestů proti zpřísnění potratového zákona zadržela novináře. Policie Grzybowskou později propustila. Podle agentury PAP si však před tím vyslechla obvinění z napadení policistů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pospíšil v polské lize skóroval, Přikryl nahrál na čtyři góly

Čeští fotbalisté Martin Pospíšil a Tomáš Přikryl se podíleli na všech pěti brankách Jagiellonie Bialystok, která v 10. kole polské ligy zvítězila nad Plockem 5:2 a rázně ukončila sérii tří porážek. Pospíšil dal čtvrtý gól domácího celku, Přikryl na zbývající čtyři přihrál.

Třikrát se po jeho asistencích střelecky prosadil chorvatský útočník Jakov Puljič, hosté v druhém poločase pouze snižovali. Kapitán týmu Pospíšil dal první gól v sezoně, střelcům v polské lize vládne s osmi brankami český reprezentant Tomáš Pekhart z vedoucí Legie Varšava

Polská fotbalová liga - 10. kolo:

Gliwice - Gdaňsk 2:0, Bialystok - Plock 5:2 (gól domácích Pospíšil).

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

EU nabídla Bidenovi obnovu úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady ho pozval na mimořádný summit do Bruselu

Vrcholní představitelé Evropské unie nabídli nově zvolenému prezidentovi Spojených států Joeovi Bidenovi obnovení úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady Charles Michel jej v telefonickém rozhovoru pozval na mimořádný summit s šéfy států a vlád evropské sedmadvacítky. Budoucí šéf Bílého domu také poprvé telefonoval i s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem.

"Během telefonátu předseda Michel navrhl obnovit silnou transatlantickou alianci založenou na společných zájmech a sdílených hodnotách," stojí v prohlášení, které vydal úřad předsedy Evropské rady. Michel podle něj přivítal Bidenovu oddanost americkým spojencům a podporu evropské spolupráce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy