Vztahy na bodu mrazu. Mexický prezident zrušil setkání s Trumpem kvůli sporu o financování zdi

ČTK ČTK
Aktualizováno 26. 1. 2017 20:50
Mexický prezident Enrique Peňa Nieto ve čtvrtek zrušil schůzku s prezidentem USA Donaldem Trumpem. Reagoval tak na Trumpa, který mu přes Twitter vzkázal, že v případě, že Mexiko zeď nezaplatí, neměl by Nieto do Washingtonu jezdit. K odvolání prezidentské návštěvy vyzval i šéf opoziční levice Andrés Manuel López Obrador, který je podle průzkumů favoritem prezidentských voleb plánovaných na příští rok.
Mexický prezident Enrique Peňa Nieto.
Mexický prezident Enrique Peňa Nieto. | Foto: Reuters

Mexiko - Mexický prezident Enrique Peňa Nieto ve čtvrtek zrušil svou návštěvu USA, kde se měl příští týden sejít s novým americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Mexičan to oznámil novinářům s tím, že o kroku již informoval Trumpa. Důvodem je spor kolem stavby zdi na hranici obou zemí, kterou ve středu šéf Bílého domu nařídil exekutivním příkazem.

Peňa Nieto stavbu zdi opakovaně odsoudil a kategoricky vyloučil, že by se Mexiko jakkoli podílelo na jejím financování, jak požaduje americký prezident. Trump ve čtvrtek na Twitteru uvedl, že pokud Mexiko zeď nezaplatí, neměl by jeho prezident do Washingtonu jezdit.

"Dnes ráno jsme informovali Bílý dům, že se nezúčastním setkání s prezidentem USA plánovaného na příští týden," uvedl mexický lídr na Twitteru. Peňa Nieto dodal, že Mexiko je bez ohledu na spor o zeď připraveno spolupracovat s USA na dohodách, které by přinesly prospěch oběma státům.

Donald Trump potvrdil, že se setkání neuskuteční. Rozhodnutí o zrušení schůzky je podle něho dohodou obou hlav států. Jednání by podle nového amerického prezidenta byla bezpředmětná, pokud Mexiko trvá na svém nesouhlasu s výstavbou pohraniční zdi. "Dokud nebude Mexiko přistupovat ke Spojeným státům férově, s respektem, bude tato schůzka neplodná. A já se chci vydat jiným směrem," uvedl Trump.

V Mexiku se proti Trumpově výzvě k zaplacení stavby hraniční bariéry vzedmula vlna negativních reakcí od všech klíčových politických stran. K odvolání prezidentské návštěvy vyzval i šéf opoziční levice Andrés Manuel López Obrador, který je podle průzkumů favoritem prezidentských voleb plánovaných na příští rok.

Trump ve čtvrtek během projevu před republikánskými poslanci Kongresu rovněž zopakoval, že vyváže USA ze severoamerické obchodní dohody NAFTA, která podle něho poškozuje americké zájmy. Mexiko se díky ní podle nového šéfa Bílého domu těší přílišným ekonomickým výhodám. Trump proto prohlásil, že USA od této smlouvy odstoupí stejně jako od transpacifické dohody TTP a nahradí je řadou bilaterálních obchodních smluv. "Věřte mi, budeme mít spoustu obchodních dohod. A jestli s námi nebude ta která země jednat férově, pošleme jí třicetidenní výpověď," řekl.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 44 minutami

Bývalý prezident Václav Klaus byl opět hospitalizován. Vrátil se kvůli doléčení předchozích potíží

Zdroj: ČTK
Další zprávy