Mexický prezident přiznal překvapivě skromný majetek i příjmy

ČTK ČTK
Aktualizováno 4. 1. 2019 22:34
Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador, který do úřadu nastoupil loni v prosinci, zveřejnil majetkové přiznání, které ukazuje jeho relativně nízké příjmy i překvapivě malý majetek. Podle agentury AP hlava mexického státu vydělá ročně méně než jeho manželka.
Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador
Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador | Foto: Reuters

López Obrador už po dvou týdnech v úřadu vrátil do státního rozpočtu téměř 30 procent ze svého prvního platu. Svůj roční příjem si pak oproti svému předchůdci snížil skoro o polovinu a pobírat tak bude zhruba 65 000 dolarů (přibližně 1,4 milionu korun). Jeho žena a spisovatelka Beatriz Gutiérrezová Müllerová si přitom podle dostupných údajů za rok vydělá asi 72 000 dolarů (zhruba 1,6 milionu korun).

"Peníze mě nikdy nezajímaly, bojuji za ideály," prohlásil prezident, který mimo jiné tvrdí, že nikdy nevlastnil kreditní kartu.

Podle bankovních účtů činí úspory Lópeze Obradora 23 000 dolarů. Jeho žena má přitom našetřeno trojnásobně více. Z dokumentů, které prezident zveřejnil, dále vyplývá, že vlastní majetek v celkové hodnotě 250 000 dolarů (asi 5,6 milionu korun).

Prezident nyní vyzval i další vládní úředníky, aby zveřejnili své majetkové přiznání.

López Obrador je první levicovou hlavou Mexika za několik desetiletí a od svého nástupu přijal řadu úsporných opatření. Jako prezident se chce vyhnout všem symbolům luxusu, mimo jiné nebydlí jako jeho předchůdci v předchozích více než 80 letech v prezidentské rezidenci Los Pinos v mexické metropoli. Úřaduje ze sídla vlády a žije nadále ve svém domě v hlavním městě.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Junosť Minsk obhájil titul v běloruské hokejové lize

Hokejisté týmu Junosť Minsk obhájili titul v běloruské lize a získali právo účasti v nadcházejícím ročníku Ligy mistrů. V pátém finále zdolali doma Salihorsk 3:2 v prodloužení a ovládli sérii 4:1 na zápasy. Běloruská liga jako jediná z hokejových soutěží pokračovala i při současné pandemii koronaviru.

O zisku devátého titulu v historii pro Junosť rozhodl v čase 67:54 obránce Vladislav Jerjomenko. Obhájce titulu tak navázal na triumfy i z let 2004 až 2006, 2009 až 2011 a 2016. Junosť zaplnila poslední volné místo v Lize mistrů po ročník 2020/21, kde budou startovat i tři české kluby - Liberec, Třinec a Sparta.

Přehled účastníků hokejové Ligy mistrů pro ročník 2020/21:

Frölunda, Lulea, Färjestad, Rögle, Skelleftea (všechny Švédsko), Curych, Zug, Davos, Ženeva, Biel-Bienne (všechny Švýcarsko), Kärpät Oulu, Lukko Rauma, Tappara Tampere, Ilves Tampere (všechny Finsko), EHC Mnichov, Mannheim, Straubing, Eisbären Berlín (všechny Německo), Bílí Tygři Liberec, Oceláři Třinec, Sparta Praha (všechny ČR), Salcburk, Bolzano, Vídeň (všechny EBEL), Aalborg (Dánsko), Banská Bystrica (Slovensko), Cardiff (Velká Británie), Grenoble (Francie), Stavanger (Norsko), Tychy (Polsko), Junosť Minsk (Bělorusko), SönderjyskE (vítěz Kontinentálního poháru).

Zdroj: ČTK
Další zprávy