Mexický prezident přiznal překvapivě skromný majetek i příjmy

ČTK ČTK
Aktualizováno 4. 1. 2019 22:34
Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador, který do úřadu nastoupil loni v prosinci, zveřejnil majetkové přiznání, které ukazuje jeho relativně nízké příjmy i překvapivě malý majetek. Podle agentury AP hlava mexického státu vydělá ročně méně než jeho manželka.
Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador
Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador | Foto: Reuters

López Obrador už po dvou týdnech v úřadu vrátil do státního rozpočtu téměř 30 procent ze svého prvního platu. Svůj roční příjem si pak oproti svému předchůdci snížil skoro o polovinu a pobírat tak bude zhruba 65 000 dolarů (přibližně 1,4 milionu korun). Jeho žena a spisovatelka Beatriz Gutiérrezová Müllerová si přitom podle dostupných údajů za rok vydělá asi 72 000 dolarů (zhruba 1,6 milionu korun).

"Peníze mě nikdy nezajímaly, bojuji za ideály," prohlásil prezident, který mimo jiné tvrdí, že nikdy nevlastnil kreditní kartu.

Podle bankovních účtů činí úspory Lópeze Obradora 23 000 dolarů. Jeho žena má přitom našetřeno trojnásobně více. Z dokumentů, které prezident zveřejnil, dále vyplývá, že vlastní majetek v celkové hodnotě 250 000 dolarů (asi 5,6 milionu korun).

Prezident nyní vyzval i další vládní úředníky, aby zveřejnili své majetkové přiznání.

López Obrador je první levicovou hlavou Mexika za několik desetiletí a od svého nástupu přijal řadu úsporných opatření. Jako prezident se chce vyhnout všem symbolům luxusu, mimo jiné nebydlí jako jeho předchůdci v předchozích více než 80 letech v prezidentské rezidenci Los Pinos v mexické metropoli. Úřaduje ze sídla vlády a žije nadále ve svém domě v hlavním městě.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Slovenská opozice se nedohodla na velké koalici

Slovenské opoziční strany se ve čtvrtek nedokázaly dohodnout na vytvoření velké koalice, takzvaného "bloku změny", ve kterém by společně šly do parlamentních voleb v únoru příštího roku. Zkomplikovaly si tak podle agentury Reuters svůj cíl, že vystřídají vládní koalici tří stran vedenou levicovou stranou Směr, která dominuje slovenské politice v poslední dekádě.

Podpora Směru u voličů klesla po loňské vraždě investigativního novináře a jeho snoubenky, která vyvolala masové protesty proti korupci. Dlouholetý premiér Robert Fico se musel vzdát funkce v čele vlády, ale jeho koalice přežila. Vládu vede Peter Pellegrini, kterého si Fico vybral, a Směr je opět pokládán za favorita voleb.

Reuters poznamenal, že opozice v boji proti zkorumpovanému systému dosáhla obrovského úspěchu vítězstvím liberální právničky Zuzany Čaputové v loňských prezidentských volbách. Ale není jisté, zda tento úspěch dokáže zopakovat i v parlamentních volbách.

Zdroj: ČTK
Další zprávy