Mexický ministr byl odvolán kvůli schůzce s Trumpem, teď se vrací jako nový šéf diplomacie

ČTK ČTK
4. 1. 2017 20:58
Luis Videgaray byl v září odvolán z postu ministra financí kvůli zorganizování schůzky s Donaldem Trumpem. Dva týdny před Trumpovou inaugurací se blízký spojenec mexického prezidenta Enriquea Peni Nieta vrací do vlády jako nový šéf diplomacie. Osmačtyřicetiletý Videgaray střídá ve funkci Claudii Ruizovou Massieuovou.
Mexický ministr zahraničí Luis Videgaray si podává ruku s prezidentem Enriquem Peňou Nietem
Mexický ministr zahraničí Luis Videgaray si podává ruku s prezidentem Enriquem Peňou Nietem | Foto: Reuters

Mexiko - Mexický prezident Enrique Peňa Nieto ve středu jmenoval novým ministrem zahraničí svého blízkého spojence Luise Videgaraye, jehož v září odvolal z funkce ministra financí po zorganizování schůzky s Donaldem Trumpem. Osmačtyřicetiletý Videgaray střídá ve funkci Claudii Ruizovou Massieuovou, která podle televize CNN podala demisi.

Změna ve vedení mexického ministerstva zahraničí přichází krátce před nástupem Trumpa do úřadu prezidenta Spojených států. Trump ve své předvolební kampani pronesl řadu urážlivých výroků na adresu Mexičanů. Prohlásil mimo jiné, že na mexicko-americké hranici postaví zeď, jejíž výstavbu zaplatí Mexiko. Řekl rovněž, že deportuje miliony ilegálních migrantů, kteří podle něj do USA přinesli kriminalitu a sebrali Američanům práci.

Urovnat situaci se pokusil v září právě Videgaray, který zorganizoval Trumpovu návštěvu v Mexiku. Na společné tiskové konferenci ale prostořeký miliardář po boku prezidenta Nieta prohlásil, že se oba shodli na tom, že USA mají právo postavit na hranici s Mexikem zeď a že z Peňovy země proudí na sever ilegální imigranti a drogy. Kvůli tomu se pak na adresu mexického prezidenta snesla vlna kritiky a výsměchu a Nieto ministra financí odvolal.

Ruizová Massieuová byla šéfkou mexické diplomacie od srpna 2015. Po vítězství Trumpa ve volbách prohlásila, že se Mexiko nechystá platit ani budovat mezi oběma zeměmi zeď a že bude nadále prosazovat volný obchod. Trump se totiž v předvolební kampani vyjadřoval kriticky i k Severoamerické dohodě o volném obchodu (NAFTA) mezi USA, Kanadou a Mexikem, která podle něj připravila Američany o práci a je prý výhodnější pro Mexiko než pro USA.

Možné vyhošťování Mexičanů, kteří nyní žijí v USA, se Ruizová Massieuová snažila do budoucna omezit změnou konzulárního systému, na níž její úřad od loňského podzimu pracoval. Změna měla být hotova do roka. V této souvislosti také ministryně koordinovala spolupráci se šéfy diplomacií Guatemaly, Salvadoru a Hondurasu.

Někdejší šéf Nietovy prezidentské kampaně Videgaray má podle dnešního prohlášení prezidenta pracovat na tom, aby Mexiko "pokračovalo v pozitivní vůdčí roli v regionu".

 

Právě se děje

Další zprávy