Mexický ministr byl odvolán kvůli schůzce s Trumpem, teď se vrací jako nový šéf diplomacie

ČTK ČTK
4. 1. 2017 20:58
Luis Videgaray byl v září odvolán z postu ministra financí kvůli zorganizování schůzky s Donaldem Trumpem. Dva týdny před Trumpovou inaugurací se blízký spojenec mexického prezidenta Enriquea Peni Nieta vrací do vlády jako nový šéf diplomacie. Osmačtyřicetiletý Videgaray střídá ve funkci Claudii Ruizovou Massieuovou.
Mexický ministr zahraničí Luis Videgaray si podává ruku s prezidentem Enriquem Peňou Nietem
Mexický ministr zahraničí Luis Videgaray si podává ruku s prezidentem Enriquem Peňou Nietem | Foto: Reuters

Mexiko - Mexický prezident Enrique Peňa Nieto ve středu jmenoval novým ministrem zahraničí svého blízkého spojence Luise Videgaraye, jehož v září odvolal z funkce ministra financí po zorganizování schůzky s Donaldem Trumpem. Osmačtyřicetiletý Videgaray střídá ve funkci Claudii Ruizovou Massieuovou, která podle televize CNN podala demisi.

Změna ve vedení mexického ministerstva zahraničí přichází krátce před nástupem Trumpa do úřadu prezidenta Spojených států. Trump ve své předvolební kampani pronesl řadu urážlivých výroků na adresu Mexičanů. Prohlásil mimo jiné, že na mexicko-americké hranici postaví zeď, jejíž výstavbu zaplatí Mexiko. Řekl rovněž, že deportuje miliony ilegálních migrantů, kteří podle něj do USA přinesli kriminalitu a sebrali Američanům práci.

Urovnat situaci se pokusil v září právě Videgaray, který zorganizoval Trumpovu návštěvu v Mexiku. Na společné tiskové konferenci ale prostořeký miliardář po boku prezidenta Nieta prohlásil, že se oba shodli na tom, že USA mají právo postavit na hranici s Mexikem zeď a že z Peňovy země proudí na sever ilegální imigranti a drogy. Kvůli tomu se pak na adresu mexického prezidenta snesla vlna kritiky a výsměchu a Nieto ministra financí odvolal.

Ruizová Massieuová byla šéfkou mexické diplomacie od srpna 2015. Po vítězství Trumpa ve volbách prohlásila, že se Mexiko nechystá platit ani budovat mezi oběma zeměmi zeď a že bude nadále prosazovat volný obchod. Trump se totiž v předvolební kampani vyjadřoval kriticky i k Severoamerické dohodě o volném obchodu (NAFTA) mezi USA, Kanadou a Mexikem, která podle něj připravila Američany o práci a je prý výhodnější pro Mexiko než pro USA.

Možné vyhošťování Mexičanů, kteří nyní žijí v USA, se Ruizová Massieuová snažila do budoucna omezit změnou konzulárního systému, na níž její úřad od loňského podzimu pracoval. Změna měla být hotova do roka. V této souvislosti také ministryně koordinovala spolupráci se šéfy diplomacií Guatemaly, Salvadoru a Hondurasu.

Někdejší šéf Nietovy prezidentské kampaně Videgaray má podle dnešního prohlášení prezidenta pracovat na tom, aby Mexiko "pokračovalo v pozitivní vůdčí roli v regionu".

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 29 minutami

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Nesrovnalosti i "atmosféra strachu", kritizuje volby v Rusku Evropská unie

Evropská unie v pondělí odsoudila "atmosféru zastrašování" v souvislosti s parlamentními volbami v Rusku a poukázala na četné nesrovnalosti při hlasování, na které upozorňovali nezávislí pozorovatelé. Polsko zase označilo za protiprávní skutečnost, že do ruské Státní dumy mohli volit i lidé z východní Ukrajiny, což zkritizovala také EU. Podle Británie průběh voleb, po nichž si dvoutřetinovou ústavní většinu v dolní komoře ruského parlamentu udrží vládní strana Jednotné Rusko, svědčí o vážném omezování demokratických svobod v Rusku.

"To, co jsme viděli před volbami, byla atmosféra zastrašování všech nezávislých kritických hlasů," řekl na tiskovém brífinku mluvčí šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella. "Nebyli u toho žádní nezávislí mezinárodní pozorovatelé, takže je velmi obtížné zjistit, jak volby skutečně dopadly," dodal mluvčí Peter Stano. Od místních nezávislých pozorovatelů však má EU podle Stana indicie svědčící o "četných nesrovnalostech" při hlasování. Borrell se má podle něj tento týden sejít s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem na okraj zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy