Mexický drogový boss "Prcek" opět uprchl z vězení. Tunelem

ČTK ČTK
Aktualizováno 12. 7. 2015 18:17
Joaquínu Guzmánovi se útěk z vězení zdařil už v roce 2001 a mexické úřady ho znovu dopadly až o 13 let později.
Foto: Reuters

Mexiko - Mexický drogový boss Joaquín Guzmán přezdívaný "El Chapo" - Prcek - uprchl z věznice s nejpřísnějším stupněm ostrahy. Podařilo se mu to díky více než 1,5 kilometru dlouhému důmyslně vybudovanému tunelu, který vedl z jeho cely do opravované budovy stojící mimo prostory nápravného zařízení, uvedly podle agentur místní úřady.

Guzmánovi se útěk z vězení zdařil už v roce 2001 a mexické úřady ho znovu dopadly až o 13 let později.

V tunelu, který posloužil Guzmánovi k cestě na svobodu, byla vybudovaná ventilace a schody. Policisté také našli motocykl, který byl používaný k odvážení zeminy, řekl na dnešní tiskové konferenci šéf mexického úřadu pro bezpečnost Monte Alejando Rubido.

V souvislosti s Guzmánovým útěkem policie k výslechu do metropole Mexika převezla 18 zaměstnanců z různých částí věznice Altiplano. Ta leží asi 90 kilometrů na západ od hlavního města Mexika a je považována za největší a nejpřísněji střežené zařízení tohoto druhu v zemi. Za jejími mřížemi sedí například šéf drogového kartelu Zetas Miguel Ángel Treviňo.

Ihned poté, co vyšlo najevo, že "El Chapo" uprchl, zahájily bezpečnostní síly rozsáhlou pátrací operaci a mimo jiné pozastavily všechny lety z letiště ve městě Toluca nedaleko věznice Altiplano. Zatím není jasné, jak se podařilo útěk zorganizovat, naposledy prý byl Guzmán viděn ve vězeňské sprše. To, že není ve své cele, zjistili strážci při rutinní kontrole.

Útěk je ostudou pro vládu prezidenta Enriqua Peni Nieta, která získávala body za svůj nekompromisní postup vůči drogovým bossům. Od konce roku 2012, kdy je vláda u moci, mexická policie zabila nebo chytla šest z nich, včetně samotného Guzmána.

Útěk v dodávce

Šéf nechvalně proslulého drogového kartelu ze Sinaloy byl zatčen už v roce 1993 v Guatemale, ale v roce 2001 se mu podařilo utéct z přísně střeženého vězení v Mexiku v dodávce vozící prádlo z prádelny. Mexické úřady ho znovu dopadly až loni v únoru.

Majetek asi sedmapadesátiletého Guzmána, který se řadí mezi nejmocnější drogové šéfy na světě, v roce 2009 vyčíslil magazín Forbes na více než miliardu dolarů a zařadil ho tehdy na seznam nejbohatších lidí na světě. Spojené státy na něj kvůli obchodu s drogami a organizovanému zločinu vydaly zatykač. Guzmánova přezdívka "Prcek" souvisí s tím, že měří jen 168 centimetrů. O jeho bouřlivém životě koluje mnoho legend, stal se inspirací pro romány i písně, píše agentura DPA.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Skokani Polášek a Sakala postoupili na SP ve Wisle z kvalifikace

Pouze dvojice českých reprezentantů Viktor Polášek a Filip Sakala uspěla v kvalifikaci na nedělní závod Světového poháru ve skocích na lyžích ve Wisle. Roman Koudelka a Vojtěch Štursa na postup do úvodní individuální soutěže sezony nedosáhli.

Polášek skočil v kvalifikaci 114 metrů a obsadil 38. místo, Sakala zapsal o metr a půl méně a postoupil z 42. příčky. Koudelka, který vstupuje do 14. sezony v SP, doletěl po snížení nájezdu na 101 metrů. Dlouholetou českou jedničku dělily od postupové padesátky na 54. místě necelé dva body. Štursa obsadil s výkonem 104 metrů 61. příčku.

Nejdelší skok kvalifikace 133 metrů předvedl ze sníženého nájezdu Němec Karl Geiger. Obhájce velkého křišťálového glóbu za prvenství v SP Japonec Rjoju Kobajaši postoupil jako čtvrtý.

Sezonu v Polsku zahájí sobotní závod družstev.

Zdroj: ČTK
Další zprávy