Mexická vláda brání vyšetřování zmizení 43 studentů. Kartelu je předali policisté

ČTK ČTK
25. 4. 2016 9:08
V kauze zmizení čtyřicítky studentů v Mexiku experti obvinili vládu ze zdržování vyšetřování případu. Kauza pohřešovaných studentů je v Mexiku ostře sledovaná, neboť do zmizení byla zapletena policie. Ta měla mladíky předat gangsterům z drogového kartelu. Ti je nejspíše zavraždili, jejich těla se ale nenašla. Tento měsíc Národní komise pro lidská práva také oznámila, že do případu nebylo zapleteno jen několik místních zkorumpovaných policistů, ale také dva federální policisté.
Do případu je zapletena také federální policie. (Ilustrační foto)
Do případu je zapletena také federální policie. (Ilustrační foto) | Foto: Reuters

Mexiko - Skupina mezinárodních expertů, kteří vyšetřují zmizení čtyřicítky mexických studentů z roku 2014, v neděli obvinila mexickou vládu ze zdržování vyšetřování případu. Informoval o tom server BBC.

Kauza pohřešovaných studentů je v Mexiku ostře sledovaná, neboť do zmizení byla zapletena policie.

Mexické úřady již dříve obvinily několik místních policistů z toho, že mladíky v září 2014 po zadržení ve městě Iguala předali gangsterům z drogového kartelu. Ti je zřejmě zavraždili, zatím se ale našla jen těla dvou z nich. Důvodem měly být údajné nekalé praktiky tamního starosty Josého Luise Abarky a jeho rodiny.

Rodiny a blízcí obětí vždy pochybovali o pravdivosti oficiální verze dosavadního vyšetřování a žádali i formou pouličních protestů, aby byl případ vyšetřen znovu. Kauza také v zemi vyvolala vlnu protestů proti korupci a násilí.

Podle nyní zveřejněné zprávy nezávislé skupiny expertů, kterou vyslala Meziamerická komise pro lidská práva (IACHR), vláda záměrně blokuje práci vyšetřovatelů, aby nevyšla najevo pravda. Úřad generálního prokurátora údajně expertům nedovolil znovu vyslechnout svědky. Někteří z nich prý byli mučeni, jiní upláceni. Vyšetřovatelé údajně také nesledovali stopy, na které je experti navedli.

Podle zástupkyně Amnesty International Eriky Guevarové-Rosaové není pochyb o tom, že se mexická vláda všemi možnými prostředky snaží vyšetřování zamést pod koberec.

Na nedělní zveřejnění zprávy expertů reagoval mexický prezident Enrique Peňa Nieto, podle něhož úřady její závěry prošetří.

Tento měsíc Národní komise pro lidská práva (CNDH) také oznámila, že do případu nebylo zapleteno jen několik místních zkorumpovaných policistů, ale také dva federální policisté.

 

Právě se děje

Další zprávy