Pivo jen tak teplé, jako je vzduch. Nápad zakázat studené pivo pobouřil Mexičany

ČTK ČTK
3. 5. 2019 8:13
Poslankyně zákonodárného sboru mexické metropole navrhla zakázat v hlavním městě Mexika prodej studeného piva. Od tohoto opatření si slibuje omezení pití alkoholu na veřejnosti i snížení prodeje alkoholických nápojů nezletilým. Informoval o tom britský list The Guardian. Návrh poslankyně vyvolal na sociálních sítích pobouřené i posměšné reakce.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Poslankyně María de Lourdesová navrhuje zakázat v obchodech v mexické metropoli prodej piva a jiných nápojů s obsahem alkoholu menším než sedm procent, pokud budou mít nižší teplotu, než je teplota okolí.

Obchody by také měly vyvěsit cedule varující zákazníky před vysokými pokutami za pití alkoholu na veřejnosti.

Řada Mexičanů považuje návrh, kvůli němuž by si museli kupovat teplé pivo, za směšný, zejména vzhledem k místním vysokým teplotám. V hlavním městě je zvykem koupit si větší lahev piva, označenou jako "rodinné balení", a její obsah konzumovat rovnou na ulici z plastových kelímků.

Na Twitteru vyvolal návrh diskusi pod heslem Nesahejte nám na naše pivo. "Je neuvěřitelné, že naši politici přichází s tolika hloupostmi, aniž by předtím vyřešili opravdové a vážné problémy v hlavním městě a v celém Mexiku," napsal jeden z uživatelů.

Co třeba zvýšit daň?

"Pokud chtějí lidi odradit od pití alkoholu, nebylo by lepší zvýšit příslušnou daň?" ptá se na Twitteru jiný uživatel.

Podle podporovatelů návrhu na sociální síti je Mexiko zaplavené laciným alkoholem. Samoobsluhy prodávají tvrdý alkohol pochybné kvality za velice nízké ceny. Podle mexického úřadu pro ochranu spotřebitelů je přitom 45 procent prodávaných lahví naředěných.

Pití na veřejnosti je v mexické metropoli ale opravdu problém. Výzkum z roku 2018 ukázal, že 75,8 procenta obyvatel hlavního města Mexika považuje konzumaci alkoholu na ulici za hlavní příčinu kriminálního a nespolečenského chování v jejich čtvrti.

 

Právě se děje

Další zprávy