Mexická policie zastřelila 22 lidí, vraždy chtěla zamaskovat jako souboj s gangem

ČTK ČTK
19. 8. 2016 10:23
Mexičtí policisté loni v květnu svévolně zabili 22 lidí a pokusili se událost zamaskovat jako souboj se zločineckým gangem. Ochránci lidských práv mexickou policii dlouhodobě kritizují za její postup v boji proti drogovým kartelům a dalším zločineckým skupinám.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Mexiko – Podle předsedy mexické Národní komise pro lidská práva (CNDH) Luise Péreze policisté zastřelili 22 lidí a následně k jejich tělům rozmístili zbraně, aby vyvolali dojem, že došlo k přestřelce. Pochybnosti podle Péreze panují i o smrti dalších 15 osob.

"Vyšetřování potvrdilo skutečnosti, které ukazují na závažné porušení lidských práv, jichž se dopustili příslušníci federální policie," uvedl Pérez.

Policie výtky ze strany ochránců lidských práv odmítla. Podle bezpečnostních sil bylo využití zbraní proti zabitým lidem nezbytné a zcela přiměřené situaci.

Podle ochránců lidských práv postupují bezpečnostní složky příliš tvrdě v boji proti drogovým kartelům a dalším zločineckým skupinám a nedodržují lidská práva. Konflikt mezi bezpečnostními silami a kartely už si v Mexiku podle agentury Reuters vyžádal přes 100 000 životů.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Lesy ČR smějí kvůli kůrovci kácet v Boubínském pralese

Státní podnik Lesy České republiky dostal podle ekologického Hnutí Duha od CHKO Šumava výjimku pro kácení na většině území v jihočeské národní přírodní rezervaci Boubínský prales. Lesy ČR žádaly o výjimku kvůli kácení dřeva napadeného kůrovcem. Hnutí Duha s udělením výjimky nesouhlasí a jako účastník řízení se proti němu hodlá odvolat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy