Mexická jízda taxíkem je ruskou ruletou

Greg Brosnan
20. 9. 2006 0:00
Mexiko City (Od zpravodaje agentury Reuters) - Únosy jsou v Mexiku na denním pořádku. Vše probíhá rychle, zloději jsou profesionálové.
Jízda taxíkem v Mexiku může být ruskou ruletou. Únosy jsou velkým problémem v celé zemi.
Jízda taxíkem v Mexiku může být ruskou ruletou. Únosy jsou velkým problémem v celé zemi. | Foto: Reuters

"Je mi to opravdu líto, ale tohle je moje práce," řekl muž když stíral z mé kreditní karty své otisky prstů.

Podstrčil mi jí zpět pod stolem v přeplněné příměstské restauraci, kde nás spolu s mexickým přítelem asi půl hodiny držel jako rukojmí. Nám však ta půlhodina připadala jako celá věčnost.

Jeho společník nás hlídal, zatímco on vybral z nedalekého bankomatu asi 1000 dolarů. Použil PIN, který jsem mu dal.

Potom se zvedli a v poklidu odešli z restaurace. Ještě předtím nám však řekli, abychom si objednali ještě jedno pivo a počkali nejméně deset minut než odejdeme. Mnoho členů jejich gangu nás má neustále na očích.

Restaurace na rohu ulice, kde jsme byli drženi jako rukojmí
Restaurace na rohu ulice, kde jsme byli drženi jako rukojmí | Foto: Reuters

Expresní únosy

Dva dny po příjezdu z New Yorku, abych si jako ekonomický reportér Reuters vyzvedl v Mexiko City poštu, jsem měl tu čest na vlastní kůži okusit jednu z nejodpornějších a nejrychleji se rozrůstajících příkladů mexické šedé ekonomiky - "expresního únosu".

Ještě nikdy jsem nebyl oloupen, a to ani když jsem dělal zpravodaje v Guatemale, nebo, když jsem na krátký čas žil v brazilských chudinských čtvrtích.

V New Yorku, kde jsem se zabýval latinskoamerickým obchodem se mně tři útočníci pokusili oloupit v domě, kde jsem měl byt. Když jsem však začal volat o pomoc, utekli.

Jedete taxíkem, ten z ničeho nic zpomalí a střelec Vám zahradí cestu.
Jedete taxíkem, ten z ničeho nic zpomalí a střelec Vám zahradí cestu. | Foto: Reuters

Jízda taxíkem jako ruská ruleta

Expresní únosy se staly v Mexiku tak běžnou záležitostí , že jenom vzít si taxi, které zloději často využívají k únosům, je jako hrát ruskou ruletu. Mnoho z únosů se neobejde bez fyzického napadení, některé končí i smrtí.

V typickém příběhu únosu pomocí taxíku, který můžete slyšet všude po městě, vám řidič taxíku oznámí, že má něco s motorem a zpomalí zhruba na polovinu.

Z ničeho nic zahradí cestu střelec, pistolí vás donutí lehnout si na podlahu a odevzdat kreditní kartu se správným PINem.

Ten kdo odporuje bývá zastřelen nebo znásilněn. Únosci často drží svou kořist až do půlnoci, kdy mohou opět z bankomatu vybrat maximální možnou částku.

Foto: Aktuálně.cz

Šťastný den

Mí únosci byli profesionálové. Nespatřili jsme zbraň, pouze její obrys, kterou muži třímali schovanou v kapse.

Muž nás zastavil na ulici, aby se zeptal na směr, přitáhl si nás blíže a pošeptal nám, abychom se nerozhlíželi kolem, ale že jsme obklopeni členy gangu, kteří mají pistole s tlumičem a jsou zadobře s policií.

Poté se k němu připojil partner a požádal nás, abychom se jak nejpřirozeněji můžeme přesunuli do postranní lacinné restaurace.

Možná, že bychom se mohli pokusit o útěk. Třeba byli skutečně jen dva a policie nebyla až tak uplacená jak říkali, ale v zemi, kde je policie často v čele různých skupin organizovaného zločinu, jsme se to neopovážili riskovat.

Jakmile naši únosci zmizeli ve sluncem ozářeném smogu, nervózně jsme vypili naše sklenice a vyrazili jsme jako omámení do přeplněných ulic. Slova jednoho z únosců mi stále zněla v hlavě:

"Mexiko je skvělé místo. Měli byste zůstat," řekl mi. "Jen to dnes nebyl Váš šťastný den."

 

Právě se děje

před 33 minutami

Policista, který zabil George Floyda, bude obviněn z vraždy druhého stupně

Generální prokurátor Minnesoty Keith Ellison zvýší obvinění bělošského policisty Dereka Chauvina z vraždy neozbrojeného černocha George Floyda z třetího na druhý stupeň, za což mu hrozí delší vězení. Vznesena budou obvinění také proti třem dalším policistům, kteří byli na místě a kteří po incidentu dostali výpověď. Informoval o tom dnes americký list Star Tribune.

Šestačtyřicetiletý Floyd zemřel poté, co mu Chauvin skoro devět minut 25. května při zatýkání klečel na krku. Nahrávka incidentu obletěla celý svět a v USA spustila vlnu protestů proti rasově motivované policejní brutalitě, které v místech provázelo rabování a vandalismus.

Čtyřiačtyřicetiletý Chauvin dostal minulý týden výpověď a byl obviněn z vraždy třetího stupně a zabití druhého stupně. Nyní ho prokurátor podle tisku chce obvinit z vraždy druhého stupně, za kterou by mohl dostat až 40 let za mřížemi, což je o 15 víc než maximální trest za vraždu třetího stupně.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Sněmovna se zatím nedistancovala od slov Vojtěcha Filipa k legiím

Sněmovna se zatím nedistancovala od výroků svého místopředsedy a šéfa KSČM Vojtěcha Filipa o československých legionářích, jak to požaduje STAN. Debatu dnes poslanci nedokončili. Filip v diskusi opětovně jakékoli pochybení odmítl. Podle něj mohly být jeho výroky zkresleny.

Filip v nedávném rozhovoru pro ruský armádní deník Krasnaja zvezda kritizoval odstranění sochy sovětského maršála Ivana Koněva z Prahy 6, označil je za "zločinné". Pražské komunální politiky nařkl z neofašismu. Současně pochválil ruskou vládu za to, že nenutí místní úřady, aby svolily k budování pomníků československým legionářům, kteří padli v boji s bolševiky.

"Žádný výrok, který by poškodil dobré jméno československých legií, jsem neřekl. Řekl jsem, že v České republice existují lidé, kteří mají různý názor na československé legie," hájil se Filip.

Zdroj: ČTK
Další zprávy