Mexičané bojují se závislostí na Coca-Cole. Slazené nápoje zabijí víc lidí než drogy

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
Aktualizováno 10. 10. 2016 21:25
Doma často ani nemají přívod pitné vody, ale velká lahev Coca-Coly nechybí v žádné kuchyni. Sladké limonády jsou dostupné i v těch nejodlehlejších mexických vesnicích a jejich obyvatelé si na nich vytvářejí závislost. Ta jim způsobuje vážné zdravotní problémy spojené s obezitou a vysokým obsahem cukru v krvi. Mexičané vypijí nejvíce slazených nápojů ročně. Na jednoho obyvatele připadne každý rok 163 litrů. Coca-Cola, která se podle původní receptury vyráběla z koky, zabije nyní více Mexičanů než obchod s narkotiky.
Foto: Reuters

Mexico City – "Dřív jsem vypil tři litrové lahve denně. Cítil jsem se hodně slabý. Skoro jsem nemohl chodit pracovat. Ale na poli bylo vedro, a tak jsem vypil ještě více coly," vypráví Guadalupe Sánchez svůj příběh španělskému listu El País.

Podobně jako řada dalších původních obyvatel Mexika bojuje se závislostí na sladkých limonádách.

Obyvatelé domorodé komunity Mazahua v odlehlé vesnici San José del Rincón na západě země doma často nemají ani přívod pitné vody, velká lahev Coca-Coly ale nechybí na žádném jídelním stole.

"Je to jako jed, opravdu nám to ubližuje," říká 41letá Leticia Cruz. I ona si musela projít odvykací kúrou a teď se doma snaží prosadit zákaz sladkých limonád. "Když hlídám vnoučata, protože jejich rodiče jsou v práci, cola není dovolena."

Coca-Cola jako národní nápoj

Podávání Coca-Coly malým dětem není v Mexiku nic neobvyklého. Pijí ji úplně všichni. Mexičané vévodí světovému žebříčku spotřeby sycených nápojů na obyvatele a vedoucí pozici si drží také v dětské obezitě.

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) připadá na jednoho obyvatele 163 litrů sladké limonády ročně.

Její konzumace pak způsobuje nejvyšší úmrtnost na světě na chronická onemocnění spojená s vysokým obsahem cukru v krvi. Coca-Cola, která se podle původní receptury vyráběla z koky, zabije nyní více Mexičanů než obchod s narkotiky.

Odebírejte zprávy Aktuálně.cz přes aplikaci WhatsApp

WhatsApp

Nepoužíváte WhatsApp? Zjistěte více >>

Příčinou jsou podle zjištění listu El País chudoba a sociální vyloučení některých etnik. Původní obyvatelé opouštějí tradiční stravu postavenou na zelenině a luštěninách a stále více se obracejí k nezdravým a snadno dostupným potravinám. Balení sušenek a láhev sladké limonády je chutná svačina dostupná i v těch nejodlehlejších vesnicích.

Specialista na dětskou obezitu Salvador Villalpando vidí ale příčinu také jinde. "Je to věc kultury," tvrdí. "Mexické matky mají rády baculaté děti, protože to ukazuje, že je doma dobře živí," vysvětlil televizní stanici BBC. "A tak jim dávají sladké limonády už od malička. Až 80 % dvouletých dětí běžně pije Coca-Colu."

Ať už jsou příčiny jakékoliv, výsledkem jsou pro Mexičany vážné zdravotní potíže spojené s nadváhou a podvýživou zároveň.

Sánchezovi z komunity Mazahua je 47 let a lékaři mu naměřili hladinu cukru v krvi přesahující 11,1 mmol/dl, což je hodně i pro pacienty s diabetem. "Všiml jsem si, že začínám ztrácet zrak a můj jazyk byl tak nějak ztuhlý," popisuje příznaky spojené s hyperglykemií.

Coca-Cola se v Mexiku stala národním nápojem a vyhnout se jí je téměř nemožné. "Je těžké přestat, protože každý vám tady nabízí něco k pití. Když jdete někoho navštívit, nabídne vám sklenici a bylo by známkou špatného vychování ji odmítnout," vysvětluje Sánchez.

Oblíbenost sladkých limonád je úzce spjata i s politikou a ekonomikou země. Zajímavostí, která stojí za zmínku, je fakt, že prvním demokraticky zvoleným prezidentem byl v roce 2000 Vincente Fox, jenž byl dlouhá léta ředitelem mexické kanceláře společnosti Coca-Cola a posléze řídil obchod této firmy v celé Latinské Americe. Společnost nyní ovládá 73 procent mexického trhu s nealkoholickými nápoji.

Vedení Coca-Coly ale zodpovědnost za zdravotní problémy Mexičanů necítí. "Obezita je způsobená přijímáním většího množství kalorií, než tělo vydává. Neexistuje žádný produkt, který sám o sobě způsobuje obezitu." řekl britskému The Guardian předseda představenstva ConMexico, což je skupina největších společností obchodujících se zpracovanými potravinami a nápoji.

Dostupnější než lékařská péče

Coca-Cola v Mexiku sponzoruje mládežnické sportovní akce, a cítí se tak být "součástí řešení" problému s dětskou obezitou a cukrovkou, píše britský list. A to navzdory lékařským studiím, které potvrzují, že stravovací návyky mají na obezitu větší vliv než pohyb.

Například Sánchez se stejně jako jeho sousedé v malé vesnici živí tvrdou prací. Lékaři u nich přesto naměřili vysoké hodnoty obsahu cukru v krvi.

"Nacházíme tady velmi vysoké úrovně hyperglykemie," potvrzuje profesor Yaremi Gutiérrez z lékařské fakulty univerzity v Monterrey. "Je to odraz vysoké spotřeby sladkých nápojů a zpracovaných potravin, které postrádají potřebné živiny."

Nejohroženější skupinou obyvatelstva jsou tak – i přes svůj životní styl – právě původní etnické skupiny. Ačkoliv je chudoba před tímto civilizačním onemocněním donedávna chránila, rozšířením obchodních aktivit společností na výrobu sladkých nápojů je toto riziko dostihlo.

Boj s obezitou je kvůli odlehlosti komunit původních obyvatel komplikovaný. Coca-Cola je pro ně dostupnější než lékařská péče.

Před dvěma lety mexická vláda zavedla daň na slazené nápoje. Za první rok klesla spotřeba těchto nápojů o šest procent. Na měření jejího dopadu na zdraví obyvatel je však ještě příliš brzy.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Jihokorejský ministr, který měl řešit korupci ve vládě, kvůli vlastním skandálům nabídl rezignaci. V úřadu byl od začátku září

Nový jihokorejský ministr spravedlnosti Čo Kuk, jehož jmenování kvůli korupčnímu skandálu jeho rodiny vyvolalo v zemi demonstrace a otřáslo místní liberální vládou, dnes nabídl rezignaci. Informovaly o tom dnes agentury Reuters a AP. Zatím podle nich není jasné, zda jihokorejský prezident Mun Če-in demisi přijme.

Hlava státu Čoa jmenovala do funkce 9. září, jeho hlavním úkolem bylo dovést do konce reformu prokuratury. Cílem reformy je poskytnout více pravomocí policii a vytvořit zvláštní agenturu, která by se zabývala korupčními kauzami vysoce postavených vládních činitelů.

Příchod dřívějšího prezidentova poradce pro občanské záležitosti a profesora práva vyvolal protesty, protože úřady vyšetřují finanční investice jeho rodiny a také sporné přijetí jeho dcery na univerzitu. V Soulu ale manifestovali i Čoovi příznivci, kteří kauzu označovali za umělou a hon na čarodějnice. Sám Čo popírá, že by se dopustil něčeho nezákonného.

Zdroj: ČTK
před 32 minutami

Svíce u Gottovy vily na Bertramce se na přání rodiny zatím odklízet nebudou

Termín úklidu byl na přání rodiny odložen, zatím není známo na kdy. Lidé začali chodit spontánně k vile 2. října, kdy bylo oznámeno úmrtí osmdesátiletého zpěváka. Místo zaplavili svíčkami, květinami, vzkazy, fotografiemi, plyšáky, balonky a dalšími předměty.

"Na přání rodiny se termín úklidu pietního místa Nad Bertramkou posouvá, přesný termín zatím není znám. Vše řeší hlavní město Praha přímo s rodinou," napsala mluvčí TSK Lišková.

před 50 minutami

Čínský vývoz i dovoz v září klesly více, než se čekalo, může za to slabší celosvětová poptávka a americká cla

Vývoz z Číny v září klesl více, než se čekalo a dovoz se snížil již pátý měsíc za sebou. Na vývoz má negativní dopad slabší globální poptávka a rostoucí americká cla na čínské zboží. Pokles dovozu pak ukazuje, že domácí poptávka je slabá. Druhá největší ekonomika světa tak bude zřejmě potřebovat další stimulaci ekonomiky, napsala agentura Reuters.

Vývoz ze země se v září podle údajů celního úřadu snížil meziročně o 3,2 procenta, zatímco analytici čekali pokles jen o tři procenta. Dovoz se pak propadl o 8,5 procenta místo očekávaných 5,2 procenta.

Bilance zahraničního obchodu však skončila v přebytku 39,65 miliardy USD (928,2 miliardy korun). V srpnu přebytek činil 34,84 miliardy USD a analytici čekali, že se sníží na 33,3 miliardy USD. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy