V Istanbulu si za plastové lahve koupíte jízdenku. Město tak učí lidi recyklovat

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
20. 10. 2018 21:20
"Chytré kontejnery", do kterých lidé mohou vhazovat plastové lahve, zatím fungují v jedné stanici istanbulského metra. Výměnou dostanou jízdenku na veřejnou dopravu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Istanbul - Stačí vložit 28 plastových lahví do automatu a jedete zadarmo. Metro v tureckém Istanbulu přišlo s nezvyklou odměnou, která má ve městě pomoci s recyklací.

Úřady postupně rozmisťují do stanic metra automaty, do kterých mohou lidé vložit plastovou lahev nebo hliníkovou plechovku. Na základě toho, kolik lahví a plechovek odevzdají, se jim dobije určitá částka na jejich Istanbulkartu (turecká obdoba tramvajenky). 

Za 28 lahví o objemu 1,5 litru dostanou jízdenku, která by je jinak stála 2,60 turecké liry (v přepočtu deset korun). 

Prvních 25 automatů funguje od podzimu v zastávce metra I.T.U.-Ayazaga. Do konce roku by istanbulské úřady chtěly nainstalovat celkem sto takových strojů, a to nejen do stanic metra, kterých je v největším tureckém městě přes osm desítek, ale také do škol a univerzit. 

"Smart cities"

"Občas použiju kontejnery na tříděný odpad, většinou na to ale spíš zapomenu a lahve prostě vyhodím do obyčejného koše," řekla americkému deníku The New York Times studentka vysoké školy Meltem Ozilová, jejíž univerzita sídlí právě u stanice metra I.T.U.-Ayazaga.

"Nové automaty jsem ještě neviděla. Jsem si ale jistá, že je všichni studenti budou rádi používat, aby získali nějaké peníze navíc. Kdo by nechtěl jízdenku zdarma?" dodává Ozilová.

"Chytré kontejnery" vyrábí turecká společnost Isbak, která se zaměřuje na koncept "chytrých měst" (takzvaných "smart cities"). Automat pozná, jestli do něj člověk vloží plast nebo hliník, následně předmět rozmáčkne a uskladní.

Pomocí karty, na kterou se nahrají peníze, si lidé navíc mohou zaplatit nejen cestu metrem, ale také autobusem a tramvají. Použít ji mohou i při placení veřejných toalet. 

Istanbulské úřady chtějí obyvatele přimět, aby začali automaty ve velkém využívat. Starosta města Mevlut Uysal uvedl, že automaty budou zaznamenávat, kolik lahví nebo plechovek odevzdal každý pasažér. Na ty cestující, kteří si budou vést co do počtu nejlépe, bude čekat lístek zdarma nebo slevy na různé akce, například na divadelní představení. 

Obyvatelé Istanbulu vyprodukují každý den v průměru 17 tisíc tun odpadu, z toho jen šest tisíc řádně recyklují. V tureckém městě žije přibližně 15 milionů obyvatel.

Lidé jsou líní

Elif Cengizová, šéfka projektu s názvem Zero Waste (v překladu "Nulový odpad"), říká, že vedení země si v posledních letech vytyčilo recyklaci jako jednu ze svých priorit. Ostatně její projekt iniciovala první dáma Turecka Emine Erdoganová.

"Většina domácností nerecykluje, protože neví nic o tom, jaký přínos má (recyklace) pro životní prostředí. Jiní jsou prostě líní," říká Cengizová. "Tyhle nové automaty lidi přímo vybízejí k tomu, aby recyklovali, a současně je učí o benefitech recyklace," dodává Cenzigová pro list The New York Times. 

Istanbul není prvním městem, které přišlo s tímto netradičním způsobem, jak donutit lidi k recyklaci. Prakticky totožný automat funguje od roku 2012 také ve stanicích metra v Pekingu. Čína je jednou z pětice zemí světa, která do moří produkuje nejvíce plastového odpadu. 

Video: Sbírání odpadků je cool, chceme změnit svět, potřebujeme jen pytle a rukavice, říká Jan Bareš z Trash Hero

Sebrali jsme už 500 tun odpadu, nepotřebujeme peníze, ale lidi, co budou ochotní, jsme největší světoví popeláři, říká Jan Bareš z Trash Hero | Video: DVTV, Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Turecko přesune v první fázi do Sýrie milion uprchlíků, řekl Erdogan

Turecko v první fázi přesune do Sýrie milion syrských uprchlíků ze svého území. Řekl to v úterý turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Turecká armáda od 9. října bojuje na severu Sýrie proti tamním kurdským oddílům s cílem zřídit podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků. Turecko jich přijalo od roku 2011 na 3,6 milionu.

"Zajistíme oblast od Manbidže po iráckou hranici a v první fázi umožníme milionu syrských uprchlíků vrátit se domů. Později zajistíme návrat dvou milionů lidí," prohlásil prezident.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

V Brazílii spadl obytný dům. Nejméně dva lidé jsou mrtví a deset je nezvěstných

Sedmipodlažní obytný dům se dnes náhle zřítil ve městě Fortaleza na severovýchodě Brazílie. Hasiči a záchranáři z trosek zatím vyprostili dva mrtvé a osm zraněných, kteří byli převezeni do nemocnice. Tragická bilance ale může být vážnější, protože pod rozvalinami jsou ještě minimálně další dva živí lidé a deset osob se pohřešuje, informovala brazilská média. Podle svědků několik osob stihlo z budovy vyběhnout a mezi zraněnými je i pár lidí, kteří šli kolem. Příčiny kolapsu domu dosud nejsou jasné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy