Země se otřásla, lidé dostali strach. Queensland zaskočila jasná záře na noční obloze

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
27. 9. 2016 12:00
Obyvatelé australského státu Queensland zažili v pondělí nečekaně rušnou noc. Oblohu rozsvítil meteor, který zároveň způsobil lehké otřesy půdy. Australané – vyděšení i uchvácení zároveň – se o své dojmy podělili na Facebooku.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Brisbane – Záblesky, otřesy i dunění. Obyvatele australského státu Queensland vylekal světelný jev, který byl k vidění nad jeho jihovýchodním pobřežím. Podle všech indicií šlo o meteor.

Doprovázely ho záchvěvy půdy, které místním lidem nahnaly strach.

Podle mluvčího organizace Geosciences Australia nicméně nešlo o zemětřesení, ale zřejmě jen o doprovodný jev.

"Znělo to jako velký meteor, první za posledních několik let, který byl tak mohutný," řekl pro Gladstone Observer harvardský astrofyzik Johnathan Powell.

Otřesy se v okolí města Gladstone na východě země ozvaly okolo půl deváté večer (12:30 SELČ).

Rozruch na sociálních sítích

Vesmírný jev vzbudil rozruch zejména mezi místními obyvateli. Desítky z nich se o své zážitky podělily na Facebooku.

Jeden z obyvatel, Jacques Reimers, podle serveru The Guardian zrovna seděl na pláži ve městě Boyne Island na jihovýchodě Queenslandu, když na obloze zahlédl nezvyklý úkaz. "Vypadalo to jako sakra velká letící hvězda, která ozářila pláž. Asi o minutu později se ozvala velká rána a nastala tlaková vlna. Zatřáslo to mým autem. Byl to děsivě úžasný zážitek," popsal na Facebooku.

Své dojmy sdílela také Lynette Emersonová, která ve městě Boyne Island žije. Také její muž si povšiml něčeho zvláštního.

"Můj manžel zrovna vynášel odpadkový koš, když viděl, že je vnějšek domu ozářený. Otočil se a zahlédl nad sebou zářivý meteor nebo cosi svítícího, co záhy zmizelo nad mořem."

Místní policie potvrdila, že od místních obdržela řadu telefonátů. Žádné škody ale nebyly hlášeny.

Video:
 

Právě se děje

před 11 minutami

Revolut rozšiřuje své služby českým zákazníkům uplatněním specializované evropské bankovní licence

Světová finanční platforma Revolut dnes uplatnila v Česku specializovanou evropskou bankovní licenci. Zákazníci, kteří přejdou na Revolut Bank, budou moci využívat její další služby. Jejich vklady budou chráněné. Revolut, která má v Česku více než 300 000 uživatelů, o tom informovala ČTK.

"Revolut je momentálně nejrychleji rostoucí fintech společností v Evropě. Nemáme skryté poplatky a neustále stavíme nové a inovativní finanční produkty," uvedl ředitel a spoluzakladatel Revolutu Nik Storonsky. Představení banky v Česku umožní podle něj v blízké budoucnosti uvést na trh mnoho dalších nových produktů a služeb.

Na expanzi Revolutu v Česku vydělá hlavně zákazník, řekl ČTK zakladatel finanční společnosti Patron Jiří Paták. Český trh je podle něj příliš malý na to, aby motivoval lokální banky k inovacím. Teprve tlak konkurence zvenčí vede ke zlepšení a zlevnění služeb. Na nabídku Revolutu budou muset další hráči reagovat a český zákazník se tak může připravit na vlnu pozitivních změn, dodal.

Zdroj: ČTK
před 20 minutami

Pět pohřešovaných po explozi v Leverkusenu zřejmě zemřelo

Pět pohřešovaných po úterní explozi v Leverkusenu je podle majitele chemického průmyslového areálu asi po smrti. Havárie má zatím dvě potvrzené oběti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy