Země se otřásla, lidé dostali strach. Queensland zaskočila jasná záře na noční obloze

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
27. 9. 2016 12:00
Obyvatelé australského státu Queensland zažili v pondělí nečekaně rušnou noc. Oblohu rozsvítil meteor, který zároveň způsobil lehké otřesy půdy. Australané – vyděšení i uchvácení zároveň – se o své dojmy podělili na Facebooku.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Brisbane – Záblesky, otřesy i dunění. Obyvatele australského státu Queensland vylekal světelný jev, který byl k vidění nad jeho jihovýchodním pobřežím. Podle všech indicií šlo o meteor.

Doprovázely ho záchvěvy půdy, které místním lidem nahnaly strach.

Podle mluvčího organizace Geosciences Australia nicméně nešlo o zemětřesení, ale zřejmě jen o doprovodný jev.

"Znělo to jako velký meteor, první za posledních několik let, který byl tak mohutný," řekl pro Gladstone Observer harvardský astrofyzik Johnathan Powell.

Otřesy se v okolí města Gladstone na východě země ozvaly okolo půl deváté večer (12:30 SELČ).

Rozruch na sociálních sítích

Vesmírný jev vzbudil rozruch zejména mezi místními obyvateli. Desítky z nich se o své zážitky podělily na Facebooku.

Jeden z obyvatel, Jacques Reimers, podle serveru The Guardian zrovna seděl na pláži ve městě Boyne Island na jihovýchodě Queenslandu, když na obloze zahlédl nezvyklý úkaz. "Vypadalo to jako sakra velká letící hvězda, která ozářila pláž. Asi o minutu později se ozvala velká rána a nastala tlaková vlna. Zatřáslo to mým autem. Byl to děsivě úžasný zážitek," popsal na Facebooku.

Své dojmy sdílela také Lynette Emersonová, která ve městě Boyne Island žije. Také její muž si povšiml něčeho zvláštního.

"Můj manžel zrovna vynášel odpadkový koš, když viděl, že je vnějšek domu ozářený. Otočil se a zahlédl nad sebou zářivý meteor nebo cosi svítícího, co záhy zmizelo nad mořem."

Místní policie potvrdila, že od místních obdržela řadu telefonátů. Žádné škody ale nebyly hlášeny.

Video:
 

Právě se děje

Další zprávy