Země se otřásla, lidé dostali strach. Queensland zaskočila jasná záře na noční obloze

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
27. 9. 2016 12:00
Obyvatelé australského státu Queensland zažili v pondělí nečekaně rušnou noc. Oblohu rozsvítil meteor, který zároveň způsobil lehké otřesy půdy. Australané – vyděšení i uchvácení zároveň – se o své dojmy podělili na Facebooku.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Brisbane – Záblesky, otřesy i dunění. Obyvatele australského státu Queensland vylekal světelný jev, který byl k vidění nad jeho jihovýchodním pobřežím. Podle všech indicií šlo o meteor.

Doprovázely ho záchvěvy půdy, které místním lidem nahnaly strach.

Podle mluvčího organizace Geosciences Australia nicméně nešlo o zemětřesení, ale zřejmě jen o doprovodný jev.

"Znělo to jako velký meteor, první za posledních několik let, který byl tak mohutný," řekl pro Gladstone Observer harvardský astrofyzik Johnathan Powell.

Otřesy se v okolí města Gladstone na východě země ozvaly okolo půl deváté večer (12:30 SELČ).

Rozruch na sociálních sítích

Vesmírný jev vzbudil rozruch zejména mezi místními obyvateli. Desítky z nich se o své zážitky podělily na Facebooku.

Jeden z obyvatel, Jacques Reimers, podle serveru The Guardian zrovna seděl na pláži ve městě Boyne Island na jihovýchodě Queenslandu, když na obloze zahlédl nezvyklý úkaz. "Vypadalo to jako sakra velká letící hvězda, která ozářila pláž. Asi o minutu později se ozvala velká rána a nastala tlaková vlna. Zatřáslo to mým autem. Byl to děsivě úžasný zážitek," popsal na Facebooku.

Své dojmy sdílela také Lynette Emersonová, která ve městě Boyne Island žije. Také její muž si povšiml něčeho zvláštního.

"Můj manžel zrovna vynášel odpadkový koš, když viděl, že je vnějšek domu ozářený. Otočil se a zahlédl nad sebou zářivý meteor nebo cosi svítícího, co záhy zmizelo nad mořem."

Místní policie potvrdila, že od místních obdržela řadu telefonátů. Žádné škody ale nebyly hlášeny.

Video:
 

Právě se děje

před 9 minutami

Reprezentační záložník Darida prodloužil smlouvu s Herthou

Fotbalový reprezentant Vladimír Darida podepsal novou dlouhodobou smlouvu s Herthou. Berlínský klub, kde třicetiletý záložník působí od roku 2015, o tom informoval na svém webu.

Darida do Herthy přišel z jiného německého celku Freiburgu. Až na sezonu 2018/19, kdy bojoval se zraněními, měl pevné místo v základní sestavě. V roce 2017 prodloužil smlouvu do června 2021, nyní klub z německé metropole délku nového kontraktu nespecifikoval.

"Nyní hraju za Herthu šestou sezonu a cítím se jako doma v klubu i ve městě. Jsem rád, že budu i nadále součástí rodiny Herthy, a udělám všechno pro dosažení našich společných cílů," uvedl Darida.

Bývalý středopolař Plzně ve 133 soutěžních utkáních v dresu "Staré dámy" zaznamenal 13 gólů a 19 asistencí. V minulém ročníku Darida stanovil nový bundesligový rekord v počtu naběhaných kilometrů za zápas (14,65 km), když vylepšil vlastní maximum.

"Vladi je už roky nedílnou a důležitou součástí našeho týmu, takže jsme rádi, že pokračujeme ve společné cestě. Díky svým hráčským kvalitám a veliké vůli bude i nadále formovat naši hru," řekl generální manažer Herthy Michael Preetz.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Za domy u silnic dvojnásobek nebude. Sněmovna prosadila svou verzi zrychlení stavby dálnic

Sněmovna stvrdila svoji verzi vládní novely takzvaného liniového zákona, která má urychlit přípravu výstavby dálnic a další infrastruktury. Podle vlády by novela měla zkrátit přípravu staveb až o třetinu. Státu má také usnadnit získávání pozemků. V případě výkupu stavebních pozemků a staveb bude moci vlastník dostat až jedenapůlnásobek znalecké ceny.

Poslanci odmítli pozměňovací návrh Senátu, který navrhoval mimo jiné, aby vlastníci rodinných a bytových domů v místech budování dopravní nebo energetické infrastruktury dostávali za své nemovitosti, pokud v nich bydlí, až dvojnásobek odhadní ceny. Proti senátnímu návrhu se vyslovil vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) a podpořil sněmovní verzi. Senátoři chtěli také usnadnit podmínky veřejně prospěšné infrastruktury na ochranu před účinky sucha i povodní.

Zákon zavádí takzvaný polský model, který se má vztahovat pouze na dopravní stavby. Státu umožní stavět dálnice, silnice I. třídy a celostátní železnice okamžitě poté, co získá přístup k potřebným pozemkům ve stavebním povolení. Tento postup budou moci uplatnit jen takzvaní oprávnění investoři, tedy hlavně státní organizace, jako jsou Ředitelství silnic a dálnic ČR nebo Správa železnic.

Další zprávy