Vědci varují před metanem. Jeho množství v ovzduší se nebezpečně zvyšuje

Zahraničí Zahraničí
13. 12. 2016 20:40
Koncentrace metanu v ovzduší roste a vědci varují, že soustředit se jen na oxid uhličitý může být chyba. Metanu je sice ve vzduchu méně, ale může vést k silnějšímu skleníkovému efektu. A navíc oproti oxidu uhličitému není nijak regulovaný. Metan má mnoho zdrojů, podle profesora Roberta Jacksona ze Stanfordovy univerzity jde často o skot, rýžová pole nebo mokřady.
Častým zdrojem metanu je skot a další přežvýkavci.
Častým zdrojem metanu je skot a další přežvýkavci. | Foto: Karel Toman

San Francisco – Koncentrace metanu v ovzduší v posledních letech výrazně stoupá. Vědci tak varují, že zatímco se boj proti klimatickým změnám soustředí hlavně na regulaci oxidu uhličitého, opomíjí se možná ještě nebezpečnější plyn.

"Snížení množství oxidu uhličitého v ovzduší je stále hlavním cílem. Nicméně riskujeme, pokud si nebudeme všímat rostoucí koncentrace metanu v atmosféře," míní Robert Jackson ze Stanfordovy univerzity.

Ten o víkendu vystoupil na konferenci Americké geofyzikální unie (AGU) v San Francisku. Právě metan byl hlavním bodem programu.

Proč se nyní koncentrace metanu prudce zvyšuje, není jasné. Po stagnaci na počátku 21. století začalo množství tohoto plynu v atmosféře od roku 2007 stoupat a výrazně poskočilo v letech 2014 a 2015.

Během těchto dvou let rostla koncentrace metanu o deset a víc částic – na miliardu ročně. Teď je jeho množství na hranici 1850 částic na miliardu. Pro srovnání: emise oxidu uhličitého jsou zhruba 400 tisíc částic na miliardu. Jenže metan může vést k silnějšímu skleníkovému efektu.

"Metan má spoustu zdrojů, ale hlavním viníkem strmého růstu jeho množství v ovzduší je pravděpodobně zemědělství," řekl televizní stanici BBC profesor Jackson. Zde je na vině hlavně skot a také rýžová pole, svou roli ale hrají i mokřady.

Při boji s metanem by vědcům mohly pomoci nové satelity, jejichž snímače se zaměří na molekuly uhlíku. "Věřím, že vědecká komunita i politici tak získají lepší informace," míní Jackson.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 5 hodinami

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 5 hodinami

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 6 hodinami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy