Vědci varují před metanem. Jeho množství v ovzduší se nebezpečně zvyšuje

Zahraničí Zahraničí
13. 12. 2016 20:40
Koncentrace metanu v ovzduší roste a vědci varují, že soustředit se jen na oxid uhličitý může být chyba. Metanu je sice ve vzduchu méně, ale může vést k silnějšímu skleníkovému efektu. A navíc oproti oxidu uhličitému není nijak regulovaný. Metan má mnoho zdrojů, podle profesora Roberta Jacksona ze Stanfordovy univerzity jde často o skot, rýžová pole nebo mokřady.
Častým zdrojem metanu je skot a další přežvýkavci.
Častým zdrojem metanu je skot a další přežvýkavci. | Foto: Karel Toman

San Francisco – Koncentrace metanu v ovzduší v posledních letech výrazně stoupá. Vědci tak varují, že zatímco se boj proti klimatickým změnám soustředí hlavně na regulaci oxidu uhličitého, opomíjí se možná ještě nebezpečnější plyn.

"Snížení množství oxidu uhličitého v ovzduší je stále hlavním cílem. Nicméně riskujeme, pokud si nebudeme všímat rostoucí koncentrace metanu v atmosféře," míní Robert Jackson ze Stanfordovy univerzity.

Ten o víkendu vystoupil na konferenci Americké geofyzikální unie (AGU) v San Francisku. Právě metan byl hlavním bodem programu.

Proč se nyní koncentrace metanu prudce zvyšuje, není jasné. Po stagnaci na počátku 21. století začalo množství tohoto plynu v atmosféře od roku 2007 stoupat a výrazně poskočilo v letech 2014 a 2015.

Během těchto dvou let rostla koncentrace metanu o deset a víc částic – na miliardu ročně. Teď je jeho množství na hranici 1850 částic na miliardu. Pro srovnání: emise oxidu uhličitého jsou zhruba 400 tisíc částic na miliardu. Jenže metan může vést k silnějšímu skleníkovému efektu.

"Metan má spoustu zdrojů, ale hlavním viníkem strmého růstu jeho množství v ovzduší je pravděpodobně zemědělství," řekl televizní stanici BBC profesor Jackson. Zde je na vině hlavně skot a také rýžová pole, svou roli ale hrají i mokřady.

Při boji s metanem by vědcům mohly pomoci nové satelity, jejichž snímače se zaměří na molekuly uhlíku. "Věřím, že vědecká komunita i politici tak získají lepší informace," míní Jackson.

 

Právě se děje

před 28 minutami

V Kongu po nehodě autobusu s cisternou převážející benzín uhořelo 33 lidí

V provincii Kwango na západě Konga při střetu autobusu s cisternou převážející pohonné hmoty uhořelo 33 lidí. Cisterna směřovala po jednom z hlavních tahů do metropole Kinshasy, zjistila agentura AFP z policejních zdrojů. Pozůstatky obětí dopravní nehody v pondělí ráno pohřbili.

"V noci ze soboty na neděli uhořelo 33 lidí při velkém požáru způsobeném kolizí rozměrného vozidla přepravujícího pohonné hmoty a přeplněného autobusu," uvedlo vedení místní policie. "Mohli jsme vyzvednout jen lebky, zbytek těl se nepodařilo najít. S úctou jsme je pohřbili dnes ráno," uvedl další policejní zdroj.

Dopravní nehody s četnými oběti na životech jsou v Kongu poměrně časté, na vině je špatný technický stav mnoha vozidel i silnic nebo opilí řidiči, někdy též bez potřebných znalostí. V říjnu 2018 na trase mezi Kinshasou a Matadi taktéž havarovala cisterna, při nehodě tehdy zemřelo 53 lidí. Tragickou bilanci 230 obětí měla nehoda cisterny v roce 2010.

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

Do Litvy dorazil rekordní počet migrantů, EU přislíbila Vilniusu miliony eur

Představitelé Evropské unie přislíbili Litvě miliony eur na pomoc s řešením migrační krize, z jejíhož rozpoutání pobaltská země obviňuje režim sousedního Běloruska a jeho autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka. Informovala o tom agentura AP s tím, že do Vilniusu v neděli přicestovala eurokomisařka pro vnitro Ylva Johanssonová. Ve stejný den překročilo hranici mezi Běloruskem a Litvou rekordních 287 migrantů, což je přibližně třikrát více než za celý loňský rok.

"Je to provokace Lukašenkova režimu. Musíme ukázat, že na území EU není volný vstup," prohlásila Johanssonová. "Litva, EU a státy Schengenu musí zabránit ilegálnímu vstupování do této oblasti. Proto my, celá Evropská unie, podporujeme Litvu, aby bránila naší společnou vnější hranici s Běloruskem," prohlásila zástupkyně unijní exekutivy před novináři.

Litevská pohraniční stráž letos zadržela 3832 migrantů, přičemž za celý loňský rok jich bylo 81. Více než dvě třetiny příchozích tvoří podle litevských úřadů Iráčané. Irácké aerolinie zvýšily od tohoto měsíce počet letů z Bagdádu do Minsku ze dvou na čtyři týdně a do běloruské metropole zavádějí spoje z dalších iráckých měst - Basry, Irbílu a Sulajmáníje, napsala AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy