Vrhli se na město a stříleli ze všech stran. Město ve středním Mali obsadili ozbrojenci

ČTK ČTK
2. 9. 2016 22:30
Město Boni ve středním Mali v pátek obsadili neznámí ozbrojenci. Podle agentury AFP jde zřejmě o islamisty, kteří dlouhodobě bojují proti ústřední vládě v Bamaku a v poslední době začali ze severu Mali pronikat opět do jeho střední části.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Bamako - "Ozbrojenci se vrhli na město a stříleli přitom do všech stran," uvedl jeden z obyvatel malijské Boni. Zatím není jasné, ke které ze skupin se ozbrojenci hlásí. "Měli spojence i uvnitř města," líčil jeden ze svědků.

Armáda obsazení města nekomentovala, podle agentury Reuters se ale místní posádka z Boni stáhla.

Neklidná situace panuje v Mali od roku 2012, kdy na severu země povstali místní Tuaregové a spolu s Araby požadovali na ústřední malijské vládě ovládané černošským obyvatelstvem z jihu nezávislost. Neklidu využili islamisté napojení na síť Al-Káida, proti nimž ale v roce 2013 zasáhla francouzská armáda.

Loni separatisté s vládou v Bamaku uzavřeli mírovou dohodu, na jejíž dodržování dohlíží mírová mise Organizace spojených národů. Činnost islamistů v zemi ale neustává a násilí se začíná šířit ze severu země i do její střední části.

V červenci ozbrojenci zaútočili na vojenskou základnu ve městě Nampala v centrální části Mali. Zabili při tom 17 lidí. K útoku se přihlásili islamisté, ale zároveň i milice místního etnika Fulbů.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Hospodářské noviny: Miliardář Šmejc koupil pražskou reprodukční kliniku

Investiční skupina Emma Capital miliardáře Jiřího Šmejce koupila pražskou reprodukční kliniku Europe IVF International, píší dnešní Hospodářské noviny (HN). Hodnotu transakce deník neuvedl, roční obrat zdravotnického zařízení je podle něj kolem 150 milionů korun. Česko patří spolu se Španělskem k hlavním centrům umělého oplodňování v Evropě, uvádějí HN. Jedním z důvodů jsou vstřícné zákony.

HN připomínají, že reprodukční medicíně v Česku dominuje zdravotnická skupina FutureLife, která spadá do svěřenských fondů premiéra Andreje Babiše (ANO). Kliniky skupiny FutureLife se kromě Česka a Slovenska nachází také ve Velké Británii, v Irsku, v Rumunsku, Finsku a Estonsku. Podle HN je FutureLife po španělské skupině IVI dvojkou na evropském trhu.

Podnikatel Jiří Šmejc je podle říjnového žebříčku časopisu Forbes s majetkem 20 miliard korun 10. nejbohatším Čechem. Šmejc je menšinovým vlastníkem a předsedou představenstva společnosti Home Credit, která poskytuje spotřebitelské půjčky.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Mongolsko se kvůli viru izoluje: zavírá hraniční přechody, školy i univerzity

Mongolsko od dnešního dne až do 2. března uzavře všechny školky, školy, univerzity a další vzdělávací zařízení. Tamní úřady se tak snaží zabránit šíření smrtícího koronaviru, který v uplynulých dnech zasáhl sousední Čínu. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na mongolská média. Úřady rovněž uzavřely pro chodce a automobilovou dopravu všechny hraniční přechody a zakázaly veškerá veřejná shromáždění.

Zdroj: ČTK
Další zprávy