Město v USA dá milionové odškodné rodině černocha, kterého zastřelil bělošský policista

ČTK ČTK
9. 10. 2015 6:49
Černocha Waltera Scotta, otce čtyř dětí, letos v dubnu zastřelil bělošský policista Michael Slager. Incident původně začal jako běžná silniční kontrola, neboť si policie všimla nefunkčního brzdového světla u Scottova auta. Slager se Scottem spolu nejprve diskutovali, a poté se policista vrátil do hlídkového vozu. Řidičovi černého Mercedesu prý řekl, aby zůstal ve svém autě. Scott však po chvíli začal utíkat a policista ho střelil osmkrát do zad.
Foto: Reuters

New York - Město North Charleston v americké Jižní Karolíně vyplatí odškodné 6,5 milionu dolarů (156 milionů korun) pozůstalým černocha Waltera Scotta, otce čtyř dětí, kterého letos v dubnu zastřelil bělošský policista.

Oznámila to ve čtvrtek místní městská rada. Zabití neozbrojeného muže, které náhodný kolemjdoucí zachytil na video, obnovilo bouřlivé debaty o chování policie k černošskému obyvatelstvu v USA.

Incident původně začal jako běžná silniční kontrola, neboť si policie všimla nefunkčního brzdového světla u Scottova auta. Padesátiletého řidiče zastavil policista Michael Slager; oba muži spolu nejprve diskutovali, a poté se policista vrátil do hlídkového vozu. Řidičovi černého Mercedesu prý řekl, aby zůstal ve svém autě. Scott však po chvíli začal utíkat a policista ho střelil osmkrát do zad.

"Jsem rád, že město a pozůstalí dokázali nalézt řešení bez soudního procesu," komentoval kompenzaci starosta města North Charleston Keith Summey. Policista Slager byl už v dubnu obviněn z vraždy a očekává proces.

Podle advokáta rodiny mrtvého Scotta je suma 6,5 milionu dolarů největší částka vyplacená jako odškodné v Jižní Karolíně a jedna z největších v USA. New York loni vyplatil 5,9 milionu dolarů jako kompenzaci za smrt Erika Garnera, který byl udušen při policejním zásahu.

Pozůstalí po Freddiem Grayovi, který zemřel letos v dubnu na následky zlomeniny krčních obratlů, kterou utrpěl při zatýkání, dostali od města Baltimore 6,4 milionu dolarů.

 

Právě se děje

Další zprávy