Město v USA dá milionové odškodné rodině černocha, kterého zastřelil bělošský policista

ČTK ČTK
9. 10. 2015 6:49
Černocha Waltera Scotta, otce čtyř dětí, letos v dubnu zastřelil bělošský policista Michael Slager. Incident původně začal jako běžná silniční kontrola, neboť si policie všimla nefunkčního brzdového světla u Scottova auta. Slager se Scottem spolu nejprve diskutovali, a poté se policista vrátil do hlídkového vozu. Řidičovi černého Mercedesu prý řekl, aby zůstal ve svém autě. Scott však po chvíli začal utíkat a policista ho střelil osmkrát do zad.
Foto: Reuters

New York - Město North Charleston v americké Jižní Karolíně vyplatí odškodné 6,5 milionu dolarů (156 milionů korun) pozůstalým černocha Waltera Scotta, otce čtyř dětí, kterého letos v dubnu zastřelil bělošský policista.

Oznámila to ve čtvrtek místní městská rada. Zabití neozbrojeného muže, které náhodný kolemjdoucí zachytil na video, obnovilo bouřlivé debaty o chování policie k černošskému obyvatelstvu v USA.

Incident původně začal jako běžná silniční kontrola, neboť si policie všimla nefunkčního brzdového světla u Scottova auta. Padesátiletého řidiče zastavil policista Michael Slager; oba muži spolu nejprve diskutovali, a poté se policista vrátil do hlídkového vozu. Řidičovi černého Mercedesu prý řekl, aby zůstal ve svém autě. Scott však po chvíli začal utíkat a policista ho střelil osmkrát do zad.

"Jsem rád, že město a pozůstalí dokázali nalézt řešení bez soudního procesu," komentoval kompenzaci starosta města North Charleston Keith Summey. Policista Slager byl už v dubnu obviněn z vraždy a očekává proces.

Podle advokáta rodiny mrtvého Scotta je suma 6,5 milionu dolarů největší částka vyplacená jako odškodné v Jižní Karolíně a jedna z největších v USA. New York loni vyplatil 5,9 milionu dolarů jako kompenzaci za smrt Erika Garnera, který byl udušen při policejním zásahu.

Pozůstalí po Freddiem Grayovi, který zemřel letos v dubnu na následky zlomeniny krčních obratlů, kterou utrpěl při zatýkání, dostali od města Baltimore 6,4 milionu dolarů.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman nedostal z Hradu pozvánku na 28. října

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman zatím nedostal pozvánku na slavnostní udílení státních vyznamenání na Pražském hradě 28. října. Pozvání nedostal ani loni. Nejvyšší žalobce se zhruba před dvěma lety odmítl dostavit na schůzku s prezidentem Milošem Zemanem v době, kdy státní zastupitelství dohlíželo na vyšetřování kauzy v Lesní správě Lány.

"Od té doby, kdy pan nejvyšší státní zástupce odmítl schůzku s panem prezidentem za situace, kdy bylo Nejvyšší státní zastupitelství činné v kauze Lesní správy Lány, pan nejvyšší státní zástupce žádné pozvání na Hrad nedostal a s žádným už ani nepočítá," řekl tehdy mluvčí nejvyššího žalobce Petr Malý.

Zdroj: ČTK
Další zprávy