Město chce ubytovat uprchlíky v bývalém nacistickém táboře

ČTK ČTK
13. 1. 2015 15:55
Město čelí kritice, jeho zástupci se ale brání, že budovy dozorců v pobočném táboře Schwerte-Ost se od skončení druhé světové války běžně využívaly.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Štěpán Plaček

Schwerte - Úředníci ze západoněmeckého města Schwerte chtějí ubytovat uprchlíky v někdejším pobočném táboře, který spadal pod nacistický koncentrační tábor Buchenwald. Informovala o tom agentura DPA s tím, že členové městské rady a správy si v úterý prohlíželi bývalé budovy dozorců.

Politici a úředníci se k plánu nechtějí zatím vyjadřovat, starosta prý o něm bude mluvit na páteční tiskové konferenci. Rada pro uprchlíky ve spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko, kde Schwerte leží, ale upozorňuje, že jde o necitlivé řešení, a navrhuje, aby uprchlíci byli ubytováni v buňkách.

Podle portálu mdr.de se zástupci města brání, že budovy dozorců v pobočném táboře Schwerte-Ost se od skončení druhé světové války běžně využívaly. Sloužily třeba jako skladiště, školka a v poslední době jako ateliér. Uprchlíci v nich prý bydleli už před dvaceti lety. Nyní by se tam měla nastěhovat asi dvacítka běženců.

Pobočný tábor Schwerte-Ost fungoval od dubna 1944 do ledna 1945 a přebývali v něm lidé, kteří byli nuceně nasazení v dílnách někdejších Říšských drah.

Portál mdr.de připomíná, že koncem druhé světové války pod koncentrační tábor Buchenwald spadalo 136 pobočných táborů, které se nacházely po celém území tehdejšího Německa.

Po válce se na většinu z nich zapomnělo: část byla zničena a někde byly vězeňské budovy přestavěny třeba na řadové domky, které pomáhaly řešit poválečnou krizi s bydlením. Teprve v posledních letech se pobočné tábory staly předmětem bádání a vznikají na nich pamětní místa.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Čeští plochodrážníci vybojovali stříbro ve MS družstev na dlouhé dráze

Historického úspěchu dosáhli čeští jezdci v mistrovství světa družstev na dlouhé ploché dráze, když v německé Vechtě vybojovali stříbrné medaile. Josef Franc, Hynek Štichauer a Martin Málek podlehli ve finále Francouzům, kteří obhájili loňský premiérový triumf.

O velké překvapení se čeští reprezentanti postarali v semifinále, v němž před deseti tisíci diváků vyřadili favorizované Němce. Domácímu týmu nepomohl ani úřadující světový šampion mezi jednotlivci Martin Smolinski. Osminásobní mistři světa se museli spokojit s bronzem.

Dosavadním největším úspěchem českých jezdců bylo třetí místo z roku 2016 z Mariánských Lázní.

před 7 hodinami

Volejbalisté porazili na ME bez ztráty setu Estonsko

Čeští volejbalisté zaznamenali na mistrovství Evropy první výhru ve skupině D. Svěřenci trenéra Michala Nekoly dnes v Rotterdamu i díky deseti esům zdolali Estonsko 3:0 po setech 25:18, 34:32 a 28:26.

Nejvíce bodujícím hráčem utkání byl český univerzál Jan Hadrava s 23 body. Dramatický druhý i třetí set navíc vždy ukončil nechytatelným podáním.

Dalšími českými soupeři budou v pondělí mistři světa Poláci. Pak je ještě čeká Nizozemsko a Černá Hora. Do osmifinále postoupí nejlepší čtveřice.

Další zprávy