Město chce ubytovat uprchlíky v bývalém nacistickém táboře

ČTK ČTK
13. 1. 2015 15:55
Město čelí kritice, jeho zástupci se ale brání, že budovy dozorců v pobočném táboře Schwerte-Ost se od skončení druhé světové války běžně využívaly.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Štěpán Plaček

Schwerte - Úředníci ze západoněmeckého města Schwerte chtějí ubytovat uprchlíky v někdejším pobočném táboře, který spadal pod nacistický koncentrační tábor Buchenwald. Informovala o tom agentura DPA s tím, že členové městské rady a správy si v úterý prohlíželi bývalé budovy dozorců.

Politici a úředníci se k plánu nechtějí zatím vyjadřovat, starosta prý o něm bude mluvit na páteční tiskové konferenci. Rada pro uprchlíky ve spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko, kde Schwerte leží, ale upozorňuje, že jde o necitlivé řešení, a navrhuje, aby uprchlíci byli ubytováni v buňkách.

Podle portálu mdr.de se zástupci města brání, že budovy dozorců v pobočném táboře Schwerte-Ost se od skončení druhé světové války běžně využívaly. Sloužily třeba jako skladiště, školka a v poslední době jako ateliér. Uprchlíci v nich prý bydleli už před dvaceti lety. Nyní by se tam měla nastěhovat asi dvacítka běženců.

Pobočný tábor Schwerte-Ost fungoval od dubna 1944 do ledna 1945 a přebývali v něm lidé, kteří byli nuceně nasazení v dílnách někdejších Říšských drah.

Portál mdr.de připomíná, že koncem druhé světové války pod koncentrační tábor Buchenwald spadalo 136 pobočných táborů, které se nacházely po celém území tehdejšího Německa.

Po válce se na většinu z nich zapomnělo: část byla zničena a někde byly vězeňské budovy přestavěny třeba na řadové domky, které pomáhaly řešit poválečnou krizi s bydlením. Teprve v posledních letech se pobočné tábory staly předmětem bádání a vznikají na nich pamětní místa.

 

Právě se děje

před 26 minutami

Disney bude od zaměstnanců vyžadovat očkování

Walt Disney Company se přidala k firmám, které od svých zaměstnanců začnou vyžadovat očkování proti nemoci covid-19. "Očkování je nejlepší nástroj, kterým můžeme celosvětovou pandemii dostat pod kontrolu a ochránit naše zaměstnance," vysvětlil agentuře AP mluvčí společnosti, jež provozuje zábavní parky, televize, filmová studia i vydavatelství.

Zaměstnancům, kteří dosud očkovaní nejsou, Disney poskytne 60 dnů na to, aby se nařízení přizpůsobili. Po dohodě s odbory rovněž firma oznámila, že očkování bude vyžadovat od všech budoucích pracovníků. Stejně jako Disney hodlají očkování od zaměstnanců vyžadovat firmy Walmart, Google, Facebook, Twitter, Uber, Lyft nebo noviny Washington Post. Podobné opatření, byť zatím ne plošně pro všechny pracovníky, zavádí i videotéka Netflix.

Zdroj: AP
Další zprávy