Země mědi i lednová řeka. Jak přišla města ke svým jménům a co vlastně znamenají

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
Aktualizováno 14. 11. 2016 21:29
Jaký význam nesou jména některých světových měst a jak k nim vůbec přišla? Zjistěte v grafice, který panovník egoisticky pojmenoval město po sobě, jaký prezident slíbil založení metropole v předvolební kampani a co má americké Orlando společného s Williamem Shakespearem.
O původu jména Praha koluje hned několik teorií.
O původu jména Praha koluje hned několik teorií. | Foto: IPR, Ester Havlová
Do čečenské metropole se podle odhadů sjelo na 800 000 lidí.
Do čečenské metropole se podle odhadů sjelo na 800 000 lidí. | Foto: Reuters

Groznyj

Nepříliš pozitivním významem se může "pochlubit" hlavní město autonomního Čečenska Groznyj. Slovo, které v překladu znamená "hrůzostrašný", zrcadlí trýznivou historii metropole, která vznikla na počátku 19. století.

Groznyj se musel vypořádat jednak s masovou deportací v rámci Stalinovy tvrdé genocidy a také s dvěma čečenskými válkami (1994–1996, 1999–2009). Během druhé čečenské války usiloval ruský prezident Vladimir Putin o to, aby dostal Čečensko zpět pod svou moc.

 

Právě se děje

před 34 minutami

K Bermudám se blíží hurikán Humberto, udeřit má na sever ostrovů

Obyvatelé Bermud se připravují na příchod hurikánu Humberto, který by souostroví vzdálené asi tisíc kilometrů východně od amerického pobřeží mohl zasáhnout ve středu večer místního času (ve čtvrtek časně ráno SELČ). Lidé zabedňují okna svých domů, obchody se zavírají, doprava se zastavila a zdravotnická zařízení jsou v pohotovosti. Bermudská vláda povolala na pomoc příslušníky armádního sboru. Humberto, který byl ještě před třemi dny tropickou bouří, už se na pětistupňové hurikánové škále dostal na třetí stupeň. Informace Národního střediska pro hurikány (NHC) hovoří o tom, že střed živlu se pohybuje asi 300 kilometrů západně od Bermud a míří k ostrovům rychlostí kolem 26 kilometrů za hodinu.

Další zprávy