Země mědi i lednová řeka. Jak přišla města ke svým jménům a co vlastně znamenají

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
Aktualizováno 14. 11. 2016 21:29
Jaký význam nesou jména některých světových měst a jak k nim vůbec přišla? Zjistěte v grafice, který panovník egoisticky pojmenoval město po sobě, jaký prezident slíbil založení metropole v předvolební kampani a co má americké Orlando společného s Williamem Shakespearem.
Do čečenské metropole se podle odhadů sjelo na 800 000 lidí.
Do čečenské metropole se podle odhadů sjelo na 800 000 lidí. | Foto: Reuters

Groznyj

Nepříliš pozitivním významem se může "pochlubit" hlavní město autonomního Čečenska Groznyj. Slovo, které v překladu znamená "hrůzostrašný", zrcadlí trýznivou historii metropole, která vznikla na počátku 19. století.

Groznyj se musel vypořádat jednak s masovou deportací v rámci Stalinovy tvrdé genocidy a také s dvěma čečenskými válkami (1994–1996, 1999–2009). Během druhé čečenské války usiloval ruský prezident Vladimir Putin o to, aby dostal Čečensko zpět pod svou moc.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Zdráhalová byla na 1500 metrů patnáctá, další titul má Wüstová

Rychlobruslařka Nikola Zdráhalová si vylepšila na mistrovství světa v Salt Lake City osobní rekord na 1500 metrů a obsadila 15. místo. Pátý titul na této distanci vybojovala favorizovaná Ireen Wüstová z Nizozemska. Martina Sáblíková se po zisku zlata na trojce a stříbra na pětce rozhodla nestartovat.

Sáblíková se po dohodě s trenérem Petrem Novákem odhlásila a šetří síly na závěr sezony. Čeká ji ještě MS ve víceboji v Hamaru a finále Světového poháru v Heerenveenu.

Bilanci Sáblíkové 21 zlatých medailí z MS na jednotlivých tratích i ve víceboji se dnes na jediný titul přiblížila nizozemská rivalka Wüstová. Patnáctistovku vyhrála o 21 setin před ruskou dvojicí Jevgenija Lalenkovová, Jelizaveta Kazelinová.

Zdráhalová si na olympijském oválu v Salt Lake City posunula osobní maximum na 1:54,241 minuty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy