Země mědi i lednová řeka. Jak přišla města ke svým jménům a co vlastně znamenají

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
Aktualizováno 14. 11. 2016 21:29
Jaký význam nesou jména některých světových měst a jak k nim vůbec přišla? Zjistěte v grafice, který panovník egoisticky pojmenoval město po sobě, jaký prezident slíbil založení metropole v předvolební kampani a co má americké Orlando společného s Williamem Shakespearem.
O původu jména Praha koluje hned několik teorií.
O původu jména Praha koluje hned několik teorií. | Foto: IPR, Ester Havlová
Do čečenské metropole se podle odhadů sjelo na 800 000 lidí.
Do čečenské metropole se podle odhadů sjelo na 800 000 lidí. | Foto: Reuters

Groznyj

Nepříliš pozitivním významem se může "pochlubit" hlavní město autonomního Čečenska Groznyj. Slovo, které v překladu znamená "hrůzostrašný", zrcadlí trýznivou historii metropole, která vznikla na počátku 19. století.

Groznyj se musel vypořádat jednak s masovou deportací v rámci Stalinovy tvrdé genocidy a také s dvěma čečenskými válkami (1994–1996, 1999–2009). Během druhé čečenské války usiloval ruský prezident Vladimir Putin o to, aby dostal Čečensko zpět pod svou moc.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Albánii zasáhla dvě zemětřesení, zanechala po sobě 108 zraněných, nikdo nezemřel

Albánii v sobotu zasáhlo zemětřesení, jehož intenzitu seismologové stanovili na 5,8 stupně. Záchvěvy půdy byly cítit i v sousedních zemích, především v Černé Hoře, vyžádaly si 108 zraněných, kteří byli ošetřeni v nemocnicích v Tiraně a Drači. Nejsou hlášena žádná úmrtí. Epicentrum sobotního zemětřesení se nacházelo zhruba 30 kilometrů severně od města Drač (Durrës) u pobřeží blízko Mysu Rodon. Podle albánského geofyzikálního ústavu šlo o nejsilnější zemětřesení v Albánii za posledních 20 až 30 let. Obyvatele pak vyděsily další otřesy v noci ze soboty na neděli o síle 4,8 stupně. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zemřel hoteliér, který se zasloužil o expanzi Hiltonu, bylo mu 91 let

Ve věku 91 let zemřel tento týden ve Spojených státech hotelový magnát William Barron Hilton, který rozšířil hotelové impérium založené jeho otcem. Informovala o tom agentura AP. Rodina Hiltonových oznámila, že Barron Hilton zemřel přirozenou smrtí ve čtvrtek ve svém domově v Los Angeles. Zůstalo po něm osm dětí a 15 vnoučat, mezi nimiž jsou i známé celebrity Paris a Nicky Hiltonovy. V rodinné firmě začal působit v 50. letech minulého století a dokázal ji dostat až na špičku hotelového průmyslu. V čele společnosti, která v současné době provozuje tisíce hotelů po celém světě včetně České republiky, stál 30 let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy